| Maya_4282 a întrebat:

Povestea mea este una cam lunga si destul de trista.
Totul a inceput in ziua de 2 Iunie 2011, cand mi-am luat mama de mana si am mers impreuna sa dau examenul de bilingv laughing In curtea centrului de examen, cred ca erau 1000 de elevi cu parintii lor (de abia puteam sa-mi observ colegii), desi am venit cu o ora mai devreme. Bun, a venit si momentul in care am intrat in sali, eu nestiind unde e a mea eram disparata intreband pe toata lumea unde e sala 5 laughing Intr-un final am gasit sala, spre uimirea mea erau foarte putini copii, probabil ceilalti inca o cautau. Au ajuns toti, doamna care ne supraveghea facea prezenta si a observat ca lipsea un baiat. "Dar unde este Gheorghe? Este cineva coleg cu el?" Era liniste totala! Deodata intra un baiat imbracat in rosu (ca mine), foarte inalt si spune "Eu sunt Gheorghe! Ma scuzati c-am intaziat!" Eu am ramas :O Niciodata n-am mai vazut un baiat asa! Cand a intrat pe usa privirile noastre s-au intalnit si se mai "intalneau" in cele 2 ore de examen. Insa, amandoi fiind timizi, n-am avut curaj sa facem cunostiinta! La proba orala la fel! Cand am iesit in curte dupa proba, toti copii asteptau sa intre (se intra pe rand) iar cand ma uit in fata era acel Gheorghe! Se uita cu ochii lui de caprior la mine, dar din pacate eu vrand sa arat ca nu-mi pasa am intors capul sad
A trecut si examenul de bilingv, a trecut si capacitate si. Intr-o zi (acum o saptamana), eram in Herastrau, in Skate Park cu prietenele mele. Ele sunt innebunite dupa baietii de acolo oh go on Deodata ma trage cineva de maneca, iar eu cand intorc capul nu mi-a venit sa cred! Era Gheorghe, spunendu-mi " Buna, vrei sa te iau o tura cu bicicleta?" eu "Bine straight face Dar te rog nu pe rampe laughing" el "Ok laughing"
Era uimita si fericita in acelasi timp. M-a dus in parc (departe de prietenele mele, si de toti cei din Skate) si am avut placerea sa ne cunoastem mai bine! Era visul pe care nu l-am trait niciodata! Eu cu acel baiat la care mi-a ramas gandul de cand am auzit prima oara numele lui, descoperind ca este la fel ca si mine. Un baiat timid, bun, care desi merge peste tot in cafenele din Dorobanti, este la o scoala "de fite" si este plin de bani, se comporta exemplar! Am uitat sa va zic ca dupa examenul de bilingv, l-am adaugat pe Facebook la prieteni si atunci am vazut eu pe unde/cu cine umbla etc.
Din acea zi si pana ieri ne-am intalnit in fiecare zi si stiam amandoi ca ne placem, cu toate acestea am dorit sa nu grabim lucrurile. Eu ma simteam si oarecum prost, deoarece eu nu sunt o persoana bogata si mereu imi rugam parintii sa plecam in alta tara, acesta fiind visul meu cel mare. Din ziua in care l-am cunoscut pe acest baiat, totul s-a schimbat pentru mine! Pana acum nu credeam ca dragostea orbeste! Nu ma mai gandeam la bani, la plecarea in alta tara, la grijile de acasa! Vroiam doar ca el sa fie in preajma mea! Sa se retina... DOAR el, nu cu prietenii lui (niste bogatasi cu fite-n cap).
Alaltaieri, cand am ajuns acasa, fericita dupa intalnirea cu baiatul ma astepta ceva groaznic, care in trecut era cel mai mare vis al meu! Parintii stand amandoi pe canapea mi-au spus "Maya, avem o surpriza pentru tine!" eu "De bine?" ei "Sigur! Am luat hotararea ca tu sa termini liceul in America de cateva luni, insa n-am vrut sa-ti spunem si intre timp tata si-a gasit un loc de munca acolo! Am rugat-o pe matusa (care sta in L. A.) sa ne ajute cu cumpararea unei case pana cand ajungem acolo!" Nu-mi venea sa cred! Parintii care pana acum erau impotriva acestei emigrari. Parca este totul un facut! crying Imi vine sa ma sinucid!
Nu vreau sa ma despart de baiatul acesta! Parca vreau sa plec asa, fara sa-i spun, disparand ca-n ceata! Vreau sa dispar asa cum am si aparut in viata lui! crying Fara glas, fara suspinari, decat cu privirea! Vreau maine sa merg pentru ultima oara in parc sa-l vad si sa-l pup pe gura, dar fara sa-i zic nimic! O sa-i spun unei prietene sa-l anunte dupa ce plec! sad
Ce ma sfatuiti sa fac? Nu mai pot sad

