| antoniamaria0702 a întrebat:

Bună ziua! Nici nu știu de unde să încep. Am avut o relație de 4 ani și 6 luni. De 2 zile am pus capăt acestei relații, nu eu ci el. Vreau să precizez că pe toată perioada relației eu nu aveam voie sa ies din curte fără aprobarea lui, nici măcar alături de părinții sau de fratele meu. Nu aveam voie la absolut nicio rețea socială, iar prietenele mele au fost alese de el. (majoritatea lor numai vorbesc cu mine din cauza asta) Pe scurt eram legată de mâini și de picioare, simțeam ca nu îmi mai trăiesc viața. Sa va povestesc motivul pentru care ne-am despărțit. Acum 3 zile, seara, mi-am instalat aplicația tik tok, am zis sa mai navighez pe ea, ca nu fac nimic rău. (fără ca el sa știe). Iar dimineața la 10, singura acasă fiind, el a venit la mine acasă, fără sa ma anunțe, ca să ma controleze în telefon. Când a văzut ca am aplicația pe telefon și ce este pe ea postat de alții, a dat cu telefonul de podea, m-a bătut, a început sa îmi de-a cu lucrile din cameră în TV. Am zis ca o sa mor în momentul acela. Mi-am făcut curaj și am ieșit din casă, spunându-i sa iese afara și sa plece că am să țip. Nu am mai vorbit cu el de atunci. I-a spus mamei mele ca l-am mințit, ca sunt o c*rva și ca să nu-l mai caut niciodată. De atunci am rămas cu o teamă, când aud ușa de la intrarea în casa ca se deschide ma apuca tremuratul și ma pun pe plâns. Îmi este frica sa ies din curte deoarece simt ca am pe cineva în spatele meu. Am nevoie de ajutor. ( îmi cer scuze pentru greșelile gramaticale)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu nu inteleg cum va alegeti unele dintre femei barbatii astia... Nu inteleg cum astfel de indivizi reusesc sa aiba relatii.
Sunt atatia tipi buni pe lumea asta dar voi nu stiu ce gasiti la asfel de martafoi care numai barbati nu poti sa ii numesti.
Din ce descrii tu acolo mie imi reiese ca mai multa libertate ai la puscarie decat in situatia spusa de tine.
Stai linistita ca nu ai pierdut nimic, din contra ai castigat. NU TE IMPACA cu el sub nici o forma ca imi e apoi ca o sa regreti toata viata.
Ai rabdare si da sansa unui barbat asa cum trebuie sa te cunoasca. Sigur o sa vina unul la un moment dat. Unul sa te respecte in primul rand si nu sa te tina ca un animal in cusca.

| antoniamaria0702 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult! Nu știu nici eu de ce am suportat atât, îl iubeam foarte mult poate de aceea. Acum sper sa trec peste tot, ușor ușor și să îmi înving frica asta.

| dragosss127 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu știu destul de bine, pentru majoritatea nu contează cum vorbești cu ele, cum te comporți, cat de mult le iubești, contează doar sa arăți bine și să fii "badboy"
Cât despre tine soro, ți-ai făcut-o cu mana ta.Asta e trebuie să-ți iei.inima în dinți și să-ți trăiești viața, daca îți mai face vreodată ceva atunci te duci la poliție și îi dă lui ordin de restricție iar el nu va mai avea voie să se apropie de tine

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ferească... nu mai zic nimic că mă gândesc că ți-ai învățat lecția și n-o să mai stai cu așa gunoaie de oameni. ia-ți ordin de restricție d ela poliție dacă nu-ți dă pace și gata

| Drimmero a răspuns:

Efectiv ma enervez doar citind asta, poate tu faci trolling acum, dar cu siguranta exista si in realitate ceea ce spui tu. Unele va meritati soarta pentru ca acceptati sa vi se intample lucruri de genul, n-am cuvinte. Un sfat e sa vorbesti cu ai tai, cu politia daca te mai agreseaza sau nu-ti da pace si s-o rupi de tot cu panarama aia umana cu 2 picioare.

| antoniamaria0702 explică (pentru Drimmero):

Este foarte adevărat ce am spus mai sus. Chiar dacă pare ireal. A fost și vina mea, într-adevăr fiindcă am suportat. Mulțumesc mult!

| Alexia26 a răspuns (pentru antoniamaria0702):

Incearca sa te impaci cu prietenele tale si fii atenta la prieteni.

| Drimmero a răspuns (pentru antoniamaria0702):

Cum ai suportat atat? De ce ai facut asta, adica erai intr-o colivie, libertatea ta era conditionata de el.

| antoniamaria0702 explică (pentru Drimmero):

Pentru ca îl iubesc mult, nu știu dacă el a văzut asta în tot acest timp. De aceea îi permiteam să mă controleze cum vrea el.

| Drimmero a răspuns (pentru antoniamaria0702):

Aia nu e iubire, e boala ce faceati voi. Mie de exemplu daca imi facea una asa, in secunda doi sut in fund (la figurat) ca sa nu se inteleaga altceva si imi vedeam de viata. E vorba de demnitatea ta pana la urma

| LoveSleep a răspuns:

Nici bine nu v-ați despărțit și ți-ai și făcut cont pe TPU. Îți trăiești viata la maxim, se pare.
Bravo ție.

