| Daniela1992 a întrebat:

As avea cateva intrebari legate de o posibila sarcina.

Dupa contactul sexual am observat faptul ca prezervativul pe care il foloseam
s-a rupt in interior inainte de ejaculare, ejacularea realizandu-se in
interiorul vaginului (s-a intamplat pe data de 19 seara). Avand in vedere ca ultima data menstruatia mi-a venit in
jurul datei de 15 Iulie iar penultima oara in jurul datei de 10 Iunie, acum ar
trebuii sa imi vina in mod normal pe 19-20 august ( de obicei menstruatia dureaza
5-6 zile ). Cu ajutorul unui calculator online de aflarea intervalului de
fertilitate am constatat ca aceasta perioada in care a avut loc contactul
sexual, nu eram intr-o perioada fertila. La 7 ore dupa contactul sexual am luat
prima doza de contraceptie de urgenta, Postinior 2 si un Emetostop pentru
prevenirea eventualelor greturi provocate de efectele secundare ale
medicamentului. Urmeaza sa iau si a doua doza dupa 12 ore.

Considerati ca este o posibila sarcina? Este oare suficient folosirea
metodei de urgenta de contraceptie? Cum imi dau seama daca metoda a reusit?
Pentru viitor cum ar trebui procedat in cazul in care prezervativul se rupe in
timpul actului sexual, cand in prealabil a avut loc o ejaculare?

Va multumesc frumos si astept raspunsul vostru in cel mai scurt timp.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Draga mea,insarcinata nu esti,stai linistita.
Imi place ca esti metodica si organizata in postarea ta,de mult timp nu am mai raspuns cu atata placere unei intrebari.
Acum sa vedem.
Un prezervativ rupt e intotdeauna motiv de neliniste, dar tu nu erai in perioada fertila, deci ai fi putut sa te opresti aici.Nu puteai ramane insarcinata pentru ca in 19-20 august asteptai sa-ti vina ciclul,deci ovulul pe care trebuia sa-l elimini era deja pe drum,nu erai apta de procreere.
Ca sa elimini orice risc,ai folosit pastila de a doua zi, cam abuziv dupa parerea mea, ai grija sa nu repeti acest lucru mai devreme de 6 luni acum,iti pui in pericol sanatatea. Emetostop-ul,poate ca a prevenit reactiile secundare,dar e posibil sa nu fi avut deloc,depinde de fiecare organism in parte.
In alta ordine de idei,nu ai nici o sansa sa fii insarcinata!
Pentru viitor,ca sa preintampini asemenea accidente,fa o vizita medicului ginecolog si cere sa-ti prescrie anticonceptionalele potrivite organismului tau,astfel incat sa nu ai parte de efecte secundare nedorite de la ele.
Desi ai actionat corect,desi ai si exagerat putin,ma bucur sa descopar ca mai exista persoane mature si constiente,care stiu ca sexul, in afara de placere, este si responsabilitate!
Bravo!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul de arcina este foarte scazut si nu explica folosirea contraceptivului de urgenta. Nu inteleg de ce ti-a prescris ginecologul aceasta metoda contraceptiva, fiindca te-ai expus la riscuri foarte mari inutil. Ai luat o bomba cu hormoni intr-o perioada foarte vulnerabila, ceea ce ar putea sa-ti distruga sanatatea si a fost si inutil. Iti recomand sa reclami ginecologul respectiv la Colegiul Medicilor.
Iti vei da seama ca metoda a reusit la ecografia de la o luna. In mod sigur, ginecologul te-a programat peste o luna la o ecografie cu sonda transvaginala care are drept scop identificarea unei eventuale sarcini. pana atunci, astepti.
Exersati folosirea prezervativului si cumparati numai prezervative de buna calitate. Daca folositi corect prezervativul, numai un prezervativ din aproximativ un milion se rupe, deci nu trebuie sa iti faci griji ca situatia s-ar putea repeta.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Calculul pe care l-ai făcut tu, nu este relevant din două motive :
1. Ca să poți calcula perioada fertilă, trebuie să ai menstruația regulată.
2. Chiar dacă ai menstruația regulată, această metodă a calendarului, s-a dovedit a fi ineficientă, iar rezultatele au fost eronate, întrucât s-au înregistrat sarcini chiar și în perioada care se credea a fi nefertilă.
Contracepția de urgență este făcută special pentru a stopa evoluția unei sarcini. Nu este cazul să îți faci griji, nu mai există nicio șansă ca tu să fii însărcinată.
Pastila de a II-a zi, se ia maxim de două ori pe an! Nu trebuie să abuzezi de ea, deoarece vei avea parte de reacții adverse severe.
Pentru prevenirea ruperii prezervativului, folosește un lubrifiant pe bază de apă.
Baftă!

| Papusik a răspuns:

Cat timp i luat pastila de a 2a zi nu ai cum sa fi iinsarcinata.
Nu iti fa griji love struck

| Artemisia a răspuns:

Daca ciclul menstrual o sa sufere dereglari sau nu o sa mai vina deloc, este posibil sa fi ramas insarcinata. Dupa putin timp o sa poti sa faci un test de sarcina ca sa vezi.
Eu iti recomand sa mergi la un doctor ginegolog. Poti sa ii explici situatia doctorului.Acesta iti va spune daca esti sau nu insarcinata, plus ca iti va da mai multe sfaturi.
Daca tu nu iti doresti sarcina, trebuie sa te grabesti, pentru ca sarcina va avansa.
Nu trebuie sa stai sa citesti pe net aia si aia sau sa iei pilule dupa ureche, medicul stie mai bine.
Succes!

| Mihai_5019 a răspuns:

Foloseste si u un prezervativ bun! si in caz ca mai patesti asa iei pastila de a doua zi, fa un test de sarcina

| Daniela1992 explică:

Am luat si cea de-a doua doza de postinior, acum astept ciclul menstrual care din pacate imi intarzie, de la pilule probabil? Am facut astazi pentru linistea noastra si un test de sarcina, care a iesit negativ.
P.S : Va multumesc mult tuturor pentru sfaturile date pana acum.