| JustWeee a întrebat:

Va rog mult de tot sa nu radeti! sad Mentionez: funda.

Azi dimineata m`am trezit f voioasa si stateam de vorba cu mama cand deodata mama mi-a zis:,, staiii nu te mai misca" si ramasese asa : straight face. Si mi-a luat un paduche mare din cap. Imediat m`a controla si a mai gasit vreo 2 straight face plus cateva oua. M`a spalat pe cap cu sampon si m-a frecat timp de vreo 5 minute, dupa care m-a clatit si m-a clatit din nou cu otet si apa. Dupa m-a controlat din nou si a mai gasit cativa paduchi care mergeau straight face plus cateva oua straight face. Nici nu stiu de unde i-am luat crying caci sunt o persoana f curata, ma spal regulat pe cap, fac baie in fiecare seara, stau in curatenie. Nu sunt deloc murdara. Ce pot face? crying Scuzati categoria dar am nevoie de un rasp urgent

9 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Se mai intampla, poate ai o paduchioasa in clasa si ai luat de la ea sau din transportul in comun.
Nu te spala aiurea cu orice sampon ca nu scapi de ei, exista in farmacii ceva special de paduchi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

I-ai LUAT de la vreo colegă ( probabil colega de bancă )!

DAR, să fi ATENTĂ că acei păduchi NU MOR de la spălatul cu apă + şampon + oţet!

Iar ouăle depuse, oricum vor ECLOZA şi ei se vor înmulţii!

Pentru ca să SCAPI de ei ( definitiv ) TREBUIE cumpărată de la farmacie o soluţie SPECIALĂ, eventual un şampon!

Pentru detalii vezi articolul de la linkul : http://www.farmaciiledona.ro/......e-cap-I384

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a scapa de paduchi cel mai obisnuit tratament este omorarea adultilor cu crema lavabila cu permethrin 1%, aplicatie unica, sau sampon Lindan 1% si eliminarea lindinilor cu ajutorul unui pieptene special, cu dinti subtiri si desi. Bafta!

| AriannaAri a răspuns:

Naspa moment :|.
Oricum, citeste aici :
http://www.romedic.ro/cum-tratezi-paduchii-la-copii-0P14595
Sper sa iti fie de ajutor :-*.
Bafta.

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Salut, cred ca cea mai buna solutie este sa te duci la farmacie si sa-i zici sa-ti dea ceva pentru paduchi, cind eram mica am adus paduchi de la scoala si mama mi-a cumparat un lichid de la farmacie mi-a dat capul cu solutia aceea si pe urma am stat toata ziua cu o sacosa in cap.Din pacate nu-mi amintesc cum se numeste solutia cu care m-a dat.

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Sunt spray-uri speciale pentru paduchi care le poti sua de la farmacia si chiar isi fac efectul

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| xAkXsn a răspuns:

Sa te tunzilaughing)

| AAA4x17 a răspuns:

Nu te speria, pentru ca nu esti prima persoana caruia i-se intampla acest lucru. Pur si simplu spalate cat de des poti pe cap ( de 2 ori pe zi ar fi ideal ), ai si o placa de intins parul!? ( cred ca asa i-ai omora pe toti ). Si incearca sa dai cu un spray pentru gandaci ( sau ceva de genu ) sa inceri sa scapi si de paduchii din camera ta!
Succes!