| dianamarin a întrebat:

As avea si eu o problema... Mi-am pierdut virginitatea la inceputul lui ianuarie si in prima luna mi-a intarziat ciclul 7 zile, acum in februarie deja doua zile...Chiar daca nu am mai intretinut relatii sexuale. Este doar o dereglare hormonala, sau poate fi altceva? precizez ca am folosit prezervativ si ca inainte imi venea regulat maxim 2 zile intarzia.multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

E o dereglare hormonală, o răceală sau poate că stresul tău în legătură cu această problemă. Oboseala de asemenea poate afecta ciclul menstrual. Dacă nu ai mai întreținut relații sexuale de la ultima menstruație, șansele de sarcină sunt excluse dacă la asta te gândești.
Acum depinde și de vârstă, deoarece până pe la 20 și ceva de ani, este normal să apară dereglări. Uneori aceste întârzieri se prelungesc până la prima sarcină.

| cryss_1476 a răspuns:

Poate fi vorba de dereglare hormonala, cum ai spus si tu sau despre o raceala.

| corina10 a răspuns:

Este o dereglare hormonala. asta am patit si eu(am 23 ani) daca pana acum iti venea ciclul regulat, ei bine de aci in colo o sa iti vina mereu la alta data. asta cateva luni pana corpul tau se obisnuieste. dar iti sugerez sa iei anticonceptionale daca nu mai folosesti prez deoarece te previne de o sarcina nedorita dar o sa iti vina si ciclul la timpwinking sunt cam scumpe dar asta este daca nu mai vreti prez