| MadMoan a întrebat:

Am și eu o problema: în luna martie mi-a venit menstruatia pe data de 8 în februarie pe data de 11... în martie am facut dragoste prima data cu prietenul meu..am folosit prezervativ durex ultra safe si nu si-a dat drumul în mine ..sa fiu mai explicita a intrat de cateva ori, dar ma durea foarte tare și ne-am oprit. În următoarele 3 zile am sangerat foarte putin, cat sa patez protejslipul ...luna asta mi-a venit ciclul tot pe data de 8. Cu o săptămână înainte ma dureau sanii foarte tare și erau umflati și în ziua când mi-a venit am avut dureri de burta...sunt în a 2 zi de ciclu acum... întrebarea mea este...Este posibil sa fiu insarcinata? ..am citit și despre falsa menstruație și îmi este puțin frica...m-ar ajuta niște răspunsuri. Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei reprezinta inceperea unui nou ciclu menstrual si garantia ca in ciclul menstrual terminat nu s-a produs fecundrea ovulului si nici nidatia acestuia in endometru. Din acest motiv organismul elimina endometrul devenit inutil si se poate trage concluzia ca existenta unei sarcini devine IMPOSIBILA. Acest raspuns este sigur si corect deoarece dupa intretinerea respectivului act sexual au urmat 2 sau 3 menstruatii iar menstruatia actuala s-a pornit dupa ce ti-au aparut si manifestat simptomele premenstruale care nu se vor manifesta/apare niciodata in cazul in care exista o sarcina in uter. Nu ar trebui sa ai nici un motiv de ingrijorare deoarece in situatia descrisa este IMPOSIBIL sa existe o sarcina. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| Nelamuritul a răspuns:

De ramas insarcinata ebsolut NU! Dar mai astept parerile altora cu privire la sangerare. Acelasi lucru se intampla si prietenei mele si nu stiu din ce cauza.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns (pentru Nelamuritul):

Sexul, chiar si daca nu e pentru prima data, poate provoca o menstruație falsa de cateva zile. Alte cauze: Stres, o raceala la ovare, si altele.

| Oana92 a răspuns (pentru Ionescu_Marius_1980):

Ha? Sexul poate provoca o menstruatie falsa? De unde le scoti?

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Dar de Fecioara maria ai citit?
Nici in ea nu a ejaculat nimeni si tot a rămas însărcinată.
Am auzit ca "virginele rămân gravide o data la 2000 de ani" si ma gândesc ca ar fi cazul.
Lăsând gluma la o parte, se vede ca te-ai interesat un pic despre ce înseamnă actul sexual dar clar, nu te-ai documentat suficient in cat sa se poată spune cu certitudine ca ești pregătită să-ți începi viata sexuala.
1. Ai folosit prezervativul. Deci sunt aproximativ 2% șanse sa ramai însărcinată, folosind prezervativul.
2. Nu a ejaculat. Ai 1% șansă sa ramai însărcinată din "înotătorii" prezenți in lichid pre-ejaculator.
3. "a intrat de câteva ori", deci un maxim 1% șansă de a rămâne însărcinată dacă doar "a intrat de câteva ori"
Acum pui mana si calculezi
1% din 1% din 2% șansă = 0, 0002% șansă
Destul de mare = NU!