| Adda_7030 a întrebat:

Am avut ciclu in perioada 28mai-1iunie iar pe data de 9 iunie a fost ziua ovulatiei. La 7 zile dupa aceasta am avut contact protejat dar am renunat la prezervativ in ultimul moment si prietenul meu a ejaculat in exterior. Dupa acestea, la 3 zile am mai avut un contact total neprotejat, ejacularea fiind tot in exterior dar am luat pastila de a 2 a zi imediat. Astazi trebuia sa imi vina menstruatia avand ciclul regulat (27 28 de zile). Presupun ca am si o infectie urinara deoarece simt o intepatura cand termin de urinat. Au fost sanse sa raman insarcinata si sa imi intarzie sau poate intarziua de la aceasta infectie/raceala? Mentionez ca am stat ore in sir cu picioarele reci cateva zile la rand, la munca. Multumesc

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita de ciclu regulat pentru urmatorele 3-4 luni, "pastila de a doua zi" este o bomba hormonala care iti da peste cap tot sistemul hormonal, acum nici nu vei stii cand ai ciclul si cand se produce ovulatia, tocmai pentru ca organmsiul tau este "scuturat" extrem de bine de acel drog.
Asa ceva nu este recomandat sa iei decat maxim 1 pe an si daca se poate, deloc, pentru ca efectele secundare sunt foarte rele.
Cat priveste intepatura dupa infectia urinara, posibil sa fie de fapt o boala cu transmitere sexuala, tocmai pentru ca ati avut sex fara prezervativ.
Inca ceva, mai asteapta 5 zile si fa-ti un test de sarcina, ca sa fii sigura ca pastila a functionat la tine, fiind si situatii cand nu functioneaza si apar sarcini.

| ElenaMariajnk1441 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce boala cu transmitere sexuala provoaca acea intepatura dupa urinare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ElenaMariajnk1441):

Bolile cu transmitere sexuala care provoaca usturimi, intepaturi si disconfort la urinat sunt: gonoreea, chlamydia si infectii ale tractului urinar si inca cateva.

Informatia d emai sus provine din acest articol publicat de medicii de specialitate, pe un site medical, deci, dovedit stiintific!
http://www.csid.ro/......t-7884514/

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece afirmi/pretinzi ca ai un ciclu menstrual destul de regulat cu durata de 27-28 de zile, atunci intr-adevar ca in acest caz ovulatiei s-a produs/a avut loc probabil in data de 9 sau 10 iunie. Rezulta ca actul sexual consumat la 7 zile dupa ovulatie a avut loc in data de 16 iunie (9+7=16) adica dupa trecerea a 6-7 zile fata de data producerii ovulului. Este dovedit stiintific ca ovulul este VIABIL, adica poate fi fecundat doar intro perioada foarte scurta de circa 16-24 de ore din momentul producerii ei si in cazul in care nu este fecundat, incepand din a 2-a zi intra intr-un proces de degenerare rapida iar in urmatoarele 2-3 zile se dezintegreaza iar resturile ovulului sunt resorbite de organism, deci in mod efectiv ovulul dispare. In aceste conditii rezulta ca dupa trecerea a 4-5 zile de la ovulatie, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA indiferent in ce data se produce actul sexual si daca sperma este ejaculata in vagin sau nu. Drept urmare nu se putea forma o sarcina in urma sexului din 16 iunie. Ultimul sex cel din data de 19 iunie (probabil) a avut loc cu 4-5 zile inainte de data de incepere a menstruatiei, moment in care formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA, iar tu intr-un mod complet IRESPONSABIL ai folosit pastila de a 2-a zi FARA ROST, absolut INUTIL. Deoarece hormonii existenti in pastila contraceptiva au ajuns in organism destul de tarziu, probabil ca nu vor provoca o dereglare hormonala prea intensa in actualul ciclu menstrual si din acest motiv menstruatia nu ar trebui sa se produca cu mare intarziere. Insa in mod sigur dereglarile hormonale iti vor deregla urmatoarele cicluri menstruale pentru o perioada de timp imposibil de determinat dar care de regula se manifesta intro perioada de 4-6 luni, insa uneori pot perturba cicul menstrual chiar si 8-9 luni. Iti amintesc ca menstruatia se produce strict pe baze hormonale; deci raceala, oboseala, sau o eventuala infectie urinara NICIODATA nu deregleaza ciclul menstrual. Te-ai comportat incalificabil, absolut inadmisibil si din acest motiv vei suporta consecintele prostiei facute. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti ramane gravida.