| rita a întrebat:

Am o relatie stabila de 6 ani de zile cu singurul partener sexual pe care l-am avut vreodata. Am facut un chiuretaj acum 4 ani, iar la controlul de dupa am descoperit o rana pe col. De atunci o tratez, Cervugid. Cerviron etc. Am facut la fiecare 6 sau 12 luni Papanicolau si tot timpul a fost tipul II. Am facut intr-un final test pentru Chlamidya, Ureaplasma etc si un test Hpv deoarece rana nu se vindeca. Hpv este negativ cu fraza aia minunata la sfarsit " in neoplazii manifeste, este posibila aparitia rezultatelor fals negative". Iau anticonceptionale Marvelon tot de vreo 3-4 ani. Voi ce credeti? Care e cauza pentru care nu se inchide rana? Exista posibilitatea ca la anul de ex vazand ca nu se inchide rana sa-mi fac iar Hpv si sa iasa pozitiv? Sa fii capatat rana din timpul chiuretajului? Sau care sa fie cauza pentru ca toate analizele mi-au iesit ok... Doctora mi-a spus sa revin la anul' si parerea ei este ca rana asta fara motiv se poate datora debutului vietii sexuale cand celulele mele nu erau dezvoltate suficient. AStept raspunsuri. MULTUMESC

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Rita,incearca o metoda naturista de vindecare a ranii pe col, uita-te putin si aici:
http://www.formula-as.ro/......terin-9175
Daca,pe acelasi site rascolesti putin, vei gasi si alte solutii, cu toate ca cea propusa este tare buna.Nu strica sa incerci,dar mai intai,fa o dezintoxicare serioasa(Detoxifiant, de la orice magazin naturist), ai intreg organismul plin de substante chimice.
Sanatate multa!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar de cauterizat de ce nu o cauterizezi? Ea așa se și vindecă!
Un tratament care interesează partea vaginală trebuie aplicat și partenerului, posibil el să te reinfecteze și uite așa te învârți în cerc și nu mai scapi de ea. Pe toată perioada tratamentului, nu trebuie să aveți contact sexual pentru o tratare corectă. Este exclus folosirea prezervativului, sunteți bolnăviori și trebuie să vă vindecați pentru a vă bucura de viața intimă.
O altă soluție este să faci o biopsie direct din rană, este singura care poate spune ce este cu adevărat. Analize de sânge complete, glicemie, etc.
O rană se face în urma unei infecții, nu a unui chiuretaj dacă se respectă igiena corectă și instrumentarul ginecologic să fie cu adevărat steril (se poate afla cu adevărat dacă s-a folosit fiola martor!). Testul Papanicolau, este recomandat să-l faci anual, este pentru starea ta de sănătate, este bine să previi decât să vindeci.
Medicina dă cu presupusul, nu merge pe certitudine.
Sănătate.
Pa, pa.

| justfreelove a răspuns:

Fa un test hiv. Daca tu ai avut un singur partener 6 ani de zile, asta nu inseamna ca si el a avut la fel.

| lookme3 a răspuns:

Mai informeaza-te si aici: http://tamtamuri.ro/category/20ani/