| veveritza_6920 a întrebat:

Buna tuturoram o mare problema; mi-am inceput viata sexuala de cateva luni si menstruatia am avut-o mereu regulata.in luna martie mi-a venit regulat, adica pe 18, in aprilie pe 2 si acum suntem in mai si nu mi-a venit.mentionez ca am facut sex protejat. poate fi vorba de o raceala, deoarece am circulatia proasta si am mereu picioarele reci si mai stau fara sosete(ceea ce la mine conteaza, cateva ore daca nu am sosete ma dor ovarele)?! sau se regleazA? mi-e rusine sa merg la ginecolog cu toate ca prietenul ma preseaza cu asta.culmea este ca de cateva zile ma dor ovarele si nu-mi vine nimic. ce sa fac? am nevoie sa vorbesc si cu altcineva.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o dereglare menstruala destul de severa. Poate o anexita complicata sau chisturi ovariene. Oricum ceva serios.
Nu ai de ce sa-ti fie rusine sa te duci la ginecolog. E greu prima data, dar e obligatoriu. Si asa ai amanat periculos de mult, dat fiind ca trebuia sa te duci in primele 3-4 saptamani de la inceperea vietii sexuale. Eu am o vorba clara: atata timp cat te simti destul de matura sa faci sex (adica sa beneficiezi de placere), este obligatoriu sa fii suficient de matura sa te duci si la ginecolog (adica sa faci fata si responsabilitatilor). O sarcina este putin probabila, dar totusi fa-ti luni dimineata un test de sarcina din prima urina de dimineata si, orice ar fi, ia-ti inima in dinti, comporta-te responsabil si OBLIGATORIU luni du-te la ginecolog. O sa fie greu, dar o a treaca repede si apoi o sa te simti mai bine stiind ce e cu tine si ce masuri trebuie sa iei. Toate chestiile astea, netratate la timp se agraveaza rapid si duc la complicatii si sechele cu care te luti ani si ani de zile.

| monyk a răspuns:

BUna, deci e posibil sa fie din cauza unei dereglari hormonale, din cauza racelii, dar se poate sa fie vorba si de o sarcina, totusi ai zis ca v-ati protejat, atunci nu prea ar fi risc de sarcina... cel mai bine ar fi sa mergi la medic pentru.ca nimeni nu e in masura sa zica cu certitudine despre ce poate fi vorba, mai bine mergi la medic sa stii ce se intampla, apoi in functie de ce ai, sa vezi ce poti face!

| marsy a răspuns:

Poate fi vorba de o raceala la ovare! De aceea fetelor intotdeauna trebuie sa fim acoperite peste tot. incepind cu spatele! Numaidecit trebuie sa mergi la ginecolog. sa nu-ti fie rusine. caci starea se poate agrava! Eu anul acesta am fost de 4 ori. sanatatea e in prim plan! Ai grija de tine si mergi la medic!

| Alina. a răspuns:

Daca te-ai protejat nu ai cum sa fi insarcinata, poate fi intr-adevar vorba de o raceala poate o infectie, anexita...ai mare grija. Vorbeste cu mama ta sau du-te la ginecolog, pentru un control de rutina nu este necesar sa mergi cu parintii tai.

| valsulnorilor a răspuns:

Protectia 100% nu o da decat abstinenta, celelalte metode contraceptive nu dau protectie 100%, asa ca este foarte posibil sa fii insarcinata. Felicitari! Consulta urgent un medic pentru supracegherea sarcinii!

| veveritza_6920 explică:

Mama mea nu stie ca mi-am inceput viata sexuala si nici nu vreau sa afle. poate banuie, totusi sunt cu prietenul meu de un an jumate, dar nu prea vorbim chestii dintr-astea.sunt majora, trebuie sa-mi port singura de grija.nu am cum sa fiu insarcinata pentru ca nu am simptome, daca as fi nu as avea dureri la ovare si multe altele.maine dimineata o sa-mi fac un test de sarcina ca sa fiu sigura. daca iese negativ, luni imi fac programare la medic. tineti-mi pumnii.am 18ani si 3luni, nu pot sa dau un bebe afara care nu e vinovat cu nimic.sunt total impotriva avorturilor.nici nu as avea cum sa-l pastrez pentru ca nu am servici, sunt la scoala, prietenul mau la fel si nu vreau sa-l chinui. ce-i pun pe masa? nu vreau sa intru cu el intr-o librarie si sa inceapa sa planga ca nu am bani sa-i cumpar o carte de colorat.eu am trecut prin asa ceva, dar copilul meu nu vreau sa treaca prin asta...sadmultumesc pentru sfaturi.

| veveritza_6920 explică:

Pana la urma mi-a venittttt! azi de dimineata. dupa ce imi trece o sa ma duc la medic.promit.multumesc tuturor.