| rita a întrebat:

Vreau sa multumesc anticipat oricui se pricepe si ma ajuta cu un raspuns la problema mea. Suna cam asa: am o relatie de 5 ani de zile si un singur partener sexual de la dezvirginare ( la varsta de 17 ani jumatate ) pana in prezent ( am 21 de ani ). Intre noi totul este ca la inceput si intotdeauna mi-a fost fidel dar a mai avut relatii inainte. Am facut un chiuretaj la varsta de 18 ani iar la consultul de dupa mi s-a descoperit o mica leziune pe col, nu grava, acum devenita rana. De 1 an de zile tratez aceasta rana care nu sangereaza, doar ma deranjeaza o secretie mai abundenta. Am facut analize la sange pentru ca iau anticonceptionale marvelon de la chiuretaj, ureaplasma mycoplasma si chlamydia plus papanicolau. Am depistat o usoara infectie cu ureaplasma in rest toate bune, iar pap a iesit gradul 2. Eram nelinistita dar mi s-a spus ca nu este cazul nici de test HPV nici cauterizare. Am urmat tratament cu Cervugid 3 luni + alte antibiotice Azitrox si eu si iubitul meu. Intr'un final totul se ameliorase dupa spusele doctorei si scurgerea mea era ok. Acum au trecut 6 luni si am fost din nou pentru un consult + pap si mi s-a spus ca ar fi bine sa'mi fac test HPV. De ce? Imi este fff frica si numai inteleg nimic. Precizez ca am aceeasi doctora dintotdeauna. Astept saptamana care vine rez de la pap...Doamne ajuta

3 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Cred ca legaturile lui anerioare nu au legatura cu boala ta, din cate stiu eu, Papanicolau se face pentru a afla daca suferi de alte boli.

| IloveME a răspuns:

Poate ti-a cerut sa revi cu o analiza in caz ca s-a schimbat ceva d la ultimele rezultate.p tine te cred ca ai fost dor cu el, dar p el, doar cu tine? mie cam greu! acu u il cunosti mai bine ca oricine!
succes si dupa c iti dau rezultatele sper sa-mi dai un privat! sa nu uiti!:*

| IloveME a răspuns:

Da nah mi-ai dat stupit! din cate stiu virusul hiv s transmite prin cale sexuala! daca nu u atunci cine?