| InessDorobantu a întrebat:

Va spun de la bun inceput, am 15 ani si nu mai sunt virgina (dintr-o prostie si deja regret)... De la un timp am inceput sa am mancarimi in zona genitala, iar atunci cand merg la toaleta, parca ma si ustura, nici nu stiu, e o senzatie foarte nasoala... Pe deasupra, dupa ce urinez, uneori imi curg si niste "ramasite" cu sange. Pana acum m-am dat cu o crema Nidoflor, dar mancarimile tot nu dispar. La doctor nu am fost si prin urmare nu stiu ce sa fac. Voi ce ziceti?

54 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la doctor, ai o infectie venerica, posibil blenoragie.

| Purec a răspuns (pentru Brigaela):

Blenoragie? eu pot sa dau la pariu cu tine ca e vorba de infectia cu o ciuperca, probabil candida happy Ce zici, tinem pariul?

| Brigaela a răspuns (pentru Purec):

Nu, fiindca eu am zis probabil, deci nu stiu sigur. Probabil tu ai examinat pacienta, ceea ce iti ofera un avantaj asupra mea. sau, daca nu ai examinat-o, inseamna ca doar vorbesti fara nici o baza reala.
Ca sa iti explic un pic, desi e posibil sa pierd timpul inutil: Sangerarile sunt atat de rare in infectia candidozica, incat nici nu se pun la socoteala (sub 1 la mie). In plus, o ciuperca ar fi raspuns macar partial la Nidoflor, asa cum sunt sigura ca poti citi chiar si in Agenda Medicala.

| Azµre a răspuns (pentru Purec):

Nu pune pariu că vei pierde.
Poate fi o blenoragie asociată cu candida, care dă mâncărimile, usturimea o va da blenoragia și picăturile de sânge care sunt comune în cazul acesta datorită infecției urinare și anume cistită produsă de blenoragie. Tot odată putem vorbi despre o infecție cu chlamydia care sună cam așa scurgeri vaginale, iritații și mâncărimi, arsuri, sângerări vaginale neobișnuite și dureri la urinat.
Așa că nu poți face pariu pe ceva pe care nu poți fi sigur happy

| Azµre a răspuns (pentru Brigaela):

Nu te ambala, lasă-l, nu e nimic bătut în cuie, nu știe că mai sunt și alte zeci de infecții care se manifestă în așa fel. Exemplul meu fiint chlamydia care are exact acele simptome descrise de utilizatoare.

| Brigaela a răspuns (pentru Azµre):

Chlamydia este o posibilitate foarte buna, care ar explica simptomele si s-ar potrivi in context.
Nu m-am enervat, imi trebuie mult mai mult sa ma enervez.

| Azµre a răspuns (pentru Brigaela):

E bine că își dau cu părerea, dar să fie mai civilizați nu ar strica...

| Purec a răspuns (pentru Brigaela):

Nici eu nu am zis sigur, deci nu ma poti acuza de asa ceva, am zis ca dau la pariu, iar pariurile, sunt facute in functie de sanse. Daca a primit blenoragia odata cu dezvirginarea, imi este greu sa cred ca partenerul ei era bolnav si nu s-a tratat, sau a trecut cu vederea, blenoragia fiind ceva mai "serios" decat o infectie cu candida. Plus ca ea a spus " de la un timp am mancarimi. Din cate stiu eu, sa ma corectezi daca gresesc, in cazul bacteriei care provoaca gonorea, primele simptome apar undeva la 4-5 zile de la infectare. Din descrierea ei, nu pare ca s-a intamplat asa. Cred ca a durat mai mult dupa raportul sexual si pana la aparitia problemelor, si mai cred ca problema ei nu are legatura cu raportul sexual la care face referire. Daca tot aia dus vorba, nici in cazul blenoragiei pierderile de sange nu sunt printre cele mai comune manifestari.

| Purec a răspuns (pentru Azµre):

Stiu despre ce vorbesti omule, eu am incercat doar sa deduc din ceea ce a spus utilizatoarea care a pus intrebarea. Inafara de simptomele pe care le descrie, cred ca este important si periaoda de timp dupa actul sexual si pana la primele simptome. Daca nu poti avea acces la un examen de laborator, cum vrei sa iti dai cu parerea?

| Purec a răspuns (pentru Azµre):

"E bine că își dau cu părerea, dar să fie mai civilizați nu ar strica..."

