| dianaaa3 a întrebat:

Vreau si eu o parere un sfat ceva sunt impreuna de 5 luni cu un baiat in astea 5 luni ne-am mai cetat, dupa cateva saptamani mi-a cerut sa facem dragoste eu am refuzat( de mai multe ori mi-a cerut si l`am refuzat ).
Acum ca se apropie Ziua indragostitilor mi-a cerut iar am acceptat (desi nu sunt pregatita). Si mi-a zis ca daca se intampla ca si celelante date sa-l uit! Il iubesc dar nu sunt pregatita pentru asa ceva desi am 16 ani!
Si daca o fac cu el mi-e frica sa nu ne despartim desi el zice ca nu o sa ne despartin si sa nu afle ai mei!

ma poate ajuta cineva cu un sfat o parere ceva?

20 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Şi cine se crede el să impună condiţii cum are chef?/Nu trebuie să faci asta, dacă nu te simţi pregătită/Mai ales de dragul lui/Tu nu vezi că nu te merită?/Dacă un băiat te iubeşte cu adevărat, aşteaptă până când tu eşti pregătită să faci pasul cel mare/Ca să faci asta, trebuie să simţi că vrei/Tu nu vezi că idiotul ăsta vrea doar să se culce cu tine, iar apoi să se laude tuturor?/Eu nu înţeleg de ce încă mai eşti lângă el/Pentru sentimente?/
Lasă-l!/Nu-i el ultimul băiat de pe Pământ/Şi nu se termină lumea cu el/La tine cine se mai gândeşte?/Şi tu eşti o fiinţă umană/şi tu ai suflet/Nu ceda presiunilor lui/Dă-i papucii şi caută un băiat care să te merite/Într-o relaţie, băiatul este cel care trebuie să conducă fata pas cu pas/Făcând-o să dorească prezenţa lui/Şi nu obligând-o/Nu accepta să fii tratată ca un obiect/pune piciorul în prag şi impune-te/Asemenea specimene nu merită pic de respect/nu au demnitate/Şi dacă ei nu au respect faţă de propriile lor persoane, de alţii ce să mai spunem şi ce să mai spună?/Băiatul are datoria de a oferi protecţie şi siguranţă unei fete într-o relaţie/Şi nu de a răpi şi ultima fărâmă de nobleţe sufletească a unei fete/Acum decizia îţi aparţine în totalitate/Poţi să faci ce vrei cu viaţa ta/dar meriţi mai mult/Şi nu ai parte de ceea ce doreşti/Şi aşa vei fii toată viaţa, dacă vei merge mai departe acum

| Visecolorate a răspuns:

Nu ii zici ca vrei sa va despartiti. Pur si simplu ii spui ca nu te simti pregatita. Daca el nu intelege e problema lui. Abia o sa afli daca si'a dorit doar asta. Gandeste'te doar la un lucru: mai bine te desparti de el acum daca face asa, decat sa o faci cu el si sa te lase dupa. Si sa mai afle si toti prietenii lui. Asta nu e ceva ce se programeaza totu' vine de la sine. Aaa...si thinking o curiozitate: el cati ani are?

| Visecolorate a răspuns:

Vezi ca ti'am trimis un mesajwinking

| BlancaFantasma a răspuns:

Nu o face, e tot ce`ti putem spune noi cei de pe TPU! e clar ca el nu vrea decat un lucru si asta nu e sa faci dragoste cu el, ci sex. Dupa 5 luni te streseaza ca un disperat si nu poate sa te astepte.oh go on in plus te si ameninta ca daca nu o faci poti sa-ti iei gandul de la el.Nu te merita e clar! daca nu esti pregatita atunci mai asteapta o sa gasesti altul mai bun! sunt unii care asteapta si un an doi pana e fata pregatita, si el moare dupa 5 luni?! ar trebui sa te desparti de el pana nu e prea tarziu, adica pana nu o sa ajungi sa-l iubesti prea mult! iti zic inca odata :NU O FACE! asculta`ne pe noi de data asta si lasa`l pe el in pace.bafta!

| Mo a răspuns:

Mai bine da`i papucii...nu vezi ca tot ce vrea de la tine e sex, sex, si numai sex. Ala sta cu tine doar sa te f*&A SI ATAT! daca tinea la tine cu adevarat nu iti zicea sa il uiti daca nu te culci cu el...

| deniisa a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic daca nu esti pregatita. Explica-i inca o data ca nu este inca momentul, ca nu te simti pregatita inca. Daca intr-adevar tine la tine nu te va pune sa faci nimic din ce nu vrei, iar daca inca insista nu inseamna neaparat ca nu tine la tine, ci mai degraba ca nu te repecta. Daca o vei face cu el desi nu te simti pregatita exista 2 variante: 1- ca el sa te paraseasca dupa ce se va intampla, 2 - sa ramaneti impreuna, el poate va tine si mai mult la tine si veti fi mai apropiati dar tu sa ai regrete ca s-a intamplat asa si sa te simti folosita.
PS: din moment ce ti-a zis sa-l uiti daca il vei refuza inseamna ca nu tine deloc la tine si vrea doar sex, dupa care probabil te va parasi. Cel mai bine ar fi sa vorbesti deschis cu el iar daca nu te va intelege sa ii dai chiar tu papucii. Bafta

| Florry19 a răspuns:

