| AnnnaMarrria a întrebat:

Buna ziua tuturor happy as dori sa ma conving de ceva, pe data de 23 inca eram virgina,am stat pe prietenul meu cand era "umezit" si intrebarea prosteasca este urmatoarea, as putea ramane gravida din atat? Pe 25 am facut-o prima data,cu prezervativ,nu s-a rupt a fost totul ok,acum mi-a intatziat menstruatia, ieri ar fi trebuit sa imi vina dar stiu ca dupa primul contact intarzie cam 10 zile maxim. deci,se poate sa fiu insarcinata? Eu cred ca nu deoarece stiu ca trebuie sa isi dea drumul inauntru,ca ovulul sa poata fi fecundat, si daca doar am stat pee el?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, menstra îţi întârzie din cauza transformărilor hormonale prin care trece organismul la începerea vieţii sexuale!

După deflorare PRIMA menstruaţie poate întârzia : în general, cam 3-10 zile - dar, foarte RAR, se pot produce întârzieri mai mari...

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

El era dezbracat sau imbracat? Tu erai dezbracata sau imbracata?
Dati toate detaliile daca vreti raspunsuri.
Daca amandoi erati dezbracati atunci da, exista risc. Daca nu, nu.
Si asta cu "dupa primul contact intarzie cam 10 zile maxim" este o prostie. Nu este adevarat.

| Alcyon a răspuns:

Cum adica ai stat pe el, ca eu nu inteleg. Daca stat pe el inseamna pozitia femeia deasupra, cu penetrare (fara prezervativ), da, e posibil sa fii gravida. Daca nu, nu. Nu stiu de unde ai scos ca dupa dezvirginare menstruatia trebuie sa intarzie. Mie imi aduc aminte ca mi-a venit mai devreme cu o zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat ca menstruatia iti intarzie n zile atunvi cand o faci pentru prima data. Exact, se poate ca menstruatia ta sa nu fie una regulata si sa-ti intarzie, dar nu este nici o problema. Insarcinata, nu ramai doar din atat...si acest lucru este uneori greu..sunt si sanse, chiar daca si-a dat drumul in tine, tu sa nu ramai insarcinata...adica, pana la urma, cel de sus decide si cand e sa ne vine randul, ne vine!happy

| Hαppiηеss a răspuns:

Eu zic ca nu s-a intamplat nimic doar din atat.
O zi de intarziere a menstruatiei nu inseamna nimic se intampla destul de des, daca intarzie o saptamana doua atunci este o problema si trebuie sa te vada un medic ginecolog.
Momentan asteapta, trebuie sa apara.

| andelove a răspuns:

Poti ramane daca vaginul tau a intrat in contact cu acel lichid. ai grija.