Eu am fost civilizat, nu am jignit-o cu nimic pe doamna doctor care pune diagnostice pe internet. Cauta in raspunsul ei sa vezi ca ea a fost cea fara respect. Daca ea isi permite sa dea diagnostice prezumtive pe internet o pot face si eu.

| Azµre a răspuns (pentru Purec):

Păi nu prea poți, asta încerc și eu să spun... trebuie să meargă la medic să facă un test de secreție costă 30 de lei sau îk face gratis dacă i-a trimitere de la medicul de familie. Dar nu vezi că fetele din ziua de azi numai au demnitate de nici o culoare pentru sănătate.

| Azµre a răspuns (pentru Purec):

Nu făceam referire la tine făceam în general. Dar ai dat un răspuns sec, nu e frumos să spui facem pariu că... chiar dacă greșește este mai în vârstă și ar trebui să vorbim altfel cu persoanele mai în vârstă, chiar dacă nu au dreptate și chiar dacă greșesc. Înțelegi ce vreau să spun?

| Azµre a răspuns (pentru Purec):

Scuză-mi greșelile m-am grăbit că mi-e somn. Voi corecta imediat laughing

| Purec a răspuns (pentru Azµre):

Nu depinde nimic de varsta omule. M-a deranjat faptul ca a emis un diagnostic pe baza unor simptome care pot exista in o tona de infectii. Daca fac eu asta sau tu, sau oricine altcienva, e ok, iti dai cu parerea, dar ea e medic. Cum sa faca un medic asa ceva? Asta m-a enervat.

| BSwwatch a răspuns (pentru Azµre):

Daca nu ma insel exista si o lege in privinta bolilor cu transmitere sexuala?, prezentarea este obligatorie in caz ca o persoana prezina simptome (B.T.S), nu sunt sigu dar am sa ma documentez!

| Azµre a răspuns (pentru BSwwatch):

Mda, mă rog într-o țară civilizată poate fi tras cineva la răspundere, se pare că în românia doar pentru hiv/sida :
Legea 584/8 noiembrie 2002 privind masurile de prevenire a raspandirii maladiei SIDA in Romania si de protectie a persoanelor infectate cu HIV sau bolnave de SIDA.

Cap.IV. Confidentialitatea si tratamentul adecvat.

Art.8 – (1) Pastrarea confidentialitatii datelor privind persoanele infectate cu HIV sau bolave de SIDA este obligatorie pentru:

a). Angajatii retelei sanitare

b). Angajatorii acestor persoane

c). Functionari publici care au acces la aceste date.

(2) In cazul medicilor informatiile cu privire la statusul HIV/SIDA al unui pacient trebuie sa fie comunicate intre specialisti, pentru a se asigura acuratetea diagnosticelor si conduitelor terapeutice chirurgicale si nechirurgicale in diferitele faze evolutive ale infectiei HIV/SIDA.

(3) Pacientul este obligat sa informeze medicul curant, inclusiv medicul stomatolog, cu privire la statusul sau HIV, atunci cand il cunoaste.

(4). Persoanele infectate cu HIV sau bolnave de SIDA care isi cunosc statusul de HIV pozitiv raspund, conform legii pentru transmiterea voluntara a infectiei, daca aceasta s-a produs din motive imputabile lor.

(5). Persoanele infectate cu HIV care nu isi cunosc statusul de HIV pozitiv nu raspund pentru eventuala transmitere a infectiei HIV.

Art. 9. – Untitatile sanitare si medicii, indiferent de specialitate, sunt obligati sa interneze si sa asigure ingrijirile medicale de profil in specialitatea pe care o reprezinta, in conformitate cu patologia prezentata de pacient.

Art. 10. Medicatia specifica antiretrovirala a bolilor asociate infectiei HIV/SIDA se instituie pe baza Ghidului terapeutic cu infectia HIV al Comisiei nationale pentru supravegherea, controlul si prevenirea cazurilor de infectie HIV/SIDA in regim de gratuitate pe toata perioada necesara.

