| vasilegheorgheioanci123 a întrebat:

Acum 4 zile, eu si prietena mea am avut o tentativa de act sexual (in sensul ca nu a avut legatura cu penisul ), care a constat in : am inceput sa ne jucam " superficial " ( masturbare ) asta fara ca degetul sa intre in vagin.
Dupa cateva minute, am dat pantalonii mei in jos, iar cu alt deget, am ridicat penisul ( pe care l-am luat de la baza unde, din ce imi amintesc era uscat, dar vreau sa luam in calcul ideea in care in locul unde am pus eu degetul pentru a ridica penisul era acel lichid preseminal ) peste pantaloni.
Dupa care au urmat cateva minute in care au fost doar saruturi, iar dupa aceste 10 minute ( aproximativ ) am inceput sa ma joc iar superficial ( treceam cu degetul doar pe langa vagin ) iar dupa inca 3 minute de " joc superficial " am introdus degetul in vagin, dar nu foarte mult ( doar 2 inele de la deget ).
Tin sa mentionez ca in ziua respectiva nu m-am masturbat, deci nu cred ca aveau de unde sa fie urme de spermatozoizi.
Intrebarile mele sunt :
1. exista posibilitatea existentei unei posibile sarcini?
2. daca au trecut deja 4 zile, ce metode de contraceptie exista?
3.de la ce perioada dupa ce s-a intamplat aceasta "Actiune" se poate face un test de sarcina?

9 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Multi pun gresit problema calendarului! Fratilor, sa va intre odata si-odata in cap diferenta dintre "sanse mici" si "sanse zero"! Faptul ca fata nu e in perioada fertila nu inseamna ca nu poate ramane gravida! A, ca sunt sanse mici, e altceva, dar exista sanse!
La fel si cu penetrarea, ca nu isi da drumu in ea: sunt sanse reduse sa ramana gravida da nu ejaculezi inauntru, dar exista!
Acum legat de cazul acesta - tu spui ca nu ai penetrat cu penisul, ci cu degetele ( chiar daca ti-ai atins mai intai penisul la baza, atat timp cat pe penis nu era sperma, nu vad ce ai fi putut "aduce" spermatozoizi cu degetul in vagin, mai mult, dupa o lunga plimbare "pe-afara" vaginului). Putea sa fie si in cea mai fertila perioada!
te stresezi prea tare! Pentru next time (dar nu banalitati cum ai descris aici, ci ceva serios), in caz ca se intampla ceva, mergeti la farmacie si cereti "pastila de a II-a zi", care trebuie luata in termen de 24 de ore de la "comitere"... restul va spune farmacista, ca stie mai multe.
Cel mai sigur e daca sunteti atenti si faceti protejat si va spalati intre anumite momente, ca d-aia s-a inventat apa si sapunul!
Eu as avea alte temeri: sunteti amandoi curati, fara boli? vreunu din voi mai are si cu alta persoana? Ca sa nu aveti alte surprize in loc de sarcina!

| corbulalbrosu a răspuns:

Prima data ar fi trebuit sa o intrebi pe prietena ta ca ea sa-ti spuna daca in acel moment era sau nu era intruna dintre cele 4-5 zile care apartin de perioada fertila a actualului ciclu menstrual. Daca joaca voastra ''sexuala'' a fost intretinuta in afara perioadei fertile in acel caz intrebarea nu-si are rostul. Numai daca joaca voasta a avut loc in zilele perioadei fertile, doar in acel caz se poate face o analizare a situatiei respective. Orice alta analiza sau discutie este inutila fara a cunoste datele solicitate. Multa sanatate!

| Mkeynes a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai doar nu poate ramane insarcinata daca nu a avut sperma pe maini umeda
Nu?

| vasilegheorgheioanci123 explică (pentru Mkeynes):

Pai, asa credeam si eu, ca daca nu exista spermatozoizi, nu exista niciun risc. dar dupa ce am citit pe net, ziceau unii ca se poate sa ramana insarcinata si de la acel lichid preseminal, dar degetul care a fost introdus in vagin nu era sub nicio forma ud, sau plin de acel lichid, in cel mai raaau caz, a avut o urma foarte mica

| vasilegheorgheioanci123 explică (pentru Mkeynes):

Asta zic si eu, nu era nici urma de spermatozoizi, dar am citit pe net ca cica poate sa ramana insarcinata doar de la acel lichid preseminal, dar, cu toate astea, nici vorba ca degetul intrat in vagin sa fie plin de o astfel de substanta ( lichid preseminal ). nici nu cred ca a avut, dar in cel mai rau caz, a fost foarte putin.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata nu poate si gravida.

| Mkeynes a răspuns:

Imposibil

| GeneviveJ a răspuns:

Nu exista posibilitatea unei sarcini! Lichidul seminal nu contine spermatozoizi viabili in cantitae necesara unei fertilizari, iar din alt punct de vedere, degetul tau nu a ajuns in portiunea superioara a vaginului ei astfel incat sa diseminezi spermatozoizii. Nu va faceti griji, e imposibil. Referitor la intrebarea cu pastila de a doua zi. Sunt pstile ce se pot lua intr-un interval de pana la 48 h de la actul sexual( si aici ma refer la penetrare cu penisul si ejaculare intravaginala). Iar un test de sarcina iti poate indica o sarcina doar din prima zi a urmatorului ciclu menstrual( deci daca ei i-a intarziat menstruatia in prima zi in care ar fi trebuit sa vina se va vedea doar pe testul de sarcina daca e sau nu insarcinata in urma unui act sexual sustinut in perioda ei fertila ).

| vasilegheorgheioanci123 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri si mai vin cu urmatoarele raspunsuri la intrebarile voastre, si un plus de detalii la intrebarea mea :
perioada fertila se incheiase cu o zi inainte de aceasta " actiune "
iar la raspunsul lui" mkeynes" :
asa stiam si eu, ca nu poate ramane insarcinata daca nu e vorba de spermatozoizi, ba dimpotriva, din ce stiu eu, altii se chinuie si cateva luni pentru a face un copil, dar strict in acest caz,
degetul intrat in vagin nu era nici pe departe umed de spermatozoizi, adica, nu cred ca a avut contact nici cu acel lichid preseminal, dar voiam sa fiu sigur ca daca chiar a avut ( chiar si cel mai mic ) contact cu lichidul preseminal, nu exista riscul unei sarcini
o sa acord funda si 5 stele, multumesc anticipat