| marya a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu o intrebare la care rog seriozitate.In ficare vacanta la vecinii mei vin nepoatele lor. Cu una din aceasta fata eu si prietena mea cea mai buna ne intelegem de minune si ne este prietena foarte forte buna. Acum de cand a inceput scoala ne vedem mai rar cu acea fata, dar yinem legatura pe mess. Saptamana trecuta cand eu si prietena mea am vorbit cu ea ne-a spus un lucru care ne-a lasat masca. Ne-a spus ca iubitul ei a invatat-o sa fumeze. Asta fiind primul lucru. Al doilea este ca si-a inceput viata sexuala (tinand cont ca ar 14 ani). In vacanta asta vine la bunicii ei si am vrea sa o aducem din nou cu picoarele pe >pamantPuteti va rog sa imi dati niste sfaturi va rog din suflet. Multumesc mult de tot.

Răspuns Câştigător
| federerdinamo a răspuns:

Nu sunt deloc de acord cu ce zice "GanduriAlbe" si iti spun si de ce, nu e doar o opinia am trait-o chiar eu. Anul trecut in clasa a 7 (acum sunt a 8) o luasem cat de cat pe un drum mai gresit adica chiuleam (nu ff mult dar acumulam absenta azi una maine una) stateam in banca cu o fata care nu este privita cu ochi tocmai buni de profesori etc...la un moment dat am inceput sa vorbesc cu un coleg (baiat) despre tot adica vb foarte mult diferite chestii m-a ajutat sa trec peste aceasta perioada, mi-a fost un sprijin imi spunea mai fata nu chiuli, si uneori intr-adevar imi mai spunea: vrei sa nu mai vorbesc cu tine? [l-am ascultat de fiecare data si bine a fost]. Acum in a 8 suntem la fel de apropiati, si iar eu am inceput sa fumez( nu tigari intregi fumuri de la colegi. dar stiti azi un fum maine altu si devii dependent) mi-a spus ca daca eu pun tigara in gura prietenia cu el am terminat-o,[mentionez tine ff mult la mine, nu suntem iubiti] m-a ajutat a vorbit cu mine cu toate ca anumite persoane ii spuneau chestii neadevarate. El m-a ajutat nu am chiulit si cu atat mai mult nu m-am apucat sa iau droguri si asa sunt acum pe un drum bun si cu o prietenie la care unii doar viseaza. Incearca sa vorbesti cu aceea prietena crede-ma daca sunteti best friends te va asculta, cum l-am ascultat eu pe el si tine cont eu sunt fata si el baiat. Multa bafta:*

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În afară de să-i spuneţi că nu e chiar cea mai fericită abordare a vieţii pentru vârsta de 14 ani, în rest nu prea aveţi ce-i face şi cuminte din partea voastră ar fi nici să nu-i faceţi nimic şi nici să încercaţi.
La urma urmei, voi vă înţelegeţi bine cu ea şi dacă e virgină şi dacă nu şi dacă fumează şi dacă nu!
Salutare.

| Crisu a răspuns:

El fiind iubitul ei, nu prea o sa tina cont de parerile voastre.Cu viata sexuala nu aveti ce face, adica doar nu o sa o operati sa o faceti iar virgina, nu!? Dar trebuie sa-i explicati ca fumatul nu aduce nimic bun. E un fum pe care il tragi in piept, si-ti mai face si rau pe deasupra. Dar daca este deja dependenta, nu aveti ce sa-i faceti.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Îţi dai seama cred că dacă ea apucat-o pe drumul ăsta nu va ţine cont de nimic din ce îi spui tu sau prietena ta. Nu poţi aduce o persoană cu picioarele pe Pământ şi mi se pare aiurea să încerci asta, adică ca prietenă spune-i că nu e bine ceea ce face dar atât pentru că inevitabil se va supăra pe voi. Lasă omul să ia propriile decizii chiar dacă încă e copil, dacă greşeşte să-şi dea ea seama de asta şi după nu va mai proceda aşa. Ideea e să realizeze singură asta, voi spuneţi-i doar că nu e bine. Baftă!

| SperanteSpulberate a răspuns:

Explica-i ca nu e bine deloc ceea ce face. Si da-i sfaturi, pune-o sa se gandeasca la ce a facut, sa isi puna gandurile in ordine, spune-i ca ceea ce a facut este gresit pentru ca mai tarziu mult mai sigur ca v-a regreta ceea ce a facut si cum fumatul si cu inceperea vietii sexuale de la o varsta atat de frageda. Poate ea nu o sa inteleaga asta, dar e sanatatea si viata ei, te sfatuiesc sa nu te bagi, pentru ca poate o sa strici prietenia cu ea!
Bafta si Craciun Fericit!