| AmiPotan a întrebat:

Un test de sarcina facut la 2 saptamani dupa ce mi-a intarziat menstuatia si tot o data 2 saptamani de cand am avut ultimul contact neprotejat(fara ejaculare) este concludent?

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Dacă ai facut testul dupa ce ti a întârziat 2 saptamani, este concludent

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina facut corect, se face DUPA 21 de zile, de la ultimul conctact sexual.
Orice test facut inainte de 21 de zile, poate arata incorect si inutil.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT in cazul descris este NU. Pur si simplu din cauza faptului ca ''intarzierea'' ar putea sa apara si sa existe ca urmare a existentei in uter a unei sarcini aparute in urma sexului intretinut cu 2 saptamani in urma.
Din acest motiv (posibil/probabil) pentru ca rezultatul testului de sarcina obtinut sa fie in proportie de peste 98-99% VALID, VALABIL si mai ales CORECT, testul de sarcina se efectueaza dupa ce au trecut ce putin 21 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat.
Rezultatul oricarui test de sarcina existent in comert, chiar si al celui mai super-mega-extra-ultra sensibil, este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la ovulatie sau de la ultimul act sexual neprotejat.
In a 13-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - >1%
In a 14-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI din a 28-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este ABSOLUT/100% corect, valabil
Presupun ca ai inteles ca a fost ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA OVULATIE si fecundarea ovulului testul de sarcina se poate face pe baza analizei de sange, beta-hCG efectuat in laboratorul de analize medicale, testare care are o corectitudine de peste 85-90% si este valabil si corect in proportie de peste 98-99% in a 18-a zi de dupa ovulatie si fecundarea ovulului.
Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da

| Emilian65 a răspuns:

Ca testul sa fie concludent, trebuie facut la 21 de zile de la ultimul act sexual.

| Teo29 a răspuns:

Este concludent
Pe viitor = Nu o mai faceti neprotejat.