| Yguaze a întrebat:

Vreau un sfat in legatura cu urmatoarea chestie...: " A avut o relatie de 1 an jumatate cu o fata de 16 ani eu am 18. Acum 2 saptamani ne'am despartit pentru ca am observat ceva schimbat la ea. Cu 2 luni in urma a cunoscu un tip de 22 de ani care a aburito putin.Eu sunt primul ei iubit si mereu imi spunea ca nu e sigura de sentimentele pe care le are pentru mine. Inainte sa il cunoasca pe asta am dezvirginat'o. Am prins'o ca vb cu el prin sms si m-am suparat...ne'am desp dar ne'am impacat inapoi. Acum a spus ca vrea o pauza. Nu m vorbit cu ea de 2 saptamani, inelul si bratara de la mine inca le poarta, dar vorbeste mai mereu ca ala prin sms si zice tuturor ca nu are nimic cu el. Se poate sa fie aceea curiozitate de a fi si cu un alt baiat, face asta ca sa isi dea seama de ce simte pentru mine? Voi ce credeti? Dau funda! Ce sa fac?big grin

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca schimbarea se datoreaza faptului ca ea nu era in nici un caz pregatita sa-si inceapa viata sexuala. la 16 ani este mult prea mica. A facut-o la presiunea ta (care nu inteleg de ce ai facut asa ceva si cum nu ai remuscari), apoi a descoperit ce inseamna sa te duci la ginecolog regulat, ca riscul ei de cancer de col a crescut ametitor si ca toata viata va purta sabia lui Damocles deasupra capului. La 16 ani nu are prea mult discernamant si probabil nu s-a gandit serios la astea iniante, nbu s-a gandit serios ca viata ei nu va mai fi niciodata viata unei femei normale, ca va trai cu frica si depndeneta de ginecolog pana la batranete, daca nu cumva face cancer si moare din cauza inceperii vietii sexuale atat de devreme. O adolescenta de 16 ani nu poate suporta o asemenea presiune, asa ca a inregistrat dezvirginarea ei ca pe un viol (ceea ce si este, daca esti sincer). Fiindca actele sexuale cu o minora sunt imorale si condamnate si de lege, tocmai fiindca sunt periculoase pentru sanatatea ei si traumatizante psihic. Desi probabil te iubeste foarte mult, se indeparteaza de cel care, macar in subconstient, il simte ca pe violatorul ei. Este normal ce se intampla cu ea si e pacat ca s-a trezit atat de tarziu, cand deja nu mai poate repara nimic nici in starea ei de sanatate, nici in relatia voastra. Era de asteptat ca tu, la 18 ani, sa ai mai mult discernamant si sa o protejezi, sa o astepti pana ajungea si ea macar la varsta minima permisa medical, adica 17 ani si jumatate.
Cred ca e mai bine sa te departezi de ea, sa n-o cauti in nici un fel daca nu te cauta ea. daca iubirea invinge si alege sa treaca pestre trauma psihica, sa te ierte si sa-si asume noul ei handicap, veti fi impreuna din nou (cu aceasta umbra in relatie). daca nu poate, va trece incet-incet mai departe si isi va trai viata purtand singura povara. Sunt sigura ca nu are o relatie cu acel barbat, ci doar s-a refugiat in apropierea cuiva de care nu se teme.

| Yguaze explică (pentru Brigaela):

Ea a vrut de bunavoie, nu am fortat'o cu nimic, nu am presat'o cu chestia asta!

| Brigaela a răspuns (pentru Yguaze):

Ea este minora, nu are discernamant. Tu nu aveai voie sa accepti asa ceva, fiindca esti major. Sexul cu o minora e intotdeuna fortat, fiindca ea nu-si poate da acordul. Era integral responsabilitatea ta, daca ai ales sa ai o partenera minora sa nu accepti sub nici o forma sa intretii relatii sexuale cu ea. Inteleg ca nici in al doisprezecelea ceas, cand a pierdut-o din vina ta, nu accepti ce greseala majora ai comis.

greece12
| greece12 a răspuns:

