| Daphne93 a întrebat:

Buna tuturor!
Am o problema si va cer ajutorul, dar nu vreau comentarii rautacioase sau sa ma judecati.
Pe 10 iunie am facut un chiuretaj la o sarcina oprita din evolutie la 7 saptamani.Sarcina pe care nu eram sigura daca trebuie sa o pastrez, din cauza ca abia am terminat clasa a 12 a.Chiuretajul a decurs ok, nu am avut dureri mari dupa, foarte mici si o sangerare care a durat vreo 2 zile.
La 1 saptamana, apoi 2 saptamani am intretinut relatii sexuale cu iubitul, protejat cu prezervativ.
Cu toate ca sangerarea se oprise, la cateva zile [3-4-5] dupa al doilea raport am avut o sangerare de o zi, nu m-am ingrijorat, fiindca doctora mi-a zis ca este posibil sa se intample asa.
Acum suntem in 17 iulie si mi-a intarziat 9 zile ciclul.In ultima vreme am avut migrene si ameteli, cu 2-3 zile inainte de data la care ar fi trebuit sa-mi vina ciclul am avut ovarul drept umflat, dureri mici de spate[in special coloana] si indispozitie.

E posibil sa fie o noua sarcina, si sangerarea sa fi fost un semn? Sau sa mai astept ciclul? Mentionez ca azi mi-am facut un test barza si a iesit negativ.dar e posibil sa nu fie depistat hormonul.I s-a mai intamplat cuiva?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce aţi făcut sex PROTEJAT cu prezervativ, pe care ( bănuiesc că ) l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să fi rămas însărcinată!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

În general, menstruaţia ar fi TREBUIT să vină la 4 săptămâni de la avort.

Cel mai probabil, este o dereglare hormonală survenită în urma avortului!

Dacă menstra NU vine până în 10 august, atunci TREBUIE să mergi IAR la ginecolog pentru un control amănunţit!

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

După o săptămână...

| AlinnaAly a răspuns:

Buna! Este normal sa ai dereglari de ciclu menstrual dupa chiuretaj. Pot aparea de asemenea si unele efecte adverse. Parerea mea este sa mai astepti menstruatia si de acum, la recomandarea medicului sa iei anti-conceptionale, avand in vedere ca nu iti doresti o sarcina. Multa sanatate!

| Daphne93 explică:

Daca sarcina are sub sase saptamani medicii nu recomanda chiuretajul findca exist riscul sa ramana resturi.

| Daphne93 explică:

Aici mi se confirma mie o teorie espre tine.Aici am pus o intrebare pentru a primi ajutor, nu pentru a avea tu pe cine sa judeci.Am avut motivele mele.In plus, medicul meu este apreciat de femei din toata tara, fiind si doctor-profesor si cred ca stie mult mai bine ca TINE. si sunt sigura ca au mai multe cunostinte decat cineva care nu are treaba si da comentarii rautacioase.In plus, am cerut parerea a doi mediciAsa ca iti dau un sfat : Get a life.

MULTUMESC TUTUROR PENTRU RASPUNSURI. APRECIEZ