E bine ca EL a pus capăt relației, încă vreo 4 ani de bătaie și poate începea să-ți placa și nu mai avea scop în viață.
Munca nu servești? Ce făceai acasă la 10 dimineața?
Când erați tineri și el era bad boy și se căca în vaza cu flori de la școală ai zis ca l-ai prins pe Dumnezeu de picior când v-ați combinat. Cine s-ar fi gândit ca veți ajunge aici? Eu unul nu.

| antoniamaria0702 explică (pentru LoveSleep):

Aceeași mentalitate o avea și el ca și dvs. Nu mi-am făcut acest cont ca să atrag atenția, l-am făcut doar ca să văd părerea altora despre situația în care mă aflu acum și să îmi înving frica de a ieși din casă. Încă suntem tineri, nu va imaginați ca am fii în vârstă. Cat despre locul de muncă, eram în ziua mea liberă. La început nu a fost așa, dar cu trecerea timpului lucrile s-au schimbat din cauza geloziei lui.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa înțelegi ca atunci când ne alegem un iubit sau un soț nu devenim proprietățile lor, nici ei nu devin proprietățile noastre. Vina îți aparține și ție ca ai acceptat toate astea, ești un om liber, ai dreptul sa faci ce vrei sa te vezi cu cine vrei, atât timp cât tu ști ca nu faci nimic greșit el nu are dreptul sa te coditioneze de fapt ai dreptul sa îl și înșeli iar el nu poate face decât sa te părăsească dacă afla, nu are dreptul sa te lovească fiindcă nu e stăpânul tău iar tu faci absolut ce vrei, păcatele tale sunt ale tale și nu are dreptul altcineva sa te pedepsească decât legea statului dacă e cazul. Tu au dreptul la viata ta, prietenii tai ai dreptul sa muncești sa ieși în oraș cu fetele sa porți ce haine vrei, dacă un bărbat este gelos fugi de el fiindcă e toxic și te distruge. E și vina ta fiindcă fără sa vrei ți a plăcut și ție cumva un astfel de bărbat dar când exagerează poate deveni periculos, ce a făcut el cu tine se cheamă sclavie nu e iubire, un om când iubește vrea sa l facă pe celălalt fericit nu e deloc egoist, pune fericirea celuilalt mai presus de a sa, dacă îți face rău și e egoist cu tine nu se numește iubire ci boala

| antoniamaria0702 explică (pentru Emma30555):

Mulțumesc mult pentru sfat!

| Paul754880338 a răspuns:

Profesorul R. Hawkins spune :
"Incapacitatea de a distinge adevarul de iluzie, este rodul manipularii de catre cei cu interese contrare realitatii si este cauza majora a nelinistilor noastre. "
Poate ca atitudinea ta submisiva a atras si a dezvoltat atitudinea sa dominanta, culminand cu episodul povestit de tine. Daca vrei sa combati efectul trebuie sa inlaturi cauza. Eu cred cs atitudinea ta au fost cauza. Schimb-o!

| UnDiavol a răspuns:

Nu te iubește cu Adevărată este un Animla infect mizerabil bolnav

Nu meriți o viața ca asta ești bătută jignita maltratata bat jocorita nu merit o viața ca asta Absolut Niciodată de 4ani și 6 luni suferi ai o viața distrusă de ce accepți așa ceva? Merita sa suferi pentru așa Animal? Merita sa ai o viața atâta de chinuitoare și distrusă din căuza la un bolnav mintal care îți controlează viața și nu te lasă sa fi fericita cu Adevărată sa trăiești o viața normla așa cum îți dorești tu așa cum meriți cu Adevărată tu

Renunța la așa Animal bolnava mizerabil infect meriți cu Adevărată o viața normla meriți cu Adevărată sa fi fericita

| antoniamaria0702 explică (pentru UnDiavol):

Mulțumesc din suflet pentru răspuns!

| UnDiavol a răspuns (pentru antoniamaria0702):

Meriți sa fi fericita meriți sa ai o viața normla meriți mult mai mult decata îți poți închipui

Sa fi fericita

| mdc98 a răspuns:

De ce ai fi instalat acea aplicatie daca stii ca pe el l-ar putea deranja? Adica chiar nu ii inteleg pe unii, daca stii ca la partener nu ii place ceva, de ce ai face chestia aia pe ascuns?

| ion326 a răspuns:

Sa înțeleg ca era tipul bad boy și frumos?

| antoniamaria0702 explică (pentru ion326):

Nu chiar.

| ion326 a răspuns (pentru antoniamaria0702):

Unele chiar meritați asta, exista băieți buni care ar da orice pentru tine și tu ai continuat cu el.....pentru ca îți plăcea. Îți zic de acum fi atenta pe cine îți mai faci iubit, și nu mai cauta bad boy posesivi ca vezi unde se ajunge.