| Jmeker12345 a întrebat:

SUnt un baiat de 14 ani. Eu la viata mea (adica de 2 ani) m-am uitat mult la porno. Si de fiecare data tot imi venea sa ma masturbez. Ma masturbez foarte des dar vreau sa ma opresc. Vreau sa va intreb in primul rand daca marimea penisului meu este normala adica de 13 cm (am masurat cu rigla) si cum as putea sa ma opresc din masturbare. Ca daca imi fac o prietena nu cred ca va fi de acord. As putea scapa de aceasta obsesie daca as face sex? Daca da cum pot face o fata sa vrea sa facem? Va rog sa ma ajutati! Daca mai trebuie detalii am 1.70 m (aproximativ) si 60 de kg. Va rog frumos sa imi raspundeti!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai un penis micut si daca il mai si chinui cu atata masturbare, s-ar putea cand ajungi la varsta sexului, sa nu poti sa faci nimci cu o fata.
Mai daunazi era unul aici care spuena ca el se masturbeaza si ejaculeaza in 5 minute, dar cand face sex cu iubita lui, nu poate sa termine si era foarte frustrat.
Sfatul meu este sa o lasi mai moale cu obsesia asta pentru masturbare, ca risti sa nu ai ce folosii cand va veni vremea.

| mihai69 a răspuns:

O să te prinzi tu cum convingi fetele să facă sex. Dar abia peste vreo trei patru ani.
De labă nu e musai să te lași - eu o fac de peste 45 de ani, am și nevastă (uneori o facem împreună).

| doctorandus a răspuns:

Daca te-ai fi dus la un medic cu facultate facuta in secolul trecut ala ar fi zis: "Da, masturbarea e un comportament pueril pentru un adult si produce o singura boala: ejacularea precoce." Daca a facut facultatea secolul asta ar fi zis: "Da, masturbarea e comportament normal la un adult si nu produce nicio boala."

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pornografia si masturbarea merg mina in mina. E foarte greu sa te lasi dar usor o sa reusesti. Sterge toate imaginile provocatoare, seteaza din start la ce anume sa te uiti la pc, telefon, ispita e foarte mare si ai putea sa cazi. Trebuie sa iti cureti mintea de toate aceste imagini ce te tulbura. Incearca sa te rogi cit de putin zi de zi. Doamne Ajuta!

| Veltorb a răspuns:

Dacă vrei să te oprești din masturbare făo pur și simplu.

| mimimumu a răspuns:

1.chestia asta este un păcat si ca sa fi iertat trebuie sa indeplinesti un Canon (cauta pe site-uri crestin-ortodoxa) iar daca nu indeplinesti canonul, nu ai voie sa te impartasesti un an
(Ti-am spus asta in cazul in care esti un om credincios si mda... Daca nu, treaba ta)
2. daca continui sa o faci des, am citit aici pe TPU de la un tip ca in cazul tau, i s-a innegrit nu stiu ce si s-a dus la medic si a ambutat nu stiu ce, nu stiu cum.

| Ioana190 a răspuns (pentru mimimumu):

Uite-l si pe credinciosul asta...

| Ioana190 a răspuns:

Pai, ca sa poti face sex cu o fata, ar trebui sa te comporti tare frumos cu ea si sa o faci sa isi doreasca sa faca si ea sex. Adica, sa ii arati ca esti ''barbat'' si ca te comporti mai frumos cu ea decat altele, sa ingori alte fete si sa ii arati respectul si sinceritatea ta de ea.
Daca te-am ajutat, funda.