| Dora22 a întrebat:

Buna ziua, aș vrea să întreb pe cineva daca a fost vreodată în aceeași situație că mine și dacă ar putea să mă sfătuiască despre problema pe care o am la momentul de față. Eu mă văd cu acest băiat X de aproximativ doi ani jumate, nu avem o relație oficială, ne numim "prieteni" în fața altora și familiei, inițial a fost vorba doar despre sex și nici unul dintre noi nu a vrut mai mult, dar timpul a trecut am avut multe experiențe împreuna, am trăit împreună zilnic o perioada, am lucrat împreună și tot așa. Pentru mine in acești doi ani s-a schimbat ceva : nu mai am aceeași "răceală" ca la început, probabil am dezvoltat niste sentimente nu sunt sigură sau un atașament cu aceasta persoana și o consider specială, îmi place să petrec timp cu ea și îmi dedic foarte multă atenție în direcția lui; dar, pare că pentru el este așa doar într-o anumită măsură care nu a trecut niciodată de stadiul de prietenie cu beneficii sau ceva de genul. Eu nu am dorință să mai cunosc alți bărbați sau sa întrețin relații sexuale cu ei; el, în schimb, fiind și o vârstă destul de tânără și eu consider perfect normal că are altfel de interese față de alte fete și ar dori să aibă mai multe relații de genul cum o are cu mine, dar în același timp să fiu și eu pe acolo... Dar nu am nici o obligație din partea lui din punctul asta de vedere, as putea sa hotărăsc să nu mai am acest tip de relație cu el oricând și el nu ar avea o problema cu asta probabil intimitatea dintre noi ar rămâne neschimbată. Eu am intrat în această situație în care mă simt bine când suntem împreună, dar gândul că s-ar putea culca cu altcineva sau ieși cu altcineva nu mă lasă indiferenta, pe de o parte mă bucur pentru el, pe de altă parte mă simt nesigură și deloc în siguranță. Eu am o situație cu familia urâtă, nu am suportul părinților mei și trăiesc mai mereu singura, nu prea am prieteni, cred că m-am legat de el că de o familie și mi-e greu, chiar daca recunosc că nu îmi face bine, sa mă detașez. În ultima perioadă a venit vorba să ne mutăm împreună într-o casă, asta că să-mi fie și mie de ajutor pentru că familia nu mă ajuta și sunt mereu stresată cu părinții mei, dar pe de altă parte mi s-a pus problema în felul următor, dar cred că este normal: s-ar putea întâmpla foarte bine că el să vina acasa cu diferite fete sau oricum s-ar putea să înceapă o relație mai serioasă cu o altă fata de care poate ii place mai mult și de care se simte mai atras. Iar eu recunosc bunătatea lui pe de o parte de a vrea sa mă ajute sa ies dintr-o situație stresantă și să nu mai fiu așa de singură, dar în același timp consider că nu am nici un viitor cu această persoană cu toate că îi vreau tot binele din lume sau poate chiar o iubesc nu-mi dau seama. Mi-aș dori să înțeleg cum pot să gestionez această situație. În sufletul meu știu că ar fi mai bine să renunț, probabil mă mint pe mine că nu am nici un sentiment față de această persoană, nu știu. Îmi plânge inima când îmi spune cu așa multă ușurință că ar putea să se culce cu oricine altcineva și că e atras de o mulțime de alte tipe și ar face fel de fel de chestii cu ele sau ar avea aceeași relație pe care o are cu mine, dar în același timp mă bucur pentru el fiind tânăr cred că este normal. Eu nu mai am dorință față de alte persoane.

17 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai daca omu nu te iubeste si nu prea te place ca iubita aia e, nu mai avea pretentia sa fi tu panaceul universal pentru el. Deci te place dar nu as pentru o relatie serioasa.
E normal sa se poate culca cu oricine altcineva, normal ca zice cu usurinta, sunt n femei misto pe care sa le placa mult, sa se sexeze cu ele sau sa le iubeasca.
Poti sa fi si tu pe acolo, nu e problema.

Si de ce n-ar face ce face si cu tine? Cu esti esti tu mai speciala ca celelalte? Cu nimic de fapt.
Esti o femeie okey ca toate celelalte la o adica, dar nu ai ceva ce alealalte nu pot avea.
Normal ca nu ai viitor cu el.

