| Andrei_Daniel_1997_X4d8 a întrebat:

cu as putea renunta la viciul "masturbarea" astept raspunsuri serioase si fara misto, daca se poate ofer funda! urgent va rog!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai vrea sa renunti? masturbarea (daca nu e in excess) e chiar benefica organismului mai ales daca nu ai o viata sexuala activa.

| mihai69 a răspuns:

Masturbarea NU e un viciu.
Iar renunțarea la orice obicei e foarte simplă: îți impui în minte „de mâine nu mai (fumez/beau/etc.)" și a doua zi, dar și următoarele până la ultima, te ții de cuvânt.

| doctorandus a răspuns:

Dorinta de a renunta la masturbare constituie ideatie bizara, recomandarea mea e sa discuti aceasta chestiune cu un medic psihiatru.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai vointa si te gandesti la urmarile ce pot aparea in urma masturbarii, poti renunta la masturbare.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Ce urmari, ma? Iar ai fumat covoare?

| dannyel86 a răspuns:

Masturbarea, ca si alte vicii, trebuie tinuta sub control. Adica sa nu exagerezi cu ea si sa incerci sa ai si o viata sexuala activa, la care masturbarea, precum s-a spus deja, ii cam tine locul. Incearca sa variezi si nu fa din masturbare un scop in sine.

| SkyPilot a răspuns:

Poti sa o faci dar cu masura. Daca crezi ca o faci prea des, nu mai vizionezi pornografie, nu te mai gandesti la femei si de cate ori iti vine sa o faci, faci altceva n loc (de exemplu iesi afara si faci o alergare). Baile fierbinti (dar nu exagerate) iti mai taie din libido.

| Lawliet14 a răspuns:

Renunta la sursele care-ti sporesc sexualitatea. Sunt prea multe femei goale peste tot.

| Seba2013 a răspuns:

Exista un mecanism care activeaza acesta masturbare.
Nu mai activa acest mecanism.

| szivarvany a răspuns:

Nu e nimic rau in asta...dar daca vrei neaparat sa renunti gaseste un partener sa te satisfaca macar pana te obisnuiesti