La 16 ani,o fata este plina de nelinisti si curiozitati.E la inceput de viata,ispitele si tentatiile sunt nelimitate si de neinfrant.
Are nevoie,ca orice femeie in devenire,sa inteleaga cine e,sa-si cunoasca limitele,sa verifice cat este de atractiva si cat de mare este puterea ei asupra unui barbat sau a barbatilor,in general.
Si,inca si mai rau,nici macar nu e constienta de toate astea,le face instinctiv!
Depinde doar de caracterul si felul ei de a fi (care,de asemenea,sunt in formare) sa ramana intr-o relatie sau sa se joace,sa cocheteze cu mai multe relatii inexistente!
In timp,pentru ca prima ei experienta sexuala a avut-o cu tine,va intelege ca insemni pentru ea "ceva",ceva mai mult decat altcineva,dar doua saptamani sunt foarte putin.
De obicei,relatiile,la varsta voastra,sunt sortite esecului, sa spun, pentru ca ambii doresc sa experimenteze.Curiozitatea suplineste responsabilitatea, pofta de viata inlocuieste maturitatea! Cele mai multe inimi frante le vei intalni la asemenea varste.
Ce sa faci, intrebi tu.
Sa ai o mica discutie lamuritoare cu ea.
Daca ii place si o incanta unul de 22 de ani,compatimeste-o, ureaza-i succes si a doua zi,iesi cu alta,amical si tu!
Daca vrea sa ramaneti impreuna,s-o spuna si s-o faca, nu au rost atatea incertitudini, va mancati sufletele degeaba!
Bafta!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și ce vrei să insinuezi că ai fost primul din viața ei? Unde scrie că trebuie să rămână lângă tine pentru tot restul vieții? Ai făcut o remarcă lipsită de consistență. Le poartă pentru că nu a mai primit altele, asta nu indică marea dragoste față de tine. Tu nu ai aburit-o să se culce cu tine? Părinții ei știu că ai făcut-o femeie? O întreții tu?
Nu este sigură de sentimente pentru că nu este îndrăgostită de tine, dragostea fizică i-ai cerut-o tu, nu a venit de la sine.
S-a schimbat ea? Tu nu te-ai schimbat cu nimic? Poate individul este mai bărbat decât tine, poate o respectă mai mult ori poate fi o pradă ușoară.
Că vorbești cu cineva prin sms nu indică o relație fizică cu acea persoană, maturizează-te.
Poate o sufoci, vrea puțină libertate, trebuie să meargă la școală să termine cel puțin liceul.
Oare tu ești plin de calități și ea este plină de defecte?
Ce să faci? Încearcă să te cunoști pe tine ca individ în societate, ca bărbat lângă o femeie în pat, cât de domn poți fi și așa mai departe.
Pa, pa.

| raspunz a răspuns:

Uite care e chstia, un tip de 22 de ani știe foarte ușor să aburească o fată de 16 (a aburit-o se scrie corect). Dar nu o vrea pe de tot, vrea doar să i-o tragă cel mai probabil, altfel ar umbla după fete mai mature. El poate să-i facă avansuri și să o facă să se simtă specială pentru că știe cum să o ia, a mai avut relații. Tu ai un mare dezavantaj pentru că ai lăsat chestia asta să te afecteze și te-ai despărțit de ea. Ai pierdut teren.Fiecare zi în care tu ești despărțit de ea și ăla îi dă mesaje e în avantajul lui. Dacă o iubești, atunci recucerește-o! Încearcă să îi deschizi ochii legat de faza asta, pentru că ăla vrea probabil să-și bată joc de ea. Ce altceva să vrei de la o fată de 16, când tu ești cu liceul terminat, poate la facultate. Chestia e că fata are voie să vorbească prin sms cu oricine vrea ea, chiar dacă e un tip de 22 de ani. Să flirteze cu el în timp ce e cu tine nu este ok, dar tu nu poți ști asta, nu ai voie să te uiți pe telul ei sau chestii. Încearcă să comunici cu ea mai mult și să discutați chestiilea asta, poate ea îl considera interesant doar ca și prieten și nu avea nicio treabă. Dacă nu era sigură pe sentimentele pe care le are pentru tine poate că nu de asta s-a despărțit de tine.
Totuși nu te-a uitat pentru că încă poartă chestii de la tine. Și prima dragoste nu se uită niciodată, ai și tu un avantaj, ați făcut dragoste. Dacă TU o iubești, atunci încearcă să o faci iubita ta din nou.

| Ruxxy a răspuns:

Cunosc un caz de genul asta. La 16 ani e ciudat sa fii primul ei iubit, poate primul prieten pe care l-a iubit cu adevarat. Desi n-am de unde sa stiu asta. Nu ai cum sa nu fii sigur de sentimentele pe care le ai fata de un om. Cand iubesti, o faci si atat. Nu exista asa ceva, cel putin in viziunea mea, mai ales dupa un an jumate. Intr-un an jumate poti sa cunosti foarte bine persoana de langa tine si sa iti dai seama daca o iubesti cu adevarat sau nu. Mi se pare extrem de ciudat. Asta chiar e curiozitatea de a cunoaste pe altcineva. Cred ca in tine doar a avut incredere pentru ca ai fost alaturi de ea si ai asteptat-o pana si-a gasit curajul de a-si pierde virginitatea cu tine. Acum vrea sa vada si cum e cu altii. Imi pare rau, dar asta e parerea mea sad Dupa un an jumate ar trebui sa te simti legata de persoana cu care ai facut-o prima data. E foarte ciudat. Sincer, nu cred ca-si poate da seama ce simte pentru tine ducandu-se la altul. Cine are ochi de vazut, vede. Ea ar fi trebuit sa vada intr-un an jumate ceea ce esti tu.

| Blood_8663 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa astepti o perioada de timp poate o sa se gandeasca pe care dintre voi il alege ( poate ar fi bun si un impuls de la tine dar acum depinde de fiecare fata ) sper ca o sa fie bine