| Gaby8Equinox a întrebat:

Sunt într-o relație de 2 luni jumătate cu o fată de 16 ani, eu având 18. Primele 2 luni totul a fost bine și chiar simțeam că mă iubește din mesajele ei și convorbirile față în față. Problemele au apărut cu 2 săptămâni în urmă și de atunci ne-am certat de 3 ori. Toate aceste certuri îl implică pe cel mai bun prieten al meu care e de aceeași vârstă cu mine și e singur. El asista de obicei la întâlnirile mele. Prima ceartă a avut drept motiv mesajele și glumele cu tentă perversă care le-am găsit pe telefonul ei. A doua ceartă a fost atunci când eram la școală și ea mi-a zis clar că are treabă la mătușa ei toată ora, eu în atunci aveam oră liberă și i-am propus să o însoțesc pâna la mătușa ei, dar nu a vrut sub pretextul că nu vrea să o vadă mătușa ei cu băieți. Eu oricum am ieșit în oraș acea oră și din întâmplare o văd pe stradă cu cel mai bun prieten, i-am urmărit până au ajuns la o cofetărie unde au servit o cafea. În acel moment m-am enervat foarte tare și am intrat peste ei luând-o la rost. Nu a avut niciun argument. Apoi am plecat. Ea m-a mințit și mi-a zis clar că nu poate să iasă cu mine dar cand a intervenit „el" planurile s-au schimbat. Ultima și ce-a de-a treia ceartă a fost pe motivul unei poze gen "Punte „Te" și eu continui", la cel mai bun prieten al meu a continualt cu „Te pup". Vi se pare normal ca o fată într-o relație să pupe alți băieți? Peste toate aceste certuri am trecut și momentan încă sunt într-o relație cu ea chiar dacă nu a recunoscut nimic și nici scuze nu am primit din partea ei. Ce părere aveți, mai are rost să mențin relația? Mulțumesc. big grin

Răspuns Câştigător
| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Observ ca te chinui foarte mult in aceasta relatie. Ai 3 optiuni: 1. accepti situatia asa cum este, bucurandu-te de ceea ce iti ofera totusi aceasta relatie, 2. rupi relatia si te bucuri de liniste, 3. vorbesti cu prietena ta si incerci sa stabilesti niste limite. Pentru toate optiunile ai nevoie de un "salt evolutiv" pe care il vei realiza in momentul cand vei invata sa lucrezi cu emotiile tale, sa ti le gestionezi mai bine spus. In prima situatie, trebuie sa iti gestionezi frustrarile, in a 2-a trebuie sa iti gestionezi durerea despartirii, in a 3-a trebuie sa inveti sa iti afirmi asteptarile intr-un mod decent.

| Gaby8Equinox explică (pentru PsihologMariusIftimie):

Foarte bune sfaturi, o să țin cont de ele. Mulțumesc.

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Next! La 16 ani, foarte rar o fata e si matura si foarte corecta in relatii, din pacate!
Cauta, experimenteaza, mint, vor sa para interesante, etc.
Mai ales primavara!
Invata, fa ceva sport si pregateste-te de bac, e cel mai important!
Success!

| mihai69 a răspuns:

E indecisă și nesinceră. Altă întrebare... ăăăă... fată am vrut să zic! happy

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Nu ține la tine de nici o culoare. Las-o. Totuși mă mir că ai avut atâta stăpânire de sine să nu îi strângi de gât când i-ai văzut împreună laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer eu zic sa te desparti de ea. Chiar daca poate e dureros pentru tine. Daca te-a mintit o data, te va minti si a doua, si a treia, s-a. E clar ca trebuie sa fie ceva intre cei doi. Daca nu era nu incerca sa ascunda asta. Si sibcer, mi se pare ff josnic ce face ea. Daca are comportamentul asta, nu te merita. Nu iti merita afectiunea. Eu zic sa pui punct relatiei, ca spre bine nu cred ca o sa mearga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu te iubeste nimeni in primele doua luni, Bulisor, cu atat mai putin o fata de 16 ani.
2. Din momentul in care te-a mintit ca sa iasa cu altul tu nu mai aveai ce sa discuti cu ea.

| ambicio a răspuns:

Nu, se vede foarte clar că nu te vrea.

| Adelina1995 a răspuns:

Nu, se vede clar ce intenti are.

| Catttt4 a răspuns:

Nu cred in iubire mare in primile 2 luni, simpatie, afectiune doar. Daca deja te duce de nas, de care relatie mai poate sa mearga vorba.