| Anon31241212 a întrebat:

Buna, TPU!
Trec prin momente extrem de dureroase, ma simt confuza si nu inteleg de ce s-a intamplat, ce s-a intamplat. Prietenul meu de vreo 2 zile tot imi spunea ca ii e rau si ca nu are chef sa vorbeasca cu nimeni, l-am lasat sa se linisteasca pana i-am cerut explicatii de ce nu mai da chiar niciun semn, sa stiu macar ca se simte bine. Si mi-a spus ca prefera sa-mi spuna in fata, dar nu mentiona ce e. Mi-a spus cu mare greu ca e legat de noi, ca nu se mai simte ok cu noi asa brusc si dintr-odata, ca el nu e genul care sa intretina o relatie si totusi imi spunea ca ar fi continuat, insa e mai bine asa ca sa nu sufar nici eu si nici el. Totul e foarte straniu intrucat mereu am fost alaturi de el, mereu i-am acordat spatiu personal, nu l-am cicalit, nu i-am interzis lucruri si nu am facut vreodata crize de gelozie. Totul a fost perfect, pana mai ieri cand a decis sa incheie totul, gasind motive puerile. Cum e posibil ca un om sa te uite dintr-odata? Nu inteleg ce e in mintea lui fiindca spune ca ar fi continuat si totusi el nu s-ar fi simtit bine daca ar fi continuat. Am lasat totul pentru el in spate, m-am mutat in alt oras, departe de familie si prieteni, nu l-am sufocat. L-am intrebat unde am gresit si el mi-a spus ca isi asuma vina in proportie de 100%, ca s-a grabit. Cel mai dureros e ca fix inainte sa se desparta cu cateva zile imi spunea ca-mi multumeste ca ii sunt alaturi si ca familia lui ma indrageste, mai ales mama lui. Facea planuri de viitor cu mine, iar dintr-odata e un om pe care nu-l mai cunosc, care imi spune sa trec peste caci ne stricam viitorul impreuna, ca relatiile vin si pleaca. M-au durut enorm aceste cuvinte, mai ales cand mi-a spus ca nu a fost niciun basm, dar pana si prietenii mei si ai lui sunt socati, fiindca stiu cat de bine ne intelegeam. Vrea sa ramanem prieteni, dar eu nu vreau sa fim prieteni, pur si simplu am sentimente pentru el si voi avea mereu fiindca m-a tratat cum nimeni nu ma trasese vreodata. Uneori am impresia in schimb ca poate ca familia lui l-a influentat in acest sens, fie s-a speriat cand vorbeau ai lui de nunta, fie are pe altcineva. M-a socat de-a dreptul aceasta schimbare brusca de comportament. Mentionez ca am avut 2 ani si cateva luni impreuna si nici acum nu imi revin. Ce parere aveti si ce ma sfatuiti? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Dacă iubești pe cineva și îți pasă de acea persoană, nu poți avea genul ăsta de comportament.
Nu ai de ce să suferi pentru că nu ai pierdut nimic valoros.
Dacă vrei să-ți "ghicesc în palmă" îți voi spune că după o perioadă te va căuta și va dori împăcarea. Și chiar va insista.
Dar va fi cea mai mare greșeală a vieții tale dacă vei accepta.

Ai intuit bine. Cu siguranță și-a găsit pe altcineva.
Dar se va întâmpla la fel, pentru că ăsta e genul lui. Nu se va schimba niciodată.
De aceea ți-am zis că n-ai pierdut nimic.

Răspuns Apreciat de Editori
| Daz01 a răspuns:

Pot fi multe motive pentru comportamentul pe care-l are, de la a găsit pe alticineva până la teama de viitor sau poate părinții lui s-au băgat în relația voastră. Totuși acest tip de comportament trădează imaturitatea lui.
Eu tind să cred că este o altă fată la mijloc, mai ales dacă sunteți încă o vârstă fragedă, ceea ce nu este neaparat o tragedie pentru că acum experimentați și în cei 2 ani cred că a intervenit și o oarecare monotonie între voi.
Cred că ar trebui să te resemnezi cu alegerea lui și să nu faci greșeala de a vă reîmpăca dacă se va întoarce la tine când va realiza că cealaltă nu este ce trebuie. Succes.

8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Vin si eu sa sustin ceea ce ti-a scris Hammurabi.

| ania a răspuns:

Ca oamenii ar trebui sa initieze si sa intre in relatii doar daca se simt suficient de maturi si au in vedere casatoria amandoi altfel cel putin unul va suferi cu atat mai mult cu cat s-a implicat mai mult, a avut mai multe asteptari si sa respecte planul Creatorului si sa faca sex doar dupa casatorie.Cine ii incalca poruncile are intotdeuna de suferit.Si eu am plans 2 ani dupa un tip care a plecat asa brusc si am aoreciat enorm ca sotul meu prima data cand m-a invitat in oras m--a intrebat daca as vrea sa avem o relatie de cunoastere in vederea casatoriei.

| Anon31241212 explică (pentru ania):

Ma bucur mult pentru dumneavoastra si va doresc numai bine!

| doctorandus a răspuns:

Poate a descoperit ca e homo. Mai stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ai auzit până acum de despărțirea de tip - nu mai răspunde la telefon și respinge apelurile.

| Anon31241212 explică (pentru anonim_4396):

Nu a respins niciun apel laughing)))Am vrut sa vad ce are si a raspuns instant ca nu se simte ok, de aia l-am lasat asa. Intr-adevar, ulterior nu a mai dat niciun semn, si l-am intrebat daca e in regula, sa nu fi patit ceva. Mi-a spus asta si aia a fost. Mare domn trebuie sa fii sa raspunzi la mesaj, e normal sa iti raspunda cand esti intr-o relatie nu un privilegiu, sau nu il face "classy". Am inteles ideea ta, dar e diferit aici. Nu am inteles schimbarea brusca de comportament, atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anon31241212):

Ai scris- Nu am inteles schimbarea brusca de comportament, atat.
Exact cum am scris eu se procedează ca tu să înțelegi că s-a terminat totul fără explicații din partea lui.
Acum tu și el puteți să vă căutați pe alții.

| ShadowBlitzE a răspuns:

Cred că e speriat de viitor, probabil și-a imaginat o groază de scenarii în care lucrurile pot merge rău, pentru el și pentru tine, ceea ce la făcut să determine că e mai bine să facă în așa fel că acele scenarii să nu devină niciodată realitate, ceea ce la făcut să se despartă de tine.
Asta cred eu.

| VMarceline a răspuns:

Nu cred ca un om care te iubește foarte mult te ar lasa pentru că părinții nu te vor sau ca ii este frica de viitor având persoana iubita lângă el. Probabil și a dat seama ca nu ești persoana potrivita, ori a găsit pe altcineva.