Art. 11 – Activitatea de diagnosticare, tratament si monitorizare a terapiei in spital si in ambulatoriu se realizeaza sub coordonarea centrelor regionale HIV/SIDA, pe baza normelor elaborate de Comisia nationala pentru surpavegherea, controlul si prevenirea cazurilor de infectie HIV/SIDA.

| Brigaela a răspuns (pentru Purec):

Spune destul de clar ca simptomele au legatura cu raportul sexual. sangerarile sunt foarte frecvente in blenoragie, te inseli.
Cat despre pariuri, ele nu se fac pe sanatatea oamenilor. iar eu nu fac parte din categoria sociala care pariaza, joaca barbut, etc, imi pare rau.

| ErikaEri a răspuns (pentru Brigaela):

Am avut si ew problema asemanatoare. tot la scurt timp dupa primul act. ''arsuri'' si sangerari minore. nu imi amintesc nimic de mancarimi, daaaaar la mine a fost din cauza rinichilor
la ea...nici nu pot sa imi dau cu parerea

| ErikaEri a răspuns (pentru Brigaela):

Tipa nu specifica daca a facut protejat sau nu

| Brigaela a răspuns (pentru ErikaEri):

Deci ai avut si tu o infectie genito-urinara. Asta inseamna una din doua: ca ai facut sex neprotejat cu un tip care nu-si facuse analizele si ti-a dat-o cadou, fie ca nu ati respectat regulile minime de igiena si te-ai ales cu o infectie nespecifica, de la microbii de pe maini si organele genitale care au fost impinsi in caile urinare in timpul actului sexual.

| ErikaEri a răspuns (pentru Brigaela):

NU a fost nicio infectie in urma actului sexual neprotejat sau alte derivate. Ew am fost la medic si aveam o raceala la rinichi

| Brigaela a răspuns (pentru ErikaEri):

"Raceala" la rinichi este o infectie urinara ascensionata din caile urinare inferioare. daca a aparut la scurt tip dupa ineperea vietii sexuale si inainte ed asta nu mai avusesesi o astfel de infectie, exista o inalta probabilitate a fie legata de o igiena sexuala insuficienta (se intampla destul de des)

caramela
| caramela a răspuns:

Draga mea... daca ai facut sex neprotejat, acum suporti consecintele.e bine sa faci un set de analize, poate fi o infectie urinara, vaginala etc...dar fara un control amanuntit, nimeni nu iti poate da un tratament..pana ajungi la medicul de familie, nu ezita sa faci spalaturi cu ceai de musetel, iar luni dimineata o vizita la medic de familie apoi la cel de specialitate, lasa rusinea la o parte si cauta de sanatatea ta.
O zi frumoasa sa aihappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită sau de o infecţie urinară!

Dacă secreţia vaginală NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz/gălbui ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Iar dacă secreţia este ALBĂ cremoasă/lipicioasă ( uneori brânzoasă ), urât mirositoare şi însoţită de usturimi sau mâncărimi ( interne sau externe ) – poate reprezenta o candidoză.

Dacă, în schimb, secreţia este urât mirositoare ( eventual de altă culoare ) atunci este vorba de o INFECŢIE – situaţie în care TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipul infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

Testul pentru secretiile vagine este efectuat pentru a putea fi depistate cauzele vaginitei, sau a inflamatiilor de la nivelul vaginul si a zonei din jurul vaginului (zona ce poarta denumirea de vulva). Cel mai adesea vaginita este cauzata de o infectie, dar uneori aceasta boala poate sa apara si ca urmare a reactiei organismului la sapun, bai cu ulei, spermicid sub forma de unguent, sau dusuri. Vaginita se manifesta prin simptome precum senzatii de mancarime in zona vaginala, dureri si scurgeri anormale.

Dintre infectiile care au ca rezultat dezvoltarea unei vaginite, amintim:

Candidoza - in general candidoza este provocata de anumite ciuperci, precum Candida albicans. Tocmai de aceea ele sunt supranumite si infectii cu fungul Candida, iar formele de manifestare ale acestei infectii includ senzatii de mancarime in zona vulvei, o secretie alba, branzoasa, si o durere usoara in timpul actului sexual. Este foarte important sa intelegeti ca infectiile vaginale nu pot fi incluse in randul bolilor cu transmitere sexuala (BTS).

