| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU ..sunt foarte ingrijorata ..sunt vrigina nu am intretinut relatii intime (prietenul meu nu si'a introdus penisul in vaginul meu ) dar am facut petting atingandu'ne si zonele intime intre ele fara a exista contact sexual ..ciclu trebuia sa imi vina pe 28 septembrie.a intarziat 10 zile ..in luna septembrie am facut o singura data petting. de ejaculat oarecum sunt sigura ca nu a facut'o deoarece dupa ce am facut asta el dorea sa mai continuam dar eu m-am retras am mai stat 15 min in pat dupa care mi-am facut un dus... exista posibilitatea de a fi INSARCINATA? nu mi s-a intamplat niciodata sa imi intarzie atat. aveam ciclu lunar si chiar la data fixa cu devieri de max 2 zile (cei drept luna aceasta a fost f friguroasa si poate am racit si am fost si foarte stresata am avut o problema care m'a suparat si stresat foarte tare credeti ca ar putea fi una dintre acestea? )..cat credeti ca este normal sa imi mai intarzie daca nu este vorba de o sarcina? am 19 ani. multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

O seară/noapte frumoasă.

12 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Nu mai fi ingrijoarata,nu ai niciun motiv.
Clar nu esti insarcinata!
Pentru a ramane insarcinata,e nevoie de sperma, introdusa in vagin, si sa fi in perioada fertila.
Tutror fetelor ni se intampla sa ne intarzie ciclul.
E de la vreme, ori ai racit, ori e din cauza stresului.
Stai linistita!
Totul o sa redevina la normal!
Te pup!

| AlexandraCroft a răspuns:

Sunt dereglarile alea hormonale, schimbarea vremii etc, nu-ti mai fa griji, posibilitatea de a fi insarcinata este de 0%, mai ales ca din cate am inteles, tu ai racit..stai linistita.

| SaveTheNature a răspuns:

Nu esti insarcinata 100%. Deci cu asta poti sa te linistesti.
Sa stii ca stresul insusi deregleaza ciclul menstrual. Incearca sa te relaxezi, sa fii fericita si pun pariu ca pana maine te vei trezi ca ai scurgeri.
Deci arunca stresul pe geam ca nu-i cazul!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-am răspuns în 3 Octombrie 2013 ( precum şi în 11 Aprilie 2013 ) şi la cealaltă întrebare - vezi linkul :
http://www.tpu.ro/......tenul-meu/

Un răspuns mai complet/concret/corect NU vei obţine :)

Având în vedere că ai 19 ani, NU sunt normale aceste întârzieri!

De asemenea, având în vedere că au mai fost întârzieri şi în aprilie ( apropo de întrebarea http://www.tpu.ro/......u-cu-o-zi/ ) eu SUSPECTEZ un chist ovarian ( sau ovare polichistice ) - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să faci o ecografie ovariană/pelvină şi se va vedea dacă este vorba de chist/ovar polichistic!

Toate cele bune.

| FashionVictim93 a răspuns (pentru bursuc001):

App intarzieri nu am avut decat devieri de 2 zile sau chiar pe date fixe imi venea ceea ce mi se pare normal...nu am avut probleme pana acum. niciodata nu mi-a intarziat atat adica 10 zile de la data propusa de mine cu devieri de 2 zile chiar ..ca daca incepeam de la data fixa adica pe 26 cand mi-a venit si in luna august se faceau 12 zile ..si asta m'a ingrijorat foarte tare., imi curge in cantitati normale, imi tine in jur de 5-6 zile mereu. daca si luna viitoare voi mai avea probleme de genul iti voi urma sfatul sa apelez la medic. multumesc mult pentru ajutor.

| bursuc001 a răspuns (pentru FashionVictim93):

Cu plăcere!

O seară/noapte frumoasă.

| Emilian65 a răspuns:

Este posibil sa fii insarcinata in urma pettingurilor facute de voi. La lichidul preseminal nu v-ati gandit?

| FashionVictim93 a răspuns (pentru Emilian65):

Mi'a venit. multumesc pentru rasp

| Felys a răspuns:

Nu esti insarcinata,stersul poate fi un motiv pentru care iti intarzie menstruatia, raceala deasemeni, nu ai cum sa ramai insarcinata decat daca ar fi intrat dar pe deasupra nu este posibil, cu atat mai mult ca nici macar nu a ejaculat, o sa iti vina ciclul intr-un final

| Alcyon a răspuns:

Daca prietenul tau ti-a bagat in vagin degetul, dupa ce a pus mana pe sperma, se poate sa fi ramas gravida. Tu stii ce ati facut. Nici joculetul vostru (v-ati frecat unul de altul fara prezervativ), nu e prea "safe", fiindca baietii elimina lichidul seminal ce uneori contine spermatozoizi. Fa-ti un test de sarcina ca sa vezi clar despre ce e vorba. Daca tot nu-ti vine, fuga la medic. Poate sa fie vorba de o dereglare hormonala.

| Danysan a răspuns:

Categoric nu esti -ai o raceala su vreo dereglare a oganismului -poate fi ceva si psihic -daca ai fost stresata!

| FashionVictim93 a răspuns:

Mi'a venit. multumesc mult pentru sfaturi.m-am alarmat degeaba ..pe viitor o sa imi iau masuri de protectie indiferent daca intretin relatii intime sau nu ..va multumesc tuturor :*

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Atata timp cat ti-a venit pana la urma nu ai cum sa fi insarcinata, vremea si stresul sunt de vinahappy