Hey! Nu eşti pregăită şi asta se vede. Începerea vieţii sexuale nu estre un lucru ce necesită programare! De ce să regreţi mai târziu? De ce să te gândeşti că cel mai rău lucru ar fi să afle ai tăi şi să nu te gândeşti la faptul că încă nu esti pregătită fizic şi pot apărea complicaţii?
Poate că şi el ţine la tine şi s-a săturat să aştepte însa cel mai probabil vrea să te folosească deoarece ţi-a pus condiţie. Ar trebui să îi dai peste nas şi să îi arăţi că nu te poate manipula. Cum adică se desparte de tine dacă nu faceţi dragoste? Înseamna că nu va suferi din cauza desparţirii, inseamnă că nu ţine la tine, nu?
Trebuie să gândeşti la rece chestiile astea, fără implicaţii sentimentale. Pentru că noi, cei din afară, avem o părere, iar tu cea care eşti implicată, poate crezi altceva.
Într-un final, tot decizia ta este, nu a noastră!
Te-am pupăcit! Şi ai grijă, nu cred că un puştan merită ce ai tu mai depreţ doar ca să rămână cu tine happy.

| dianaaa3 explică:

Pff... nici nu stiu cum sa-i zic ca vreau sa ne despartim Simt ca mi se rupe sufletul cryingsi daca vb la tel o sa incep sa plang si nu vreaucrying

| dianaaa3 explică:

Face 17 in iunie iar o sa zica ca l`am mintit in legatura cu asta sad

| dianaaa3 explică:

Ajuta`ti`ma crying. nu stiu ce sa fac nu vreau sa-l pierd.sad

| dianaaa3 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi si parerii

Dar ce pacat ca l`am pierdut :crying

| Alice a răspuns:

Buna. Gandeste-te un pic. Normal ca dupa ce vezi face sex el te va parasi. Nu o sa mai aibe nevoie de tine.puppy dog eyes. Mai bine nu ai accepta. Ca dupa se duce vestea si cu siguranta vor afla ai tai. Si crede-ma te vei simti penibil afland ca stiu ai ta + toti prieteni lui. O sa se laude crede-ma. Mai bine treci peste si oricum cati ani ziceai ca ai? 16?:O esti micuta. Femeie pana la 22 se dezvolta atunci ai sa fii cu siguranta pregatitawinking din toate punctele de vedere. love struck Sper ca te-am ajutat:*

| CATALINA_2480 a răspuns:

Aaaa sa mai astepte, si 1 an, daca nu trimitel la plimbare!

| Inarf a răspuns:

Buna :d eu zic ca prietenu tau e mai mult pe interes. ti-a zis ca daca nu o faci cu el sa il uiti raised eyebrows :-J., nu are rost sa faci o asemenea greseala daca tu nu esti inca pregatita, vorbeste cu prietenu tau si spune-i ca inca nu esti pregatia, daca nu intelege si insista eu zic sa renunti pentru ca isi va bate joc, cand vei fi pregatita si vei simpti ca iubesti acea persoana si te iubeste atunci e momentu love struck

| numacun0sti a răspuns:

"Si mi-a zis ca daca se intampla ca si celelante date" te rog invata sa scrii corect gramatical

| Ada11 a răspuns:

Eu cred ca doar se joaca cu tine. Daca inca ai o retrinere, eu zic sa nu o faci. Dar este alegerea ta. Cum te simti tu mai OK. Te pup. Ada

| RubyDonnahue a răspuns:

Bai tu ai 16 ani ai grija mai bine nu mai bine spune-i nu o sa inteleaga spune-i ca nu esti pregatita nu o face serios sunt riscuri mari ai grija

| RubyDonnahue a răspuns:

Asteapta pana vei fi pregatita eu care pe 18 feb fac 20 tot mi-e frica
Dar e alegerea ta m-am uitat la raspunsuri si toti suntem de acord ca nu trebuie sa faci asta serios ai mare grija pot aparea probleme si tot se va afla. ca va incepe cu tot felul de dureri etc... si nu vei putea rezista e vei spune odata,, de ce am facut-o"? parerea mea ( asta i s-a intamplat unei prietene in
liceu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aici e vorba de hotararea ta big grin

daca chiar iti doresti asta fa`o

dar daca ai si cea mai mica urma de indoiala si nu esti sigura mai bine nu o fa, gandeste-te prima data la tine, la ce iti doresti. apoi l el big grin daca te iubeste, crede-ma te va astepta pana vei fii pregatita dar daca nu... nu meritha.eu cred ca e un pas important sa-ti incepi viata sexuala. succes!`

| dynakiss a răspuns:

Si prietenul meu face la fel, dar nu mi-a zis niciodata sa ne despartim din cauza asta... eu ii spun ca nu pot si gata...

Sa nu o faci daca nu esti pregatita, pentru ca mai tarziu o sa regreti... eu zic ca cel mai bine este sa asteptam pana cand vom fi pregatite. Iar daca el zice sa va despartiti, lasa-l nu se termina lumea la el mai sunt baieti...