| Ely9009 a întrebat:

TPU, va cer din nou ajutorul in legatura cu ceva ce ma afecteaza foarte mult in ultimul timp. Este vorba de relatia mea de prietenie cu un baiat, daca pot spune asta. Voi incerca sa rezum toata povestea (vorbesc despre el si in intrebarile anterioare, unde am detaliat mai mult). Am fost foarte buni prieteni, el se purta exemplar cu mine, ne-am placut reciproc si mi-am dat seama de valoarea lui abia dupa ce el s-a distantat de mine si mi-a dat verdictul: nu ma mai placea. Acestea s-au intamplat acum cateva luni, iar in vacanta de vara - ramaseseram prieteni - am vorbit, am mers la cinema, ne-am inteles destul de bine. De cand a inceput scoala insa, lucrurile s-au schimbat radical si acum nu mai vorbeste cu mine (nu ma mai saluta pe messenger, ca de obicei, la scoala nu ma cauta etc.) si eu simt ca nu-i mai pasa de mine, lucru pentru care ma consum enorm. Cred ca am ajuns aici din cauza mea, deoarece eu m-am plans ca el nu ma place si-i faceam reprosuri, eram tot timpul suparata si nemultumita. Adevarata problema este ca eu tin mult la el - nu doar pentru ca il plac, ci pentru felul lui de a fi, este una dintre cele mai importante persoane pentru mine si nu vreau sa-l pierd. O alta cauza ar fi faptul ca eu l-am refuzat si evitat in trecut, nu-mi doresc o relatie si in trecut ii tot vorbeam despre principiile mele pe care inca doresc sa le respect - vreau sa incep o relatie doar la o varsta matura, atunci cand voi fi sigura ca este persoana potrivita pentru mine. Am mai multe teorii pentru comportamentul lui din prezent, una dintre ele referindu-se la faptul ca el doreste sa nu mai sufar din cauza lui, sa redevin vesela si optimsta (cum eram cand ne-am cunoscut). Toata lumea imi spune ca este doar o indragosteala si c-ar trebui sa trec peste si sa-l uit, dar eu sunt sigura ca nu am mai simtit asta pentru niciun alt baiat si nu pot sa-l ignor si sa ma prefac ca nu a fost nimic intre noi. Imi lipseste foarte mult si-mi doresc ca lucrurile sa revina la normal, sa fim din nou prieteni (nu am pretenia ca el sa ma placa). Ce credeti ca ar trebui sa fac, cum sa-i atrag atentia? Multumesc pentru sfaturi, va doresc o zi binecuvantata!

3 răspunsuri:
| love_6120 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-l suni ca pe mess nu e acelasi lucru. Suna-l si intreaba-l ce mai face, cum o mai duce spune-i ca ti-e dor de el. etc si vezi cum reactioneaza.
Mult succes!

| frumusica80 a răspuns:

Mai exista o sansa… nu ai nevoie decat de cateva sfaturi care sa te ajute sa iti pui ordine in ganduri pana in momentul in care veti fi din noi impreuna.

In mod normal, un barbat pune capat unei relatii din anumite motive. Stiind exact care sunt acestea iti va fi mai usor sa il aduci pe iubitul tau inapoi. De asemenea, trebuie sa invatati sa nu mai comiteti aceleasi greseli in viitor.

Pentru barbati este foarte important sa se simta admirati si respectati. Ideea cum ca suntem parasite pentru o femeie mai frumoasa este depasita. Sunt foarte putine cazurile in care barbatii ne parasesc din acest motiv. In general, acestia incheie o relatie atunci cand se simt sufocati de partenera sau cand aceasta nu mai inceteaza cu reprosurile la adresa lor. In general, barbatii considera ca fac foarte multe lucruri bune pentru noi si se asteapta sa le recunoastem meritele.

Asadar, nu uita sa il admiri si sa-l respecti, chiar daca relatia voastra a luat sfarsit. Stii si tu ca noi, oamenii, ne dorim intotdeauna ceea ce nu putem avea. Deci, nu te arunca la picioarele lui si nu-i arata ca esti in stare de orice sacrificiu pentru a-l aduce inapoi. Aceste gesturi il vor indeparta si mai mult.

Teama ca l-ai putea pierde pentru totdeauna te poate face sa te comporti intr-un fel in care nu te-ai comporta in mod normal. Prea multa presiune, prea multe lacrimi si rugaminti, prea multe telefoane, mesaje si email-uri pline de reprosuri, nu vor face altceva decat sa-i intareasca ideea ca a luat decizia corecta atunci cand te-a parasit.

Cel mai bine este sa faci ceva neasteptat. Intrerupe orice contact cu el pentru o perioada de timp. In acest fel nu se va mai simti agasat si sufocat si, in plus, va avea timp sa iti simta lipsa. Vei vedea ca va veni el la tine si te va cauta atat timp cat nu-i arati ca esti dispusa sa faci orice pentru a-l recuceri.

Desigur, va trebui sa faci mult mai mult de atat pentru a-l aduce inapoi, insa acesta este cel mai important pas. Ofera-i spatiul de care are nevoie si vei vedea cum relatia voastra va reintra pe fagasul normal fara ca tu sa faci eforturi prea mari. te pop si successss :*

| ˇVelvetMeˇ a răspuns:

Inteleg prin ce treci... *si cand tie dor de el, simti un dor chinuitor, ca si cum nu tiar da voie sa mai respiri* si eu am avut ceva... asemanator, dar am discutat, i-am zis ce simt, si mi-a zis ca ma credea indiferenta; e dureros, dar vei trece peste, odata ce veti discuta happy