Tricomoniaza (Trichomonas Vaginalis) - este o infectie provocata de parazitul Trichomonas Vaginalis. Aceasta infectie este cunoscuta si sub denumirea de tricomonas, iar dintre simptomele cele mai frecvente animtim scurgerea vaginala galben-verzuie, spumoasa si urat mirositoare, durere in timpul actului sexual si dureri in partea inferioara a abdomenului. Tricomoniaza intra in categoria bolilor cu transmitere sexuala.

Vaginoza bacteriana - aceasta infectie reprezinta o schimbare a echilibrului florei bacteriene vaginale, manifestata prin o scurgere vaginala inconsistenta si laptoasa, cu miros urat de peste. La multe dintre femeile care dezvolta aceasta forma de infectie simptomatologia lipseste aproape in totalitate. Vaginoza bacteriana nu este o boala cu transmitere sexuala.

Alte boli cu transmitere sexuala (BTS)- infectii precum chlamydia, negi genitali, sifilis, herpesul genital (herpes simplex), sau gonoreea pot la randul lor sa afecteze sanatatea vaginului. Prezenta acestor infectii poate fi stabilita prin efectuarea unor teste aditionale.

De ce se face testul?

In general testele pentru secretiile vaginale sunt efectuate pentru indentificarea cauzelor care duc la aparitia unor simptome precum senzatii de mancarime si arsuri la nivel vaginal, miros urat, eruptii si scurgeri vaginale anormale.

Pregatire pacient

Pentru ca rezultatele testului pentru secretiile vaginale sa fie cat mai precise este recomandat ca inainte cu 24 de ore de a se recolta proba sa nu faceti dus, sa nu folositi tampoane interne si nici sa nu aplicati tratamete intravaginale. Deasemenea vezica dumneavoastra trebuie sa nu fie plina, atat pentru confortul personal, cat si pentru a eficientiza desfasurarea testului. In plus, testul acesta nu se poate efectua in perioada ciclului menstrual.

Rezultate anormale ale scurgerii vaginale:
- daca scurgerea este alba si branzoasa, acest lucru poate indica dezvolatrea candidozei;
- daca scurgerea are o culoare galben-verzuie, este spumoasa si miroase urat, acest lucru se poate datora tricomoniazei;
- daca scurgerea este inconsistenta, are o culoare alb-gri, si prezinta un iz puternic de peste, acest lucru este datorat vaginozei bacteriene.

Ce poate afecta testul?

Rezultatele testului pot fi influentate de nerespectarea indicatiilor de pregatire a pacientului, si anume: efectuarea testului in timpul ciclului menstrual, administrarea unor tratamente pentru infectiile vaginale fara prescriere medicala (aceste tratamente trebuie stopate cu cel putin 2-3 zile inainte de prelevarea mostrei), sau de intretinerea de raporturi sexuale cu 24 de ore inainte de efectuarea testului (acest lucru modifica PHul vaginal normal).

Pentru alte detalii vezi linkul/sursa :
http://www.i-medic.ro/analize/test-secretii-vaginale

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Ar fi bine să mergi la ginecolog pentru un control de specialitate.

Vaginitele pot da complicatii, in special vaginitele de origine bacteriana.

Dacă NU tratezi INFECŢIA ( vaginita ), poţi face diverse COMPLICAŢII :
• infertilitate
• nasteri premature
• ruperea prematura a membranelor
• infectii intra-amniotice
• endometrioze
• neoplazii cervicale intra-epiteliale
• infectii ginecologice post-operatorii.
SURSA : http://www.i-medic.ro/......e/vaginita

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Azµre a răspuns:

În comparație cu tine? Da se pare că sunt mult mai educat. Așa că nu te mai stresa atât că poate îți explodează vreun vas de sânge la cap.
Și era să uit, da am cunoștințe în domeniu... așa că du-te tare degeaba ai terminat un liceu dacă încă ai rămas la stadiul de Metin laughing), asta îmi spune tot despre tine.

| Azµre a răspuns:

