| anonimadeciocolata a întrebat:

Buna ziua tuturor am 18 ani si nu stiu ce sa fac sunt impreunacu iubitul meu de 7 luni, el e primul meu iubit el m-a invatat sa sarut, dar el vrea sa imi incep viata sexuala si problema e, ca mi-e foarte rusine sa ma vada dezbracata nu am corp urat, dar na nici perfect mi-e rusine, nu stiu ce sa fac, cum sa ma comport chestia e ca el nu vrea sa folosim prezervativ ca zice ca e mai placut fara la capitolul asta ne certam mereu, imi puteti da niste sfaturi, va rog? am auzit ca prima data sunt niste dureri foarte mari va rog, dati-mi niste sfaturi sunt intr-o mare dilema, multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| claaau a răspuns:

Pt fete e cel mai indicat sa-si inceapa viata sexuala in jurul varstei de 18 ani si din punct de vedere medical si psihic, e ceva normal sa fi pudica dar nu trebuie sa ai complexe, daca chiar vrei sa faci pasul asta cu el, bate-i apropo-uri astfel incat sa-si dea seama sa organizeze o seara speciala, poate putin vin rosu, un film romantic si foarte mult preludiu inainte pentru ca cu cat esti mai excitata cu atat iti e mai usor tie sa treci peste momentul dezvirginarii, totul ar trebui sa se petreaca in pat si cel mai bine ar fi sub plapula, o sa vezi ca cu timpul o sa scapi si de aceasta puditate si nu o sa mai ai nicio problema sa stai dezbracata in fata iubitului tau. Mult succes!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca hotarati sa faceti sex, protejati-va!

| Florentina9210 a răspuns:

Povestea ta se aseamana foarte mult cu povestea pe care o traiesc eu. Nu ma gandeam vreodata ca o sa ma intorc la primul meu iubit. Cu tipul cu care sunt acum, am avut primul sarut si tot cu el vreau sa imi incep si viata sexuala.
Ca sa iti raspund la intrebare: Nu ai de ce sa iti fie teama, nimeni nu e perfect. Mici imperfectiuni avem toti. Daca el a stat cu tine atata timp inseamna ca te iubeste asa cum esti, nu trebuie sa fii complexata.
E mai placut fara prezervativ dar prezinta si cateva riscuri, pe care cred ca le stii deja.
Si la faza cu durerea, daca esti lubrifiata si relaxata penetrarea se face mai usor, e normal sa te doara sa ai acea ''teama'', sincer si eu o am, dar daca o faci cu baiatul care te iubeste, o sa fie grijuliu.

| Alcyon a răspuns:

Eu cred ca nu esti pregatita pentru acest pas si ar fi bine sa-l amani pentru ca nu va fi chiar ce-ti imaginezi. Unu la mana, ti-e rusine: inhibitiile de orice gen nu te ajuta deloc cand vine vorba de sex. Doi la mana, esti complexata de corpul tau: la fel, complexele nu ajuta la nimic. Trei la mana, mult iubitul tau prieten insista s-o faceti neprotejat, semn ca e imatur si iresponsabil. Esti sigura ca te iubeste? Fiindca un baiat care te iubește s-ar gandi la sanatatea ta si n-ar face nazuri.

| SorinelF86 a răspuns:

Iti doresti sa-ti incepi viata sexuala cu el? daca da pentru o experienta placuta trebuie sa aveti un loc unde sa nu va deranjeze nimeni, sa nu o faceti pe graba, daca ti-e rusine poti face o atmosfera romantica cu lumina foarte putina. ar fi indicat sa folositi prezervativul, iar de durut nu va durea asa tare daca stie sa se poarte cu tine

| Chrlls a răspuns:

Iti recomand sa folosesti prezervativ!