| Anonimaaamad a întrebat:

. uitati cu ce vreau sa ma ajutati..eu am doar 15 ani. si vreau sa imi incep viata sexuala.. vorbesc cu iubitul meu de 2 ani ..am mare incredere in el.. el are 18 ani..si ca baiat la varsta de 18 ani e si normal sa astepte ceva...il iubesc foarte mult si sunt dispusa sa ma culc cu el deoarece si el ma iubeste si sunt sigura k va avea grija cum va "Actiona".. dati-mi niste sfaturi va rog si spuneti-mi daca e bine ceea ce vreau sa fac. va multumesc!

11 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Vrei sa il bagi la puscarie? Eu nu m-as risca pentru tine. Pa

| DeeaMarry a răspuns:

Ignora orice alte ganduri si mediteaza la unul singur: Sansele sa faci cancer de col uterin cresc considerabil daca iti incepi viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate. Asta trebuie sa iti fie cea mai mare grija!
Dupa, posibilitatea de a ramane insarcinata, reactia parintilor, credintele religioase, rautatile celor din jur (nu neaparat in aceasta ordine). Vei putea oare trece peste o eventuala despartire?
Scuza-ma daca raspunsul meu nu a facut decat sa te deruteze. Asta e realitatea. Consider ca sunt mult prea multe griji pentru o varsta atat de frageda.

| Elvina a răspuns:

Mai bine asteapta. Nu poti avea incredere in baieti. Majoritatea vor doar sex si dupa ce l-au obtinut dau bir cu fugitii. Nu zic ca asa e iubitul tau, dar nu e bine sa-ti pierzi virginitatea la 15 ani. Mai gandeste-te. Decizia e doar a ta. Nu te lasa influentata de el. Bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

PARŢIAL, sunt de acord cu ce a spus DeeaMarry - cu o mică OBSERVAŢIE : riscul de cancer de col uterin NU depinde de vârstă - infecţia cu virusul Papiloma Uman ( HPV ) se poate contacta la orice vârstă! În momentul de faţă se ştiu foarte puţine despre cum sau când ne putem infecta cu HPV.Transmiterea se face îndeosebi prin contact sexual cu o persoană infectată.

"Pentru a reduce riscul de transmitere si contaminare cu virusul HPV se recomanda:
- reducerea numarului de parteneri sexuali
- evitarea partenerilor sexuali care au avut un numar mare de parteneri sexuali
- utilizarea prezervativului (prezervativul asigura protectie impotriva majoritatii bolilor cu transmitere sexuala; insa nu poate asigura o protectie 100% impotriva HPV, deoarece nu impiedica in totalitate contactul cu pielea la nivel genital)
- evitarea contactului sexual cu parteneri care prezinta condiloame vizibile la nivel genital..."

Ideea este că la o vârstă aşa "fragedă" şi neavând experienţă sexuală, riscul ca să te infectezi cu HPV este mai mare ( decât la 20 de ani, sau mai mult ).

TOTUŞI, această posibilitate NU trebuie să te sperie, şi NICI nu este cea care să te determine/oprească de la începerea vieţii sexuale! ÎN primul rând TREBUIE să fi sigură că TU îţi doreşti actul sexual ( pentru TINE şi pentru. plăcerea ta, NU pentru el ), apoi să aveţi o igienă intimă impecabilă, să folosiţi NEAPĂRAT prezervativul ( grijă MARE la "manevrarea" lui ), etc.

Apoi, TREBUIE să fi ORICÂND pregătită/dispusă la diverse alte PROVOCĂRI : o posibilă sarcină, o posibilă despărţire ( de acest băiat ), o eventuală reacţie NEPLĂCUTĂ din partea părinţilor ( dacă vor afla că ţi-ai început viaţa sexuală la această vârstă ), posibile întârzieri ale menstruaţiei, şi altele...

Din ce ai întrebat ÎNŢELEG, citez : "sunt dispusa sa ma culc cu el deoarece... el are 18 ani..si ca baiat la varsta de 18 ani e si normal sa astepte ceva..."

Toţi "aşteaptă" CEVA, indiferent de vârstă, iar TU nu trebuie să faci dragoste cu el ( sau cu altul ) DOAR pentru că "e si normal sa astepte ceva..."!
Aşa cum am spus mai sus, TREBUIE ca TU să-ţi DOREŞTI actul sexual pentru TINE, şi să fi pregătită şi pentru alte aspecte...
Viaţa sexuală ( activă ) are şi părţi frumoase, DAR şi multe "capcane" şi/sau provocări ( unele plăcute, altele nu )!
TREBUIE să te gândeşti BINE, deoarece din acel moment, nu mai e cale de întoarcere! Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi eu daca as fi in locul lui sa zicem nu as fugi dar inca nu e timpul cand vei mai creste pe la 19-20 ani atunci sa o incepi ca acum nu se stie ce se poate intampla

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Buna, in primul rind baietii la 18 ani nu au minte[fara suparare].In al doilea sunteti mici inca ambii.Si al treilea de unde stii tu ca relatia asta va dura o viata? poate peste o luna, doua intilnesti altul si il indragesti mai tare.Gindestete bine ce faci sa nu iti para rau pe urma, cele bune.

| FailL a răspuns:

Daca la 15 ani ti-o tragi la 18 o iei un c000r. eu zic sa copilaresti cat mai mult, sa-ti pastrezi inocenta. cand o sa ai 18 ani sau mai mult, si o sa te uiti in urma o sa fii mandra de tine si o sa-ti multumesti ca ai avut atata minte incat sa nu faci pasul asta important la asa o varsta frageda. stiu ca la varsta ta ai impresia ca deja stii totul, despre relatii, iubire, etc, si te crezi destul de matura. dar asa am crezut toti. la 15 ani ne credeam smart, la 18 ani ne uitam in urma si ziceam ca nu stiam nimic, dar acum stim laughing, si tot asa. am 25 acum si's sigur ca la 30 o sa-mi dau pumni in cap ca habar nu aveam ce-i important acum. asa ca asculta de la cineva mai mare, sexul la 15 ani nu-i ok, orice motive ai avea tu...

| Roore a răspuns:

E foarte bine ceea ce vrei sa faci! Daca ai incredere in el atunci e ok. Sfaturi: incearca sa te porti normal, nimeni nu se asteapta de la tine sa stii sa faci tot soi de miscari si trucuri erotice complicate. Lasa-l pe el sa faca totul, si stai cat mai comod. Nu incerca tot soi de nebunii si pozitii pe care le-ai vazut in filme porno, lasa totul sa decurga natural. Ai incredere in el, ca nu vrea sa iti faca rau.

| justgirl1612 a răspuns:

Nu este bine! Ai doar 15 ani mai asteapta, pentru ca iti va parea rau!