| Armi22 a întrebat:

Buna tuturor, am 22 de ani si o fetita de un anisor si 5 luni, am fost operata de chist dermoid ovarian, acum 1 an, vreau sa stiu daca mai pot ramane însărcinată? Nu ne mai protejăm de mult timp (mi-a scos ovarul cu totul, era supra infectat) si numai Domnu m-a salvat de moarte

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cel de al 2-lea ovar cel mai probabil a ramas neatins si este si functional, in mod normal fertilitatea ta nu s-a diminuat si ca atare posibilitatea de a ramane insarcinata exista in continuare chiar si cu un singur ovar functional.
https://www.reginamaria.ro/......ria-brasov
Raspunsul fiecarui medic ginecolog in astfel de situatii este cat se poate de ferm si clar : daca ovarul ramas este sanatos, atunci se poate ramane insarcinata si sarcina formata va evolua in mod normal.
Pentru ca ovarul ramas sa functioneze in continuare normal, se zice ca singurul "tratament" adecvat o reprezinta activitatea sexuala normala. Poti fi foarte linistita si increzatoare, fiindca in mod logic si normal, poti ramane insarcinata la fel de repede ca si in cazul in care ai avea ambele ovare. Unicul ovar actual, va produce lunar suficienti hormoni incat sa se dezvolte si sa fie maturizat si eliberat un ovul viabil. Atat teoretic cat si practic sansele de a ramane insarcinata au ramas/sunt si in prezent cam aceleasi, fiindca nici nu se injumatatesc si nici nu scad, asa cum foarte multa lume inclina sa creada.
Curaj, iar daca ai indoieli, mergi la medicul tau ginecolog... si stati de vorba pe indelete! Multa sanatate!

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Intreaba medicul de familie, prin apel telefonic, inca mai e un ovar care poate ramane insarcinat