| Angelina678 a întrebat:

Am avut contact sexual cu prietenul meu neproejat (s-a rupt prezervativul). Am avut contactul in prima zi după terminarea ciclului, adica mi-a venit pe 4 martie si pe 9 martie am avut contactul. Nu era sigur daca a ejaculat, asa ca la 2 ore am folosit pastila de a doua zi (Prostinor 2). Este vreo sansa de a ramane insarcinata? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva se administreaza DOAR in cazul in care, nu mai poate fi evitata aparitia sarcinii, adica DOAR atunci cand ajunge sperma in vagin in perioada fertila cu 2-3 zile inaintea de ziua ovulatiei sau exact in ziua de ovulatie. Deoarece sexul a fost intretinut in a 5 zi a ciclului menstrual data la care teoretic este IMPOSIBILA formarea unei sarcini ciar si in cazul in care sexul ar fi fost neprotejat si partenerul tau de sex ar fi ejaculat intentionat in vagin. Posibilitatea de formare a unei sarcini ar fi fost extrem de mica chiar si in cazul in care ciclul tau menstrual ar fi unul foarte scurt de 22-23 de zile. In situatia descrisa folosirea pastilei contraceptive devine nu doar INUTILA ci altfel spus de-a dreptul IRESPONSABILA. In situatia ta actuala, posibilitatea de a se forma o sarcina este exclusa 100%, fiind teoretic IMPOSIBILA deoarece in acest moment nu poate exista in uterul tau un OVUL VIABIL care prin fecundare sa devina o sarcina. Se poate afirma insa foarte sigur ca ti-ai dat peste cap intregul sistem hormonal si acest lucru se va resimti/manifesta in viitor pe o perioada de mai multe luni. Este posibil ca in aceste zile sa-ti apara o sangerare slaba care tine cam 2-3 zile, insa aceasta nu reprezinta menstruatia, fiindca daca se va produce o sangerare aceasta va reprezenta un efect advers al hormonilor continuti in pastila. De obicei menstruatia adevarata se va produce la data la care ar trebuit sa se produca in mod normal, insa asta se intampla doar daca dereglarea hormonala nu apare inca din acest ciclu menstrual, fiindca s-ar putea sa intarzie menstruatia, deoarece uneori pot sa apara intarzieri chiar insemnate. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc imediat dupa terminarea menstruatiei, nu avea rost sa mai iei pastila de a doua zi, pentru ca nu era niciun pericol de a ramane gravida.