| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, am și eu o întrebare. Ovulația și ziua maxima de fertilitate se intampla în ziua când mucusul cervical este de consistenta unui albuș de ou? Sau acel mucus anunță că în câteva zile are loc ovulația? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Mucusul cervical fertil incepe sa fie produs cu circa 5-6 zile inainte de ziua de ovulatie. Pe zi ce trece consistenta mucusului cervical fertil devine tot mai fluida/lichida si ajunge sa aiba o consistenta aproape ''apoasa'' in ziua ovulatiei. Asemanatoare ca si aspect si consistenta cu cea a albusului de ou si se mentine la fel inca 1 sau 2 zile. Multa sanatate!