| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
În data de 9 noiembrie am făcut un avort medicamentos, din motive medicale. În data de 11 am luat a doua pastilă.
În 28 noiembrie am avut un contact sexual protejat, dar la final prezervativul s-a dovedit a fi rupt.
Partenerul meu a folosit și metoda retragerii în același timp, deci ejacularea nu a fost internă.
A doua zi de dimineață am luat pastila de a doua zi.
La 14 zile de la contactul sexual am făcut un test de sarcină care a ieșit negativ. Menționez că l-am făcut cu prima urină de dimineață.
Aș dori să știu care sunt șansele de a fi însărcinată pentru că nu știu când ar trebui să am următoarea menstruație și nu știu dacă pot lua în considerare testul de sarcină făcut.
Vă mulțumesc pentru eventuale răspunsuri!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Wow... pastila de a doua zi este recoamndata 1 singura data in viata femeii si tu ai luat-o deja de 2 ori...
Cred ca esti inconstienta de efectele majore secundare pe care le vei avea de acum inainte, incepand cu ciluri neregulate, posibil sangerari, posibil formarea de chisturi ovariene, fibroame uterine, noduli mamari, tumori samd.

Nici un test de urina NU se face la 14 zile, fiindca este mult prea devreme sa apara hormonul hgc in urina.

Un test corect de sarcina, din urina, se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

Intre timp, folositi NUMAI prezervativul ca iti nenorocesti sanatatea cu atatea bombe hormonale, pe care le bagi in corp, atat de inconstient.

| Violleta2022 a răspuns:

Si pastila avortiva ce a fost?
Tot o bomba hormonala este, ca a spulberat un ovul fecundat, probabil cu putere inzecita fata de pastila de a doua zi.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai vorbim peste 5-10 ani si sa-mi spui atunci cu ce te-ai ales: noduli mamari, chisturi ovariene, fibroam uterine, tumori la sani sau ovare, posibil cancer....ca inspre asa ceva te indrepti!

Pacata ca nu inveti sa te protejezi si aici est vina parintilro care nu ti-au facut edcuatie sexuala.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca aveai educatie sexuala stiai ca trebuei sa te protejezi intotdeuna la sex ca sa nu ramai gravida si sa nu iei boli cu transmitere sexuala.
Dar ai facut o greseala vitala, ai ramas gravdia, ai luat pastila avortiva... nu ai invata nimic din asta si ai repetata gresela luand inca o pastila (pastila de a doua zi).
Iart-am ca-ti spun direct, adevarul in fata dar nu pari deloc proasta, iar in acest caz ori duci lipsa de educatie sexuale ori de o indolenta crasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu am gresit cu nimic, fiindca am avut educatie sexuala de la mama si surorile mele mai amri si m-am protejat chiar fiind casatorita. Am 2 copii mari pe care i-am facut atunci cand mi-am dorit.

| Violleta2022 a răspuns:

De cel putin 20 de ani incoace exista informatie multa pe internet despre protectie, sex samd. In faramcii se gasesc prezrevative, se gasesc anticonceptionale, dar este plin interntuld e explicatii detaliate despre cum sa te protejezi ca sa nu-ti distrugi sanatatea si doar cine nu vrea nu invata si nu se protejeaza. Deci scuza cu greseala, nu este chiar o scuza ci o ignorae completa si periculoasa a celor mai simple reguli de protectie.
Pe vremuri, cand si prezrevativele se gaseau cu foarte mare greutate, pur si simplu nu faceais ex deloc, daca nu aveai protectie, asa faceau femeiel cu creier, ca sa se protejeze de o posibila sarcina.
Dar azi, cand se gasesc pe toate drumurile aceste prezervative, care NU au nici un fel de efecte negative, nu musca pe nimeni de cuc sau pasarica, nu irita, nu doare si nu costa decat o guma de mestecat, chiar nu ai nici o scuza sa nu te protejezi.
Azi, la 20-30 de ani de la aparitia acestor pastile avortive apar si studiile despre efecte lor negative, pe termen lung si este strans legata de chisturi, fibrome, tumori si cancere, pe langa tulburarile hormonale care le produc oricum in corp.
Invata sa te protejezi cu prezervativ si daca barbatul nu vrae sa-l poarte, atunci poti refuza sexul, ca pana la urma este doar un moft masculin, sa-si satisfaca madularul lui, fara sa-i pese de sanatatea ta, fiindca el nu pateste nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva: prezervativul se poate rupe numai dintr-un singur motiv: cand este prea MARE (larg) pentru cucul baiatului.
Un prezeravtiv trebuie sa fie strans pe cuc, intrand foarte greu la pus, incat sa nu faca pliuri sau cute, ca de-i larg se rasuceste la sex pana se intinde la maxim si pocneste.
Sfatuieste baiatul sa cumpere 2-3 masuri mai MICI de prezrevativ si sa le incerce acasa, ca majoritatea se dau cocosi cu puta mare cand cumpara prezervative de la farmacie sau magazin, ca s aimpresioneze vanzataorea dar nu realizeaza cat deserviciu isi fac singuri, fiindac poate lasa femeia gravdia si in cazurile cand merge la prostituate, poate lua chiar bolile alora.
Deci, prezrevativul trebuei s aintre foarte greu pe penisul erect si sa stea perfect intins, ca pielita de salam pe salam. daca se rasuceste un pic, facand cute ori pliuri, atunci este MARE si nu este bun pentru cucul baiatului.

| blackann a răspuns:

In primul rand ai luat pastila de a doua zi efectiv degeaba. Nu era cazul si nu ai facut decat sa te dai peste cap hormonal asa ca asteapta-te sa nu-ti vina menstruatia corect.
Cum crezi tu ca ai putea fi insarcinata daca si-a scos-o, avea si prezervativ, ai luat si pastila si a iesit si testul negativ? Doamne...rolling eyes

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Pastila nu funcționează în toate cazurile. Am luat-o pentru că nu prea e momentul de sarcină din anumite motive medicale. Testul de sarcină nu știu cât de valabil poate să fie, ținând cont că se cam face la o săptămână de la întârzierea menstruației. iar eu nu știu când ar trebui să am menstruația pentru a fi sigură de rezultatul testului. Sunt foarte panicată și în general foarte anxioasă?

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci protejeaza-te mai bine! Mergi la medic, fa niste analize, sa-ti prescrie niste anticonceptionale daca nu esti in stare sa-ti tii evidenta menstruatiei, nu puteti sa va dati seama daca un prezervativ e bun de folosit sau nu si faci avorturi si iei pastile haotic asa! Unde o sa ajungi in ritmul asta?

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Mă protejez cât pot de bine! Anticoncepționale nu am voie să iau momentan. Nu-mi pot ține evidența menstruației pentru moment pentru că avortul medicamentos a dereglat-o! De la avortul medicamentos îmi poate veni în 4-6 săptămâni..Deci e greu să știu exact când pot face un test de sarcină! Prezervativul era "întreg" la început, s-a rupt pur și simplu. Mulțumesc pentru răspuns!?

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te-ai fi protejat bine nu ai fi ajuns in situatia asta! Succes.

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Până la avortul medicamentos, nu m-am protejat așa cum ar trebui, recunosc. Dar acum o fac cât de bine este posibil. Mulțumesc frumos!