| EduardPaul94 a întrebat:

Buna TPU.scuze de categ.is super nervos x(. m-am certat cu ai mei. dar nu stiu dc s-au luat asa naspa. faza e ca ei imi reproseaza. dar de data asta aman2 odatastraight face. ca nu fac nimic toata ziua si k cica stau la calculator dupa ce vin de la scoala. k nu o sa fac nimic in viata no sami gasesc servici. dar nici macar odata no scos ceva bun de la mine numai d rau mi-a zis.in fine. bine mai. am zis eu.recunosc.atunci ma duc in oras sa ma plimb...nu-i bun.copii in timpul saptamanii invatastraight facestraight face. apii nici asa nici asa.si zic. apii eu ma rezum la ce am in casa. adica la calculator.de asta stua numai p el.mai citesc cate ceva.ma mai joc.asc muzica. vb cu prietenii.fiindca nu am toata ziua de inv straight face. si tinand cont ca am 17 ani si sunt baiat. ei mi-au zis ca la varsta asta mie ar trebui sami fie gandul la scoala si nu la fete si la distractie.straight facestraight facestraight face.doamnee.imi venea sa innebunesc. dracu ii mai intelege si pe astiastraight face. mi se pare o tampenie ce zic ei straight facestraight facem-am saturat sa stau asa. sa ma bata la cap.si sa-mi zic ca nu sunt capabil cand sunt foarte capabil si descurcaret. voi ati patit asa vreodata?straight faceceva sfaturi cum saa trec peste prostiile astea?straight facestraight facefunda

6 răspunsuri:
| Viviluka a răspuns:

Eu nu. Dar fostul meu prieten da.
Si el era la fel si are 16 ani. Deci statea pe calculator pana dimineata la 4 si apoi trageam de el si il sunam dimineata o gramada sa se trezeasca sa mergem la scoala. La scoala facea numai prostii kiulea si nu se tinea de invatat deloc.Statea cu baietii tot timpul, fumeaza si cam la fel ca tine ii place sa se distreze si nu are habar de scoala.

Si crezi ca rezolva ceva daca tot mereu e in cearta cu ai lui? Nimic! Absolut nimic nu rezolva.
Mereu ii dadeam sfaturi dar nu ma asculta si mereu ajungea la vorba mea.
Incearca sa mai lasi si tu de la tine ei sunt mai batranii mai dupa vremuri. Dar ei fac asta doar pentru ca vor ceva din tine. Nu vor sa ajungi un goalan care sa te arate totii cu degetul pe strada. Apoi tot de ei rade lumea ca cica ei nu te-au educat si asa. Asa cum sunt sunt parintii tai si ei trebuie prima oara respectatii si iubiti.

Hai numai fi asa suparacios si tu trebuie sa ii intelegi si pe ei si mai asculta-i si tu din cand in candwinking succes te pup :*

| RedAppLe a răspuns:

Eu am 16 ani si am avut aceeasi situatie tot ma certam cu ai mei pe tema scolii.Eu zic sa vorbesti cu ei ca in semestrul 2 sa te lase pe tine sa iti vezi de scoala, ei sa nu mai iti zica nimic, iar la sfarsitul anului faceti comparatie impreuna... Daca notele din semestrul intai sunt mai mici decat cele din semestrul doi, atunci le-ai dovedit ca poti si le spui sa te lase in pace sa nu te mai impinga de la spate. Daca in schimb media este mai mica atunci imi pare rau dar parintii tai au dreptatewinking.Cat despre comp...atat timp cat iti faci treaba nu cred ca vor mai avea ceva cu tinewinking.Eu asa am facut cu ai mei si acum am liniste in casa big grin.Succeswinking

| EduardPaul94 explică (pentru RedAppLe):

Prb e ca eu am note mari am avut media peste 9.toti anii de liceu.acu is a 11-a.dar cica nas fi obtinut notele cu cunostintele mele.straight face.

| Criss003 a răspuns:

Si pe mine ma enerveaza k zic ca nu afc nimic si uneori mai fac si uita... am 14 ani si nu imi dau voie sa am prieten decat bunica ma intelege
am prieten si ea stie. dar eu ii ignor pe ai mei si vorbesc de unii singuri sau le zic ca mai bine aveam alti parinti si ma mai iau in gura cu ei dar mai bine ignoraiwinking

| Barbeqiu a răspuns:

1. in primul rand spune ca ei fa ca tine am aceeasi problema daca e ceva invata 1 ora si jumatate sau ceva citeste 1 ora sau fa ceva pentru scoala sau educatie ( nu-ti zic ca ei, asta ca sa nu-ti zica ca n-ai facut nimic)
Eu am a 14 ani dar am cam aceeasi problema... aproape identica. Faza pe care nu o inteleg este ca la varsta ta ar trebui sa te gandesti la distractie macar mai mult decat inainte de liceu si la fete idem.
Daca stai 2 ore pe invatat ai sa vezi ca nu-ti mai zic nimic, dar daca mai iti zice ceva le spui ca ai invatat si ca vrei sa iesi afara... Faza cu parintii trebuie sa le dai dreptate si mereu sa ii asculti dar nu trebuie chiar de fiecare data. Ei acu se ingrijoreaza ca poate nu ajungi prea bine in viata. Cand iti zice sa vii devreme acasa " Vezi sa vi pana la ora 10:30" nu tio zic cu rautate ei dar vor ca sa te stie in siguranta. Acu daca esti singur la parinti poate din cauza asta este pentru iti acorda mai multa atentie tie daca ai fi avut un frate/sora ai fi fost acoperit de el/ea pentru ca le acorda mai multa atentie copiilor astia mai mici.
Inca ceva incearca sa mai stai cate jumatate de ora de spui ce ai facut la liceu ce note mai ai cum o mai duci, etc.
Cam atat.

| Dreamer22 a răspuns:

Un singur aspect nu reusesc sa inteleg, cum poate un agramat, precum tine, sa aiba numai medii de 9?