| AndreeaDeea2 a întrebat:

Bună ziua, eu și cu soțul meu am avut sex neprotejat folosind metoda retragerii, eu fiind în a 14-a zi a ciclului ( la ovulație) după ce el a ejaculat afară mai avea sperma pe degete și au fost introduse în vagin. Aș vrea să știu ce risc de sarcină ar fi. Nu ca ne-ar deranja dacă aș rămâne însărcinată.
Mulțumesc frumos!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci fiti fericiti si sperati sa ramai gravida! Succes!

| AndreeaDeea2 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos chiar ar fi frumos. Am avut azi dimineață o sângerare mică, 5 zile după contact și ovulație, sincer nu știu dacă e cam devreme să fie sângerare de implantatie?

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu avem de unde sti ce risc exista, doar nu-i ca si cum putem calcula procentele. Daca va doriti copii de ce nu faceti sex obisnuit, cu ejaculare in vagin?

| AndreeaDeea2 explică (pentru dullcat):

Bună, mulțumesc pentru răspuns, pentru ca nu era neapărat intenționat să rămân, însă după cum am spus și dacă aș rămâne nu ar fi absolut nici o problemă, suntem adulți, stabili financiar, însă nu încercasem încă. M-am trezit azi dimineață și am avut o sângerare mică 5 zile după ovulație și contact sexual. Nu știu ce înseamnă cred ca e puțin devreme pentru sângerare de implantare.

| dullcat a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Am inteles.Atunci sa fie asa cum va doriti, in ceas bun.
Sangerarea de implantare apare cam dupa o saptamana sau doua de la contactul sexual, depinde de fiecare organism.

https://www.drmax.ro/......-recunosti

https://www.medlife.ro/articole-medicale/sangerarea-de-implantare

| Hyperion7 a răspuns:

Scuza-ma că par poate idiot,însă nu vad sensul. Daca el s-a retras la timp și după a ejaculat,iar apoi ți-a introdus sperma in vagin, voi nefiind deranjați dacă veți fi părinți, de ce nu și-a dat drumul pur și simplu?
Adică macar știai una și bună și nu mai ajungeai să ai acesta dilema.
Părerea mea personala e că da, posibil sa deveniți părinți, o dată că metoda retragerii nu e așa sfântă precum unii o vad, iar în al doilea rand, faptul că ți-a introdus sperma in vagin e mai mult decât clar ce e posibil sa urmeze.Nu știu, doar zic.

| AndreeaDeea2 explică (pentru Hyperion7):

Haha, a fost un moment negândit, nu am intenționat să rămân însărcinată însă după cum am spus suntem foarte stabili financiar amândoi, și pe viitorul apropiat chiar ne-am fi dorit, deci nu ar fi nici o problemă dacă aș rămâne acum. Chiar azi m-am trezit și mi-a curs puțin sânge, însă mi se pare cam devreme pentru a fi sângerare de implantare.

| Hyperion7 a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Înțeleg.
Ce sa spun, zic să lăsăm timpul să decidă big grin

| Hyperion7 a răspuns:

Originile,își caută originilebig grin