16 răspunsuri:
| LiveYourLife a răspuns:

Frumos si totodata si trist...
gandeste-te ca daca pleci va fi mai bine pentru tinewinking
cu acest baait nu o sa ramai toata viata daca era sa fiti impreuna la un moment dat tot va desparteati
eu zic ca mai bine e sa pleci, poate acolo iti va fi mult mai bine decat aiciwinking
gandeste pozitiv, gandeste-te la viitorul tauwinking

| moonY a răspuns:

poate fi urmatoarea telenovela dp acasa.tv

| Muppet a răspuns:

Eu zic ca o sa îl uiți odată și odată. Toata aceasta poveste o sa devina cândva doar o amintire frumoasa din adolescenta ta. Cu acel băiat nu vei rămâne întotdeauna dar acum ca ți sa împlinit visul ai multe șanse sa cunoști băieți frumoși și sa-ți faci prietenii și acolo în America. Gândește-te la ce vrei tu mai mult: un băiat sau o alta viata în alta țara?winking

| pokerface_9746 a răspuns:

Maya.a pleca in america reprezinta o mare oportunitate.Stiu, imi imaginez cat iti este de greu dar, trebuie sa fii si rationala si sa crezi si in destin. Ceea ce vreau sa spun e ca esti inca mica, nu te poti lega de un baiat, crezand ca el e viata ta. Timpul le rezolva pe toate si daca, printr-o minune, va ste dat sa fiti impreuna, mai devreme sau tarziu drumurile v-i se vor intersecta din nou.in viitorul apropiat sau indepartat.Gandeste-te ca in viata asta totul se intampla cu un scop, chiar daca in multe momente ni se pare nedrepr ce ni se intampla.Corect ar fi sa ii spui lui ca pleci.Asa este frumos, daca iti pasa intr-adevar de el.Veti suferi dar veti depasi si momentul asta.Capul sus si multa bafta!

| IooMar a răspuns:

Poi ar trebui sa ii explici situati si de ce sa nu mai tii legatura cu el? Poti sa te intlnesti cu el in vacanta si sa vb pe mess,daca nu e de acord cu asta inseamna ca nu te place, dar mai bine uita'l si vezi'ti de drum, poate o sa te indragostesti de vreun americanwinking

| IooMar a răspuns:

Sa nu te sinucizi, iti zic eu ca nu meritawinking

| express11 a răspuns:

Pupal in ***!

| Pufics a răspuns:

Cati ani ai Maya? 15? esti inca micutsa si ai in cap numai prostioare gen " imi vine sama sinucid". Parintii tai vor sa te ajute si nu e vna lor pentru ce s-a intamplat. Ar trebuie sa le spui si lor ca iti place de baiatu respectiv dar asta dupa ce te convingi ca este chiar asa cum crezi si mai ales dupa ce incepi o relatie cu el serioasa. Altfel u nu ai cum sa stii ce fel de persoana e daca practic voi nu stiti nimic de fierke doar ca e dragut/dragutsa, timit/timida se poarta frum cu mine. chestiile astea nu inseamna nimic daca u nu sti cum e el intr-o relatie, cum esti tu intr-o relatie... si mai ales cat de compatibili sunteti. Crede`ma ca stiu ce vb ca si eu am trecut prin ceva asemanator doar ca l mine sau intamplat pe messenger si uite ca acum inca sunt cu el si tot de varsta ta eram tongue. Asa ca nu fc din asta o drama ca totu o sa fie bine. Vorbeste cu el despre sentimentele tale, despre ale lui ce s-ar putea inampla intre voi... spune-i ca vei pleca si abia dupa o sa vezi si u cum sta treaba cu adevarat. NU E ACELAS LUCRU SA PLACI PE CINEVA CU A IUBII PE CINEVA.Astept noutati. Te pup:*

| alex_6264 a răspuns:

