| Deea395 a întrebat:

situatia este urmatoarea:Am un prieten bun de foarte multi ani.El a avut doar vreo 2 relatii in trecut, deci nu are foarte mare experienta in dragoste.Problema e ca din cauza relatiilor precedente din care a iesit suferind, a inceput sa fie sarcastic uneori.Precizez ca niciunul nu suntem in fiendzone,ca sa nu se inteleaga gresit, amandoi suntem buni prieteni.Baiatul nu e urat,doar ca e putin grasut,si pe langa asta este foarte inteligent si cult,nu genul nerd, dar inteligent.Intrebarea mea estebig grine ce nu isi poate gasi pe cineva care sa il merite,sa isi gaseasca dragostea si sa iasa din starea asta proasta pe care o are permanent? Eu incerc mai mereu sa il fac sa zambeasca sa se simta bine, insa nu prea reusesc.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

E negativist si pesimist, asa ca pana nu-si schimba singur starea si felul de a fi, va alunga mereu pe cei din jurul lui.
Fetele simt si nu numai ele.
De ce crezi ca o persoana zambitoare si cu sufletul deschis e intotdeauna inconjurata de prieteni si cunoscuti, in timp ce un sarcastic inchis in el, e ocolit?
Conteaza mult gradul de inteligenta dar nu e de ajuns, mai multa importanta are modul in care vezi singur viata si cat de echilibrat esti.Si nimeni nu doreste sa-i impartaseasca felul lui de a vedea lucrurile... oamenii cauta sa se hraneasca din optimismul celorlalti, sa se umple de stari pozitive, de pesimism fug, il ocolesc.
Deocamdata nu ai ce sa-i faci prietenului tau, va trebui sa-l lasi sa inteleaga singur ca trebuie sa se autodepaseasca si sa gaseasca un echilibru in el, ca sa poata sa-si apropie persoanele din jur.

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca baiatul este putin istet, nu va avea nevoie nici de interventia ta si nici de sfaturile primite prin intermediari. Nu trebuie sa fii foarte cult si inteligent pentru a fi o persoana practica.

| SeeDifference a răspuns (pentru neutrino):

Daca e inteligent la scoala/facultate nu inseamna ca e si altundeva. Cunosc persoane care au terminat 2 facultati cu 10 si nu stiu sa treaca peste o problema in dragoste sau sa ia niste decizii simplehappy

| neutrino a răspuns (pentru SeeDifference):

Sunt cu totul de acord cu tine, sunt doua lucruri total diferite, dar nu stiu de ce-mi spui mie toate acestea. Totusi, cred ca bati si usor campii, nestiind ce inseamna sa termini doua facultati cu 10. O seara buna!

| SeeDifference a răspuns (pentru neutrino):

Poate asa ehappy

| Hakuouki a răspuns:

Toate la timpul lor, fiecare isi are ocaziile, norocul, iubirile, nu poti grabii chestiile astea, le poti cauta dar in cazul asta vei simtii ca nu e nimic acolo pentru tine si te vei adancii si mai mult in intuneric, pe de alta parte nu poti sta cu mainile in san asteptand ca totul sa vina pe tava. Faptul ca este inteligent si cult nu ii va aduce marea dragoste, are nevoie si de alte calitati. Sfatul meu este sa sara in tenesi, tu in sandale si sa il scoti la plimbare, astfel va cunoaste lumea, fetele il vor observa si cresc sansele sa intalneasca o fata, dar tin sa iti amintesc, ca si copii nu asteptati marea dragoste, aia sa o cautati de la 20-30 de ani in sus, nu de la 15-18. PS: tu nu simti nimic pentru el? (Exceptie facand prietenia)

| ema42bia a răspuns:

Prietenul tau nu s-a indragostit inca

| ema42bia a răspuns:

Prietenul tau nu s-a indragostit inca sau nu a gasit fata pe care si-o doreste

| Deea395 explică:

Amandoi avem 19 ani, si sincer nu e vb ca nu as putea avea o realatie cu el, insa nu simtim chestii de genul unul fata de altul.Te asigur.