| anisoara89 a întrebat:

Buna tuturor,vreau sa va zic ceva, ceva care nu am curaj sa o spun de multi ani, pentru ca cred ca nu mai are nici o importanta. Aveam cam 7 ani cand eram cu verisorul meu care e cu 5 ani mai mare ca mine,si nu stiu ce chestie s-a intimplat si am zis ca parintii mei sunt prosti, si am fost santajata ca sa fac sex cu el,in schimb ca sa nu spuie la nimeni,sigur ca eram copil si nu intelegeam absolut nimic,o facusem de cateva ori,si nu pricepeam nici un **** la momentul dat,ma simt foarte rau chiar si pina in prezent,pentru ca am trecut prin nenumarate chestii care mi-au lasat amintiri foarte neplacute,si eu cu verisorul meu,suntem vecini pana in prezent, doar ca acum ne intelegem destul de bine, doar ca niciodata nu am vorbit despre ceea ce s-a intimplat.As vrea sa aud parerea voastra,pentru ca nu am vorbit inca nu nimeni pe aceasta tema, imi e frica de reactia lor.

4 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Cred ca ar trebui sa discuti cu un psiholog, pentru ca e clar ca acea experienta a fost si este inca o trauma pentru tine.
Pentru a trece peste ai nevoie si de sprijinul celor dragi, deci te sfatuiesc sa le spui si lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani au trecut de atunci? Ce sa mai vorbesti, cu cine? Daca mai stie juma' de oras se schimba cu ceva situatia? Erai doar un copil la 7 ani ce mai conteaza? Fii multumita ca nu aveai mai mult ca sa existe riscul sa ramai insarcinata. Traieste-ti viata mai departe si incearca sa vorbesti cu verisorul tau despre asta sa vezi ce zice.

| Alicezzz a răspuns:

Intamplarea ta este trista, daca tu simti ca ti-a lasat urme intamplarea si nu ai putut trece, incerca sa discuti cu parinti tai, nu este normal ce a facut varul tau, sunt sigura ca daca tu vb cu parinti tai ei or sa te inteleaga si or sa te ajute, poate varul tau nu o sa recunoasca nimic, dar conteaza asta important este sa stie familia ta si s-a simtit ca esti protejata, pentru a nu se mai repeta experienta.Te rog sa te gandesti bine si sa iti faci curaj sa le spui alor tai adevarul si sa comunici cu parinti tai despre tot ce s-a intamplat, cum si de ce s-a intamplat, tu la varsta aceea probabil nu ai realizat ce este bine si ti-a fost teama si te-ai supus cerintelor varului tau. Daca nu vorbesti acum despre ceea ce s-a intamplat atunci, cu siguranta poate mai tarziu iti vei dezvolta o frustrare si o sa ai doar de suferit! Lasa frica si deschide-ti inima si gandurile catre familia ta!

| catalin02 a răspuns:

Ana nu stiu ce sa zic este o poveste foarte trista din punctul meu de vedere verisorul tau este un nesimtit si un pedofil u la 7 ani nu aveai discernamant dar el la 12 stia ce face. Daca te afecteaza chestia asta iti recomand sa te duci la un psiholog sau sa vorbesti cu cineva in care ai maxima incredere