E o decizie grea! dar...e decizia ta! si numai a ta! nu cred ca ar trebui sa pleci fara sa ii zici daca o sa pleci, toata lumea zice ca nu ai o sansa in fiecare zi sa pleci in America, dar stiu si eu ca Romania nu se compara cu America dar totusi...asta nu inseaman ca daca vrei sa faci ceva cu adevarat nu poti si aici. vorbeste si cu parintii tai, vezi ce zic si eivorbeste si cu el chiar daca ai 15 ani asta nu inseaman ca nu poti avea o relatie de lunga durata.mai ales ca aveti aceeasi varsta! acum depinde doar de tine! dar nu uita in caz ca vei pleca anuntal si vorbeste cu el! bye!

| alex_6264 a răspuns:

E o decizie grea! si e doar decizia ta! da toata lumea zice ca nu ai o sansa in fiecare zi de a pleca in strainatate dar totusi. daca vrei ceva cu adevarat faci si in Romania! discuta cu parinti tai,discuta cu el,e foarte important sa stie si el ce ai vrea sa faci! poate sa fie o relatie de lunga durata! acum depinde numai de voi! e greu si in America,aici ai prietenii, rudele! iti va fi greu si acolo! dar orice decizie ai lua anuntal si pe el, nu pune pe altcineva sa il anunte! bafta! bye

| barbieboy a răspuns:

Nu plecawinking

| AdrianaRoșu a răspuns:

Chiar e foarte trist, dar mereu exista cate o cale, ai spus ca e bogat, nu poate sa vina si el cu tine? spune-le parintilor tai de el[poate se mai gandesc si ei la ceva] sau daca pleci fara el, spune-i! pentru ca apoi o sa creada ca esti nesimtita si din asteawinking incearca sa faci tot posibilul sa nu pleci fara el[asta desigur daca il placi cu adevarat]. Eu cred ca a fost menit sa va intalnitiwinkingbig grin deci poate chiar va fi ceva intre voi pe parcurswinking nu il lasa sa iti scape asa usor! lupta pentru el, pentru fericire ta! Sper ca te-am ajutat cumva:*

| butterfly_5495 a răspuns:

Mdahappyfrumos si trist totodata.mai daca va iubiti si daca vrei sa ramai alaturi de el, fa-o! adica nu pleca

| 000iasmina000 a răspuns:

Acum intru eu dupa cativa ani: Doamne! E cea mai frumoasa poveste de dragoste pe care am auzit-o vreodata! Dupa felul cum povestesti cu siguranta le ai cu romana, asta a conferit "intrebari" ceva de nedescris. Parca am citit un fragment de carte laughing, atat de emotionant de fragil si AAaa... Pt ca m-ai lasat cu gura casca trimite-mi te rog eu continuarea pe privat laughing. Vb serios.

| teubemady a răspuns:

Povestea ta este frumoasa dar trista, insa gandeste-te ca nu ti se iveste in fiecare zi oportunitatea de a merge in America si oricum tu nu vei ramane cu el toata viata, mai ai multe de trait si o sa gasesti baieti pe care o sa ii consideri la fel adica baiatul visurilor tale.Eu zic sa te gandesti bine inainte de a face ceva.

| Adrianno91 a răspuns:

Sti ceva? Daca chiar vrei sa inveti si sa devi mare poti sa o faci si aici in tara pentru ca matematica e aceeasi oriunde te-ai duce fizica, informatica la fel sau ce vrei tu sa urmezi. Daca inima iti spune sa nu il parasesti nu o face.