| andrea_6371 a întrebat:

Va rog ajutati-ma.sad Ultima data cand am avut ciclu a fost pe data de 7 iunie pana pe 13 iunie. In data de 4 iulie am facut sex neprotejat iar pe 8 iulie trebuia sa-mi vina ciclul. Dar inca nu mi-a venit insa am deja sindrome premenstruale. si pe 5 iulie chiar dupa contact am avut sindrome. Sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele 5-7 zile ale unui ciclu menstrual regulat sau cu foarte mici diferente de maxim 1-2 zile in + sau in - teoretic nu se poate insala o sarcina decat in cazuri extrem de rare care se pot considera cu totul accidentale.In aceasta perioada de mult nu mai exista un ovul viabil care sa poata fi fecundat deci nu are din ce sa se formeze o sarcina. Ar fi cazul sa mai astepti inca 2-3 zile si atunci iti poti face un test de sarcina al carui rezultat sa fie corect. Probabilitatea de a fi insarcinata este extrem de mica. Intarzierea poate fi cauzata de anumite dereglari endocrin-hormonale.Convingerea mea este ca va apare menstruatia in urmatoarele zile deoarece este anuntata de semnele premenstruale. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Fa sex protejat pana acumulezi suficienta experienta. si normal ca stresul si frica legate de ideea ca ai putea sa ramai insarcinata iti deregleaza mersul normal al ciclului. e normal ca organismul tau sa reactioneze la stresul la care il supui din cauza ingrijorarii intense.
trebuie sa-ti faci un jurnal si sa-ti notezi in fiecare luna toate detaliile necesare: data, durata si ce indicii se repeta regulat (sindrom premenstrual), eventual alte observatii.
in mod regulat ciclul la fiecare 28 de zile insa nu cade pe aceeasi data in fiecare luna, fiecare luna are ori 30 ori 31 de zile, alternativ cu exceptia lunii februarie care are 28 de zile.
deci, sa te ingrijorezi sau nu?
este alegerea ta.
"cum iti asterni asa dormi". nu-i asa?

| Klandestin a răspuns:

Daca nu iti vine, ai ramas insarcinata

| Vampir007 a răspuns:

Fii linistita, se intampla sa iti intarzie ciclul menstrual mai ales daca il ai neregulat. Sa stii ca si stresul poate afecta si e posibil sa iti fi ontarziat si din cauza aceasta.