De fapt te descrii pe tine... și e al dracului de trist să văd oameni ca tine. Vă dați mari și rotunzi pe internet dar în viața de zi cu zi sunteți niște amărâți care nu aveți ce face. Vă place să comentați la alții pe care nu-i cunoașteți.
Îmi pare rău că nu te cunosc și nu mă cunoști că ce bine ar fi fost.
Ești un copil neînțeles de societate și de aceea ai aceste ieșiri, apucături să nu zic că poate ai fost și abuzat când erai copil sau ținut din scurt.
Vorbești de citit de parcă tu ai fi citit ceva în viața ta. Eu în locul tău îmi cumpăr de două trei ori pe lună câte o carte și o citesc. Dar ce să știi tu, îți place să dai din gură la alții fără să îi cunoști.
Era să uit, eu nu mă uit la televizor, detest televizorul.

| Azµre a răspuns:

Dacă prostia ar durea ce bine ar fi. Pune mâna crești, învață ca să devii civilizat și să îți ocupi un loc în societate, cu o astfel de gândire nu ai să ajungi bine în viață.

| Azµre a răspuns (pentru Azµre):

Spor la candidatură. Să te văd eu pe tine în public dacă mai ești atât de tare în clanță.

| h3r a răspuns:

Nidoflor, de unde știai de el?
Până mergi la medic, încearcă să te speli jos cu ceai de mușețel, este extrem de bun pentru problema ta.
Și săptămâna viitoare, la medic cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cel mai probabil te-ai ales cu o infectie venerica, la medic cu tine!
Te pup!

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Cel mai bine e sa mergi la doctor!

| Larisssaa a răspuns:

Eu spun sa te duci la doctor, e cel mai sigur.

| BSwwatch a răspuns:

Ce sa faci? La doctor cu tine, te repara intr-o clipita, daca nu ai tu grija de tine n-are nimeni!

| Azµre a răspuns (pentru BSwwatch):

Vezi să nu se ducă...

| BSwwatch a răspuns (pentru Azµre):

In situatia asta ...pacat de ea si vai de fudul urmatorului partener daca nu e constient ca trebuie sa sa se protejeze!

| Captoresque a răspuns:

Ai zis bine că ai făcut o prostie, ai pornit cu dreptul.

Du-te la un ginecolog, n-ai ce face. Dar înainte, poate că va trebui să-i spui mamei tale ce-ai făcut, că nu poți să te duci la ginecolog de una singură, trebuie să vină cineva cu tine, probabil mama sau vreo rudă, că ai sub 18 ani.

| CorneliaC a răspuns:

Pai mai bine mergi la medic

| Clawd3lw a răspuns:

Eu spun sa te duci la doctor

| Ajutatorool a răspuns:

Mancarimea aia nu poate fi scarpinata decat cu... te prinzi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| InsertName a răspuns:

Pune-te in locul ei si sa vezi daca iti place sa fii facuta panarama intr-un moment ca asta happy

| bernik a răspuns:

Eu spun sa te duci la doctor, e cel mai sigur. sa nu se agraveze

| AlexAlexAlexAlexAlexAlex a răspuns:

Si eu am facut ceva asemanator cand eram mic doar ca-s baiat, m-am dus la doctor am dus o monstra de urina bla bla bla toate alea o injesctie sa o pastila parca nu mai stiu bine si gata bine sanatos, nu esti majora si nu o sa-ti ia bani, la 15 ani te poti duce si singura, nu cred ca v-a dura mult, bafta!

| Azµre a răspuns (pentru AlexAlexAlexAlexAlexAlex):

Nu se poate duce singură! Trebuie însoțită de un părinte. Are sub 18 ani...

| AlexAlexAlexAlexAlexAlex a răspuns (pentru Azµre):

Asta e un detaliu nu foarte important...

| Azµre a răspuns (pentru AlexAlexAlexAlexAlexAlex):

PRoblmea știi care e... că ea nu o să se ducă, îi este frică să nu o afle careva că numai e virgină. Așa se întâmplă mereu, vin întreabă le spunem ce să facă și apoi ne spun că nu pot ajunge la medic sau alta minciună gogonată...

| AlexAlexAlexAlexAlexAlex a răspuns (pentru Azµre):

