| MadaMadalina1234 a întrebat:

Buna, TPU! sunt destul de ingrijorata. Aseara am avut primul meu contact sexual cu iubitul meu. A fost si primul lui contact sexual. Greseala noastra in timpul sexului a fost ca nu ne-am uitat dupa fiecare pozitie la prezervativ daca e oklaughing) si la un moment dat am observat eu ca s-a rupt, dar nu in varf, ci la baza prezervativului, pe lateral. Tin sa mentionez ca nu terminase prietenul meu si imediat dupa ce am observat ruperea prezervativului am incetat. El a spus ca nici nu a preejaculat si nici pe departe ejaculat in mine.
Dar tot suntem destul de panicati amandoi sad sad sad
Ar trebui sa ne facem griji in conditiile acestea?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai avut ultimul ciclu menstrual (prima zi)?
Este regulat sau neregulat?
La cate zile se succede el?
Sa putem calcula daca erai sau nnu in perioada fertila.

In orice caz, ruperea prezervativului este dintr-o singura cauza: prezervativul a fost prea mare (larg) pentru cuculetul baiatului si in timpul sexului, s-a rasucit pana s-a rupt.
Spune-i baiatului sa cumpere masuri mult mai mici de prezervativ, ca nu-i rusine sa ceara asa ceva, macar nu te lasa gravida!

| MadaMadalina1234 explică (pentru Violleta2022):

El s-a gandit ca prezervativul, dimpotriva, e prea miclaughing
ultimul ciclu menstrual l-am avut pe 30 iulie. Este destul de regulat in ultima vreme, oscileaza intre 26-28-29 de zile.

| MadaMadalina1234 explică (pentru Violleta2022):

A spus de asemenea ca s-a chinuit ceva sa il pun deoarece era destul de miclaughing Probabil de aceea. Insa nu cred ca e vreo problema din moment ce nu a fost (pre)ejaculare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MadaMadalina1234):

Pe baza afirmatiiilor tale exprimate in raspunsul aditional, privind :
1.) data de incepere a actualului ciclu menstrual--30 Iulie,
2.) data la care a avut loc actul sexual -- 8 August,
3.) faptul ca ciclul este intr-o anumita masura REGULAT, fiind cuprins intre 26-29 de zile,
Se poate calcula si determina ca PERIOADA FERTILA a acestui ciclu menstrual se suprapune peste zilele cuprinse intre a 8-a si 16-a zi a ciclului numarate incepand cu prima zi a ultimei menstruatii. Pe baza acestui rationament/calcul reiese ca ce-a de-a 8-a zi a acestui ciclu menstrual a fost in data de 6 August. Rezulta ca in cazul tau particular, exista posibilitatea ca sexual sa fi avut loc in a 10-a zi a ciclului in plina perioada fertila insa doar cazul in care acest ciclu este programat hormonal sa aiba doar 26 de zile,; SAU in cazul in care acest ciclu menstrual va avea lungimea de 29 de zile, atunci perioada fertila inceapa din data de 9 August si sexul a avut loc in afara perioadei fertile.
In acest caz totul depinde de hazard, fiindca totul depinde de cate zile va avea ciclul in urma programarii hormonale. Si de asemenea si de experienta iubitului si a capacitatii sale de a reusi sa-si coordoneze, controleze si retina ejacularea atat timp cat doreste. In concluzie se poate considera ca poate exista posibilitatea de a se forma o sarcina, dar probabilitatea de a se si produce/realiza este de la mica la foarte mica dar nu si imposibila. Fiindca nimeni nu poate sti/cunoaste cate zile va avea acest ciclu menstrual in acest caz NU se poate formula un raspuns care sa fie cert, clar, precis si 100% corect. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

In conditiile mentionate de tine sansele sa fii ramas gravida sunt extrem de mici spre nule.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă într-adevăr s-a rupt doar la baza prezervativului, nu aveţi motive de ingrijorare.

| iqDrew a răspuns:

Aici depinde, cati ani are iubitul tau?