| Ami123 a întrebat:

Pot ramane însarcinata daca am chist ovarian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. O parte din femei au nevoie de tratament, dar la marea majoritate, sarcina se instaleaza natural, fara tratament (mai ales daca ai un singur chist)

| Ami123 explică (pentru Brigaela):

Da am un singur chist pe ovarul drept. Stiu ca am mai avut problema cu el si mi-a dat aticonceptionale sa topeasca chistul si trebuia sa ma intorc la contol dupa ce am teriminat pastilele dar nu am mai merg si se pare ca a reaparut.

| Brigaela a răspuns (pentru Ami123):

Nu vei avea nici o problema sa obtii o sarcina.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite un link informativ, dar cel mai indicat ar fi un control si apoi sa te consulti cu medicul ginecolog!
Doar el este in masura sa te informeze corect!
http://www.csid.ro/......-13844189/
O zi buna :)

| Ami123 explică (pentru caramela):

Ok mersi frumos!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care exista chisturi pe ovare, ovulatia este posibila dar se produce anapoda/imprevizibil, cu o oarecare greutate, intarziere si/sau cu pauze uneori de mai multe luni. In concluzie bineinteles ca poti ramane insarcinata insa niciodata nu vei sti nici macar cu aproximatie cand se poate produce ovulatia, adica ovulul care prin fecundare sa dea nastere unei sarcini. Tratamentul hormonal se face cu scopul de a regla ciclul menstrual in vederea producerii sigure si ritmice a ovulatiei si a menstruatiei. Multa sanatate!

| Vi003 a răspuns:

Se trateaza, mergi la un medic bun. Sanatate!

| Ami123 explică (pentru Vi003):

Întaleg ca se trateaza dar am întrebat daca pot sa am bebe daca am chist ovarian!

| Ami123 explică:

Multumesc tututor pentru informati. Numai bine!