| Fcatalina128 a întrebat:

Bună ziua. As vrea și eu un sfat in legătura cu ceva. Am un ciclu menstrual regulat, iar prima zi din ultimul meu ciclu a fost pe 26 Martie.
Am avut contact sexual protejat pe data de 8 și 9 Aprilie, însă pe 9 înainte sa punem protecția am avut niște atingeri(peeting) piele pe piele cam un minut.Ma gândesc într-una că in monumentul ala când ne-am frecat, el a eliberat lichid preejaculator de la excitare, iar in momentul in care am început actul sexual, cumva lichidul acela a intrat înăuntru. Nu știu dacă sunt doar eu foarte speriata și mă gândesc asa departe. Vreau sa știu dacă am vreun motiv de îngrijorare sau dacă pot rămâne însărcinată dintr-o prostie ca asta. Cum mi-am calculat eu ovulatia începând de pe 6 am intrat in perioada de fertilitate ridicată iar pe 9 îmi arată ca e ziua ovulației.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita și liniștită sa respecți planul Creatorului și sa nu faci pe viitor deloc sex fără căsătorie. Dumnezeu nu vrea sa trăiești în acest stres.

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Lichidul pre ejaculator nu contine sperma doar daca a avut loc o ejaculare anterioara, dar daca a urinat dupa ejacularea anterioara nu ai de ce sa iti faci griji.
Chiar si daca a ejaculat anterior fara a urina, riscul nu este foarte mare. Un consult ginecologic iti va fi de folos si nu cred ca te ar mai pune pe ganduri sau exista inca 2 posibilitati: pastila de a 2-a zi/ de a 5-a zi(avand in vedere perioada fertila activa, dar nu prea ii vad rostul) sau un test de sarcina dupa minim 21 de zile de la acel act sexual.

| Fcatalina128 explică (pentru Punctsivirgulaa):

A existat o ejaculare anterioară, făcusem sex cu o zi înainte. Și eu cred la fel ca nu prea exista șanse însă sunt paranoică și voiam sa vad și alte păreri referitoare la am spus

| Punctsivirgulaa a răspuns (pentru Fcatalina128):

Ejaculare anterioara ma refer cu cateva ore inainte sa fie vorba si de o urinare, nu cu o zi inainte, deoarece nu prea cred ca a stat iubitul tau fara sa urineze 24h+ dupa ejacularea zisa.

| Fcatalina128 explică (pentru Punctsivirgulaa):

Aa, da a urinat dar am citit ca lichidul preejaculator poate conține spermatozoizi chiar dacă s-a produs cu 3 zile in urmă deoarece spermatozoizii trăiesc și 3 zile