| PussicatDolls a întrebat:

Bună ziua, sunt intr-o situație nu prea plăcută. Luna trecută, la 3 zile după menstruație am avut contact sexual protejat cu prietenul meu. Nu a avut ejaculare înăuntru și a scos-o când si-a dat drumul. Prezervativul era ok. Îmi fac câteva griji din cauza ca eu am proasta impresia ca m-a atins cu degetul înainte sa o bage și degetul îl pusese puțin pe ea. Nu știu de ce sunt așa paranoica. Intre timp s-a întâmplat sa ne despărțim, iar acum nu mai vorbim. Asta mă face sa îmi fie și mai frica, ca nu e alături de mine. Cam peste 10 zile ar trebui sa îmi vina. NU am ciclul menstrual regulat! Vine undeva la 35 de zile. De vreo 2 zile îmi vine sa plâng incontinuu fără motiv, sunt anxioasa, am făcut și un atac de panica și am și senzații de voma, ceea ce mă sperie și mai rău. Ce sa fac? Cred ca e prea devreme sa îmi apară simptomele premenstruale. Sa aștept menstruația fără griji sau sa îmi fac un test? Va rog ajutați-ma. Mulțumesc pentru răspuns.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca nu ai un ciclu menstrual regulat dar acesta este de obicei mai lung decat cel considerat normal/standard de 28 de zile inseamna ca ovulatia in cazul tau se produce de regula dupa trecerea a 14 zile de la data inceperii menstruatiei. Sexul in cazul tau daca a avut loc la 3 zile dupa terminarea menstruatiei deci cam prin maxim ziua a 7-8 a ciclului, deci a avut loc cu circa minim 7-8 zile inainte de ovulatie, situatie in care chiar si in cazul in care sexul ar fi fost neprotejat si partenerul tau ar fi ejaculat intentionat in vaginul tau NU PUTEA SA IA NASTERE O SARCINA deoarece nici un spermatozoid nu ar fi reusit sa traiasca din momentul sexului pana in data ovulatiei pentru a reusi sa produca fecundatia. Poti fi convinsa ca este asa si te poti linisti deoarece teoretic se considera ca probabilitatea unei sarcini aproape ca nu exista aceasta fiind de sub 3-5%. O sarcina in astfel de situatii se poate forma cu totul accidental in conditii neelucidate stiintific sau medical si din motivul ca se intampla extrem de rar nici nu se ia in calcul.Deocamdata este prea devreme sa-ti faci un test de sarcina pe baza de urina deoarece rezultatul nu va fi corect dar ai putea sa-ti faci o analiza de sange intr-un laborator de analize medicale al carui rezultat este garantat ca fiind cel corect in proportie de peste 98% in cazul in care au trecut minim 10 + 5 = 15 zile de la data cand ai intretinut actul sexual. In concluzie se poate afirma ca posibilitatea sa fii insarcinata este extrem de mica iar testul de sarcina ar avea doar rolul/menirea sa te linisteasca sufleteste. Consider ca nu ai de ce sa-ti faci grija si cel mai intelept ar fi sa nu te mai stresezi si sa astepti in liniste inceperea menstruatiei.Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Prietenul tau si-a atins scopul urmarit si acum te-a lasat cu buza umflata.

| Roxy234 a răspuns:

Stai draga mea linistita happy Nu s-a intamplat nimic, iar tot ce simti tu e de la stres, te gandesti continuu la asta, si de aici si aceste simptome. Plus ca trebuie sa-ti vina, si e exact momentul de aparitie al simptomelor premenstruale. Deci calmeaza-te si multa bafta :*