| mariamaria12 a întrebat:

am si eu o problema dar sunt cam confuza. mi-a intarziat menstruatia 12 zile.niciodata nu imi venea regulat dar la inceputul lunii mi-am inceput viata sexuala, dupa o saptamana am fost la ginecolog si mia supus ca deocamdata totul este in regula si ne se vede ca as putea fi insarcinata. acum au trecut 3 saptamani si nu am nici o simtoma cum ca as fi insarcinata, nu am pofte, nu ma simt rau dimineata, nimic. dar totusi menstruatia mi-a intarziat si seara trecuta aveam intepaturi in partea dreapta jos. Si am facut si 2 teste de sarcina care mi.au iesit pozitiv cu toate ca doctorul a spus ca nu sunt gravida dar o prietena a avut probleme cu ovarul stang si i-a intarziat menstruatia si testele ieseau pozitiv cu toate ca nu era insarcinata. Si acum nu stiu ce sa cred. Ma gandesc ca poate am o dereglare hormonala si de aceea imi intarzie? sau am probleme cu ovarul drept? daca puteti sa imi dati o parere ar fi perfect! multumesc

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La o saptamana e absout imposibil sa vada daca ai fost insarcinata. Iar la 4 saptamani de sarcina e practic imposibil sa ai astfel de simptome. Pe la 5-6 saptamani poti incepe sa fii balonata si somnolenta, restul apar prin saptamana a saptea. Ginecologul ti-a spus ca nu se vede (tinand cont ca sarcina se poate vedea la examen ginecologic la 5 saptamani), in nici un caz ca nu esti insarcinata. Ti-a spus ca nu ai o sarcina mai mare de 5 saptamani, atata tot.
Doua teste pozitive practic exclud posibilitatea de a nu fi insarcinata. Sincer sa-ti spun, ma indoiesc ca prietena ta a facut mai multe teste de sarcina corect si i-au iesit pozitive in absenta sarcinii. Fiindca ele testeaza un hormon secretat numai de placenta, ovarele nu au nici o treaba. Nu exista nici un caz de femeie cu doua teste poztive care sa nu fie insarcinata. Fie prietena ta nu stia sa le faca, fie a facut intrerupere de sarcina dar nu a reusit sa recunoasca tragedia de fata cu altcineva.
Eu cred ca esti mamica si ca in burtica ta creste deja un bebelus. Asteapta pana dupa Pasti si du-te apoi la ginecolog pentru ecografie si analize. Pana atunci alimenteaza-te corect, odihneste-te si nu lua nici un medicamnet. Zilele astea sunt cele mai importante pentru a-i oferi copilului tau un inceput bun in viata.

| Visecolorate a răspuns:

Mergi cat mai repede la ginecolog. Menstruatia e posibil sa intarzie din cauza stresului, dar in acelasi timp daca spui ca ai facut 2 teste si au iesit pozitive sunt niste semne de intrebare. Eventual mai fa'ti un test de sarcina. Si mergi la ginecolog.

| IleanaConsaZeAnA a răspuns:

Du-te la ginecolog. El o sa-ti zica daca chiar esti insarcinta sau nu. Noi nu ne putem da cu parerea. Apropo cati ani ai?

| zizzu8 a răspuns:

Daca totusi ti'a venit e in regula stai linistita, mai mult ca sigur e o dereglare, nu ai ce probleme sa apara:*

| mariamaria12 explică:

17 ani. o sa ma duc. Dar e ciudat ca am fost atunci si mi-a spus ca nu sunt insarcinata.