Si oricum cand va gasi una pe care s-o placa mult, se va duce cu aia si te va lasa pe tine.
Deocamdata profita de situatie si simte-le bine cu el asa cum e, si aia e, oricum altceva nu ai de facut decat sa-l lasi daca nu vrei asa.
Nu ai cum gestiona asta altfel.

| VoidEternal a răspuns:

Vrei sa te muti cu el, nu mai ești atrasă de alți băieți și nu cauți altă relație, te doare când îți vorbește despre alte fete și încă mai ai dubii dacă îl iubești sau nu?

Oricât de sigure par răspunsurile unora de aici, in final tu trebuie să hotărăști ce situație preferi.

Vrei sa continui relația in felul asta care a ajuns să îți facă rău (deși există și unele beneficii) sau ești dispusă să pui cărțile pe masa și să îi spui adevărul (anume că îl iubești), asumandu-ti riscul că lucrurile se pot schimba, (și nu neapărat în bine), după ce faci asta. Există și șanse ca odată ce îi spui adevărul să își dorească și el o relație exclusivă cu tine. Cred că sunt mai puține ca pentru celelalte variante dar asta e doar părerea unui străin care nu știe nimic despre tine și despre el. Valabil pentru toate răspunsurile pe care le-ai primit aici.

| Goete a răspuns:

O femeie se indragosteste facand sex.
Un barbat nu

| Eireann a răspuns:

Deci barbatul traieste visul oricarui tanar - te are pe tine cu care probabil se simte bine (nu doar sexual) dar poate si sa faca sex ocazional cu oricine vrea. El nu are de ce sa schimbe aceasta situatie fiindca ii convine de minute. Decizia ta este daca vrei sa pui sau nu punct. Dar nu mai poti sa schimbi regulile jocului acum.

| anonimuIl a răspuns:

Nu se va însura cu tine.

| Dora22 explică (pentru anonimuIl):

Îți mulțumesc pentru acest răspuns foarte direct

| anonimuIl a răspuns (pentru Dora22):

El când îți spune - ce i-aș face lui aia și aia - el deja când face sex cu tine se gândește la alea.

| anonimuIl a răspuns (pentru Dora22):

E mai bine să ieși tu prima din relația cu el.

| Kiran a răspuns (pentru anonimuIl):

Aveti experienta in spate. dar unii dintre noi nu putem realiza adevarul. mai bine e sa nu stim chiar totul. unii mai si decad.

| anonimuIl a răspuns (pentru Kiran):

Viața reală nu seamănă deloc cu viața de pe internet.

| Kiran a răspuns:

Una e dorinta sexuala. alta e "iubirea" de care o vezi in povesti mai mult. poti sa ai sanse la o relatie cu el. dar nu te astepta sa fie al tau.
Sigur fraza: "el, în schimb, fiind și o vârstă destul de tânără și eu consider perfect normal că are altfel de interese față de alte fete" o spui din adevar? adica. daca il placi. nu te afecteaza ca. altele?

| Dora22 explică (pentru Kiran):

Mulțumesc pentru răspuns. Pentru întrebarea ta răspunsul meu este: o spun din suflet, nu cred că este adevărat, mă afectează grav dar sunt conștientă că este ceva normal la un bărbat mai ales la o vârstă așa de tânără.

| Kiran a răspuns (pentru Dora22):

Asculta-ma. nu e trebuie sa accepti ca X sa reguleze. cum orgiile din vremea Imp. Roman au devenit normalitate acum. si normalitatea poate redevenii. privilegiu pentru tine. fa-l sa se schimbe daca chiar tii la el. seduce-l cu timpul si fa-l sa se schimbe si chiar sa regrete. acum. depinde de cata mandrie ai pentru tine.

| Dora22 explică:

Mă face să mă simt extrem de singură această situație. E bine cât ne vedem, dar când nu ne mai vedem nu mai avem nici o treabă unul cu altul zile întregi sau el mă sună că să-mi vorbească despre el viața lui. Eu nu prea am loc în viața lui, pentru mine e destul de greu să merg în continuare cu situația asta pentru că nu am pe nimeni, dar cumva îmi face bine și în aceeași măsură îmi face și rău.

| anonimuIl a răspuns (pentru Dora22):

După stilul de scris pe care îl ai pari că ești mai mare decât el și mult mai matură în gândire decât el.

| Dora22 explică (pentru anonimuIl):

Am 22 de ani suntem de aceeași vârstă, dar mulțumesc pentru răspuns

| anonimuIl a răspuns (pentru Dora22):

Pari mult mai mare de 22 de ani.