Pai daca are niste parinti intelegatori n-ar fi o problema... dar daca nu-s nu cred ca doctorul o v-a arunca asa afara, cum am spus am avut si eu o problema asemanatoare.
Nu e operati la inima, ce naiba o pastila sau o injectie nu-i mare rahat turcesc, se poate duce frumos acolo cu buletinu ca se duce la doctor nu la ginecolog ala nu se uita la ea in vagin doar ii da un recipient se duce pana la toaleta sau nu stiu unde da monstra de urina ala ii zice ce are problema se rezolva si toata lumea fericita.

| Azµre a răspuns (pentru AlexAlexAlexAlexAlexAlex):

Stai liniștit că nu e așa simplu, pentru mâncărime îi va lua o probă de secreție. Și atunci trebuie să se ducă la ginecolog ca dracu. Nu e atât de simplu pe cât sună, mai ales dacă are chlamydia. Așa pentru o infecție urinară poate și ea să cumpere un test de la farmacie că se găsesc.

| AlexAlexAlexAlexAlexAlex a răspuns (pentru Azµre):

Ce test ma?! Ca doar nu-i gravidalaughing.
N-ai vrea sa spui ca trebuie sa se duca s=o inspecteze cei de la NASA?
Fi serios omule voi doar speriati fata pentru amarata aia de fundalaughing.
Exista o cale de rezolvare se poate duce singura asta e singura cale daca nu vrea ca parinti ei sa afle.
Nu sunteti normali bagati frica-n ea, poate rezolva si singura.
O sa se rezolve usor cu siguranta nu-i ceva atat de grav pe cat credeti voi ca pe roman na-h atat il duce capu pentru o amarata de "cerc cu 2 ate virtuale".
Pacat ca TPU nu ma lasa sa folosesc alte cuvinte.

| Azµre a răspuns (pentru AlexAlexAlexAlexAlexAlex):

Ești fenomenal! Asta îi face dacă se duce la medic, trebuie să facă un test de secreție să vadă dacă are candidoză, chlamydia, o infecție de orice altă natură, etc.
Ce spui tu tratamentul tău este strict pentru o infecție urinară/infecție cu e-coli sau cistită.
PS: Test de urină, pentru a depista dacă are sau nu o infecție urinară.
http://uractiv.ro/uractiv-test.html

| Azµre a răspuns (pentru AlexAlexAlexAlexAlexAlex):

Nu prietene, în cazul tău ai ignora aceste simptome și ai spune că e ceva simplu. Unu la mână dacă era o infecție urinară simplă nu se ajungea la sânge în urină! Doi la mâna sângele în urină este prezent atunci când infecția s-a mărit și s-a transformat într-o cistită. Dacă nu ai cunoștințe medicale nu răspunde prietene și numai da sfaturi după ureche. Femeia trebuie să se ducă la medic să primească un tratament optim pentru problema ei ginecologică. Nu poți veni să spui că se duce la doctor la 15 ani și o va rezolva că nu e deloc așa! Un medic nici nu ar primi-o fără un însoțitor! Mai ales în cazul unui examen ginecologic, de care va avea mare nevoie! Dacă tu ai primit un tratament și te-ai vindecat nu înseamnă că și ea va primi la fel și se va vindeca la fel de repede.
Nu ești conștient de ceea ce spui. O infecție este deja o problemă gravă. Documentează-te înainte să deschizi gura, ești un copil de 15-16 ani care nici liceul nu l-a terminat și mai ești și nesimțit pe deasupra. Învață să fii civilizat și să vorbești frumos.
Trezește-te la realitate!

| dmc a răspuns:

Cel mai probabil ai contactat o boala, strange-ti bani si mergi la un ginecolog.Ti-ai inceput viata sexuala cam devreme, ar trebui sa iei o pauza indelungata pana la 18 aniwinking

| rodica22 a răspuns:

Mergi la medic pentru ca este posibil sa ai o infectie.

| TSwift a răspuns:

Poate fi o infectie.Cel mai bine e sa mergi la doctor.El stie ce e de facut. Daca iti este rusine vorbeste cu mama ta sau cu o persoana de gen feminin, mai mare decat tine, din familie.S-ar putea ca ea sa iti spuna ce poti sa faci.Mie personal nu mi s-a intamplat deci nu pot sti ce sa iti spun.