| Nicolina95 a întrebat:

Buna!
Va rog, raspunde-ti doar cei care stiu raspunsul.
Am 17ani, mi-am inceput viata sexuala acum 2saptamini si de atunci nu mai sunt eu.Sunt mai nervoasa,ma supar mai repede, maninc mai mult, sunt obosita mai mereu(ma trezesc in fiecare dimineata la 6:30 pentru a merge la ore si merg pe jos 3km si inapoi tot pe jos).Am facut dragoste protejat cu prezervativ,prietenul meu este sigur ca nu s-a rupt si nu am pentru ce sami ac griji, insa eu stau la dubii. Dupa o saptamana jumate m-a durut sinii putin, ma duc des la wc.Ciclu luna aceasta a fost la inceput lunii(am facut dragoste la aproximativ 2saptamini dupa ce mi s-a terminat ciclu). Este posibil sa fiu insarcinata?(Mentionez ca iubitul meu nici nu a ejacuat in mine, chiar dat era cu prezervativ)

Răspuns Câştigător
| AndreeaIonela a răspuns:

Hormonii isi fac de cap si e normal sa ai temeri fiind ceva nou pentru tine. in cazul tau nu ai de ce sa iti faci griji, fii mai relaxata si priveste ceea ce ti se intampla ca o normalitate, iubiti-va in continuare dar protejati-va. starile pe care le ai vor trece si e posibil ca in timp sa ai niste modificari hormonale ( de exemplu marirea sanilor, a bazinului, dar depinde de la organism la organism) take care :*

| Nicolina95 explică (pentru AndreeaIonela):

Mersi mult, m-ai ajutat enorm.Acuma ma simt mult mai bine

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca sexul a fost protejat, atunci este in regula. Continua cura de sex si atunci iti va trece si starea de nervozitate.

| Oana92 a răspuns:

Nu prea sunt sanse sa fi insarcinata, oricum e prea devreme pentru simptome.
Probabil esti mai stresata sau e vina hormonilor pentru starile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand partenerul foloseste prezervativ, ejaculeaza in prezervativ, nu in tine. De fapt, sexul cu prezervativ e exact atat de ok ca si sexul cu o manusa de latex sau o papusa gonflabila. Daca tu ti-ai introduce un dildo in vagin iar partenerul tau ar sta langa tine cu penisul intr-o manusa, ar fi exact ca si cum ati face sex si chiar asa s-ar putea numi. Sexul cu prezervativ e exact la fel de placut ca berea fara alcool si cafeaua fara cofeina.

Acum ca am terminat cu frustarile mele legate de prezervative, sa ne intoarcem la tine. Esti intr-o mica depresie, probabil inceputul vietii sexuale nu a fost cum te asteptai (si asta se intampla des, in special din cauza filmelor siropoase si emisiunilor cu cretini. dezvirginarea de cele mai multe ori se petrece stangaci si este urmata de frustrare, enervare, temeri si dezamagire). Ca sa treci peste nu trebuie decat sa continui sa faci sex. Cand vor disparea incordarea si teama, te vei putea bucura de el. Acum ca nu mai esti virgina, ia-o usor, afla ce iti place, exploreaza chestii noi si lasa inhibitiile la usa dormitorului.

Bafta.

| SunnyDay88 a răspuns:

Tu ai facut sex pentru ca ti-ai dorit sau de ce?

| Nicolina95 explică (pentru SunnyDay88):

Pentru-ca mi-am dorit si credeam ca sunt pregatita, fiindca iubitul meu mi-a fost alaturi 9luni si asa am considerat ca-i pot multumii ca ma iubesti si este linga mine.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Nicolina95):

Deci ai facut-o pentru a ii arata aprecierea...

nu e ok sa ai stari de nervozitate. incearca sa analizezi putin situatia si sa te impaci cu tine.

| Nicolina95 explică (pentru SunnyDay88):

Mersi multhappy

| Gαηαmα a răspuns (pentru SunnyDay88):

Nu te supara, tu esti aici sa judeci? De unde sti situatia lor? ...in fine

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Gαηαmα):

Daca tie ti s-a parut ca judec pe cineva inseamna ca asta e o tendinta a ta de a vedea lucrurile si e strict problema ta.

nu am judecat pe nimeni, i-am oferit un sfat. sa-si analizeze situatia pentru ca are un conflict interior de care ea nu e constienta inca|(poate fi legata de sex, de prieten, de ea, de familie sau mai stiu eu de cine...). cat despre judecat... probabil nu stii ce inseamna asta.

| Gαηαmα a răspuns:

Buna,pai exact asa eram si eu speriata la fel ca tine si tot dupa vreo 2 saptamani dupa ce s-a terminat ciclul s-a intamplat tot protejat.Gandul acela te poate face ca de la o sarcina ai acele stari, dar nu ai cum sa ramai cu prezervativ plus ca nu apar asa de repede semnele unei sarcini.Este asa pentru ca ceva s-a schimbat in corpul tau.Ca mergi des la wc poate fi o mica raceala.Menstruatia o sa-ti vina daca zici ca la inceputul lunii si atunci o sa fi sigura.Eu i-am tot spus atunci prietenului meu ca mi-e frica ceva de genul si s-a suparat pe mine ca nu am incredere, ca nu am de ce sa-mi fac griji.Si daca vrei totusi sa fi sigura sigura poti face un test linistita dupa 2 sapt, dar nu e nimichappy

| kbxftw a răspuns:

Asta se întâmplă dacă o faci când nu eşti pregătită psihic!

| aVicii a răspuns:

Esti intr-o mica depresie happy