| Larisaconstanti a întrebat:

Buna ziua tuturor, am o nelamurire. Am menstruatie de obicei de 5 zile, am avut contact neprotejat inainte de menstruatia anterioara cu vreo 10 zile cam asa, cu ejaculare in vagin, iar luna aceasta mi-a intarziat o zi si m-a tinut 2 zile, este posibila o sarcina, dar stiu de metoda calendarului, insa ma ingrijoreaza aceasta situatie. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sexul a fost intretinut cu circa 10 zile inainte de menstruatie in mod absolut sigur in uterul tau NU mai putea sa existe un OVUL VIABIL fiindca acesta a fost eliberat din OVAR cu 14 zile inainte de pornirea menstruatiei. Lungimea fazei luteale este FIXA si are intotdeauna FIX 14 zile (intre ovulatie si menstruatie) indiferent de tipul sau de lungimea ciclului menstrual. Fiindca OVULUL este VIABIL doar o perioada de maxim 16-24 de ore de la producerea sa, dupa care "moare" si se dezintegreaza in urmatoarele 2-3 zile, cu 10 zile inainte de menstruatie NU mai exista OVULUL si formarea unei sarcini chiar si daca sperma este ejaculata in vagin devine IMPOSIBILA. Numarul zilelor de eliminare a menstruatiei poate sa difere de la un ciclu la altul si din acest motiv nu poate indica daca exista sau nu o sarcina instalata. Acest lucru poate fi determinat/stabilit numai prin efectuarea unui test de sarcina. Ambele raspunsuri primite sunt GRESITE/ERONATE. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde la cate zile se succede menstra si daca in urma cu 10 zile erai in perioada fertila, pentru ca da, poti sa ramai insarcinata.
Metoda calendarului fuctioneaza doar daca ai ciclul fix, si iti cunosti ziua cand vine ovulatia, putand sa-ti calculezi cu exactitate perioada fertila.

"Cu vreo 10 zile in urma" nu este o epresie prea corecta, care sa ne confirme cu exactitate zilele cand erai sau nu, in perioada fertila, deci, nu stim daca ai ramas sau nu insarcinata.
Nu am inteles totusi ce te ingrijoareaza?!
Daca ai facut sex neprotejat cu buna stiinta si constimtit, inseamna ca stiai ca poti ramane si insarcinata!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fii gravida.