| amc a întrebat:

Totul a inceput intr-o seara de august, am iesit cu niste prieteni la un club iar acolo mi-a atras atentia un tip destul de dragut care era tot din gasca noastra de prieteni numai ca nu il cunoasteam. Am observat ca imi arunca cateva priviri si am inceput sa ne bagam in seama. Sper dimineata, in timp ce m-a condus acasa am vorbit vrute si nevrute ( are 22 de ani, eu 20, face facultate la Bucuresti, eu Constanta si are o relatie de 5 ani de zile insa intre el si prietena lui s-a instalat monotonia si relatie lor nu mai e cum era la inceput. Prietena lui este destul de posesiva si geloasa iar el nu prea ii place chestia asta). Cand am ajuns acasa ne-am sarutat. Peste doua zile, ma suna (cerand numarul meu de telefon de la o prietena de-a mea ) sa imi zica 'la multi ani" deoarece era ziua mea de nastere. Intr-o seara iesim in oras la un cafe bar cu mai multi prieteni comuni, vorbim, rade, toate cele bune, ne sarutam; practic ca si cum am fi fost intr-o relatie. Peste doua saptamani ma cheama la el la o cafea. Am fost dar nu s-a intamplat nimic iesit din comun, doar sarutari si atat. Asa s-a intamplat si a doua zi cand am fost la el iar a treia zi m-am culcat cu el chiar daca nu am vrut deoarece il cunosteam de putin timp plus ca avea o relatie. A plecat la Bucuresti iar peste 2 saptamani s-a intors iar. Si am continuat cu cafele si(sex).A venit momentul cand am plecat amandoi la facultate, in octombrie. Am vrut sa pun punct deoarece simteam ca incep sa pun sentimente si ca nu e bine. Vorbeam la telefon zilnic. Eram practic doi prieteni foarte buni, vorbeam orice ( prieteni cu beneficii oarecum). Am zis eu STOP la un moment dat, gen sa nu mai vorbim dar nu a fost asa. peste 5 zile a intrebat o pe o prietena de-a mea ce mai fac si atunci i-am trimis eu mesaj cu "Buna, ce faci?" si m-a sunat. Am vorbit in continuare pana cand a venit Craciunul si a venit acasa. Ne-am intalnit si aveam de gand sa port de data asta o discutie foarte serioasa cu el despre toata chestia asta. Nu am lamurit nimic si am cazut de comun acord din nou sa nu mai vorbim incepand cu anul care urma, chiar daca amandurora ne era greu. A fost totul ok, am mai iesit cu prieteni, ne-am culcat din nou.laughing. Revelionul l-am facut separat iar l-a 12 noaptea m-a sunat din nou si mi-a zis "La multi ani,bla bla, toate cele bune". Nu ma asteptam la chestia asta insa. Am ajuns iar la facultate am vorbit cateva zile bune iar si i-am zis " serios... trebuie sa ne oprim sau tu ar trebui sa iei o decizie, eu sa ea." 3 zile a durat si pauza asta dintre noi pana cand m-a sunat iar sa imi zica ca nu poate sa se abtina sa nu vorbeasca cu mine. Imi spune ca am ceva ce ii place si nu poate explica ce anume. A inceput sa puna si el sentimente la fel ca si mine, ne-am indragostit practic unul de altul.
El sta impreuna cu prietena lui la ea acasa impreuna cu familia ei. Din semestrul doi vrea sa se mute la camin, nu se mai intelege cu ea si mama ei, dar totusi nu pune punct relatiei lui. Pur si simplu cred ca e obisnuita la el, de aia nu poate renunta asa usor la relatia lui. Eu insa sunt terminata nu stiu ce sa fac, daca sa continui sau nu, am inceput sa pun sentimente multe pentru el si el la fel dupa felul cum se comporta si vorbeste. Ne intelegem perfect, la orice.
El spune ca va lua o decizie definitiva la vara, cand el va veni in oras (natal) pentru practica, 3 luni de zile, iar prietena lui va fi la Bucuresti deoarece munceste si are licenta. Oare merita sa astept pana la vara? Nu stiu ce sa fac... Eu as fi vrut sa ramand in Constanta pentru a munci aici vara dar cand am auzit ca vine acasa parca m-as duce sa il vad. sad Pareri?

Răspuns Câştigător
| TheGamer123 a răspuns:

Stiu, iti este greu, dar priveste parerea unui copil de 14 ani care vede altfel situatia. Eu am o relatie sa zic asa la distanta. cu o fata. Fata sta in Colentina iar eu un Drumul Taberei. Ne vedem odata pe luna sau odata la doua luni... tot tinem unul la altul si nu ne abatem sa inselam sau alte chestii asemanatoare. Daca tine la tine si ti-a demonstrat ca tine la tine, nu ar fi frumos sa-l ignori. El probabil ca tine la ambele fete (si la tine si la ea) - incearca sa-i demonstrezi ca tu esti diferita si te va alege pe tine. Arata-i ca ai acel ceva special, nu arunca totul la gunoi. Vorbeste mai mult cu el si nu va rezumati doar la sex. Incearca sa te dai bine cu el si sa il sprijini in momentele dificile si el va observa diferenta dintre tine zi prietena lui.

Sper ca te-am ajutat, cu toate ca am 14 ani, dar am fost invatat sa gandesc matur si sa las copilariile la o parte. Cred ca poti sa continui aceasta relatie cu el, si sincer... nu cred ca vei regreta. Sa pui sentimente in baza cuiva poate sa fie un succes sau un esec. Depinde cum vede el situatia. Si cand îi e lumea mai draga, fa-l sa se simta vinovat si pune-l sa aleaga - pe tine sau pe ea. Sincer nu vreau sa ma critici ca am 14 ani, vreau doar sa fii realista (nu pesimista sau optimista) - nu gandii pesimist deoarece vei pierde foarte mult.

Succes!

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Hmm...el practic vrea "the best of both worlds". Te are si pe tine si pe ea. Normal ca nu se grabeste cu deciziile.
Vrei sa stii ce se intampla cand cineva e decis? Uite eu stiu un cuplu, amandoi erau cu altii. S-au cunoscut, s-au placut. Ea oricum avea probleme in relatie, a plecat de acasa.El a aflat ca ea a plecat de acasa si intr-o saptamana era deja si el mutat de acasa. ASTA inseamna sa fii hotarat pe ceva. Baiatul asta al tau e foarte norocos daca se plimba asa cum vrea ba pe la mare ba prin Bucuresti. Parerea mea e ca te duce cu vorba.

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, nu o sa mearga nimic, e o ciorba mare, invata sa-ti faci principii pe viitor si invata sa te dezvolti si sa inveti din ce ti se intampla, normal ca pui sentimente daca te culci cu o persoana, dar problema e ca in ziua de azi toti se culca asa fara vreo noima, cum va vine asa faceti, asa apare monotonia si alte multe lucruri, parerea mea ca nu e frumos nimic, nu o sa mearga nimic, nu e vreo seriozitate, si fa ce simti, nu conteaza ce spun eu, ramai unde vrei, fa-ti viata cum vrei, mai tarziu vezi daca ai invatat ceva sau ai ramas la fel, ca in viata cati oameni se intampla sa se intrebe la sfarsitul unei zile : Ce am invatat din ziua de azi? Pai cel mult 1000 cred dintr-o tara.
Sa te inteleptesti, si sa ai o zi placuta!