| ionelutaa a întrebat:

Va rog sa ma ajutati!
Am avut contact sexual protejat dupa terminarea menstruatiei si acum cand trebuia sa imi vina menstruatia in loc de menstruatie mi-a curs in 2 zile cate picaturi maronii si atat a fost..si mi-am facut un test de sarcina a iesit pozitiv a doua zi mi-am mai facut 2 si mi-a iesit negative am2straight face se poate sa fie vorba de sarcina sau chist ovarian? Tin sa mentionez ca menstruatia trecuta a curs putin nu ca de fiecare data.

20 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat când/cum ai făcut testele de sarcină - deci, e posibil ca să NU fie concludente...

Apoi, în general, în cazul în care un test iese pozitiv, acela se consideră CONCLUDENT şi este necesar un test de sânge HCG pentru a confirma sarcina!

Deci, având în vedere existenţa unui test de sarcină pozitiv şi aspectul menstrei avute, cel mai probabil, este vorba de o SARCINĂ sad

Dacă ar fi vorba de un chist ovarian, atunci ai avea şi dureri de ovare...

Mergi URGENT la un control ginecologic!

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Acum observ ( din întrebările tale anterioare ) că ai mai avut MULTE dereglări hormonale/întârzieri menstruale în trecut ( despre care NU ai menţionat acum )!

Şi, bănuiesc că NU ai mers la medic, aşa cum te sfătuiam în răspunsurile anterioare sad

În acest caz, sunt VALABILE explicaţiile pe care ţi le-am dat în răspunsurile anterioare!

Mergi URGENT la ginecolog + endocrinolog!

Multă sănătate.

| ionelutaa explică (pentru bursuc001):

Testele de sarcina primul care a fost pozitiv l-am facut pe la ora 15 in data de 16 sau 17 acest test a costat 2 lei! Urmatoarele le-am facut in cealalta zi unu-l dimineata in jur de ora 8 si inca unu-l tot firma aia la amiaz tot la ora 15 si am2 au iesit negative. De la acesta firma am mai facut inainte cu cateva luni si au iesit negative cu raspunsu adevarat. Acum nu stiu ce sa credstraight face sper sa nu fiu insarcinata.

| bursuc001 a răspuns (pentru ionelutaa):

Mergi la ginecolog pentru un test de sânge HCG - vezi linkul :
http://www.synevo.ro/hcg-total/
Acesta va confirma una din cele 2 variante...

Oricum, din moment ce aţi folosit ( corect ) prezervativul, NU cred să fi rămas însărcinată!
Cel mai probabil, este vorba de o afecţiune a ovarelor ( chist ovarian, ovare polichistice, etc. ).

Multă sănătate.

| ionelutaa explică (pentru bursuc001):

Multumesc bursuc, am folosit corect prezervativul ca de fiecare data. Azi am mai facut un test am cerut la alta farmacie cel mai bun test a zis ca ala este cel mai bun a costat 14 lei l-am facut si tot o linie.

| bursuc001 a răspuns (pentru ionelutaa):

Cu plăcere!

Din păcate, cel mai probabil, este vorba de o afecţiune a ovarelor ( chist ovarian, ovare polichistice, etc. ).

| ionelutaa explică (pentru bursuc001):

Asa sper sa fiehappy

| bursuc001 a răspuns (pentru ionelutaa):

Mda, e o "alternativă" mai "bună" decât cealaltă...

| neutrino a răspuns:

Poate ca nu ai fost bine protejata. Mai asteapta putin si sigur te vei lamuri.

| ionelutaa explică (pentru neutrino):

Am fost si ejacularea a avut loc in afara vaginului.

| neutrino a răspuns (pentru ionelutaa):

Iti doresc sa ai dreptate, dar sa stii ca pe cel mic nu-l poti pacali asa.

| sofisis a răspuns:

Daca unul din cele 3 a iesit pozitiv, tind sa inclin spre sarcina.
De ce nu te duci la doctor sa vezi exact ce si cum?

| Alcyon a răspuns:

Cam ciudat cu testele alea care ba arata pozitiv, ba negativ. Ar fi bine sa mergi la un ginecolog. Nu de alta, dar avortul se face doar in primele 2-3 luni. Daca stai asa, s-ar putea sa te trezesti ca nu mai poti face nimic. Chestia cu protectia... Uneori da gres, ca... singurul sex 100%sigur e cel pe care nu-l faci. In afara de asta, daca ai pus mana pe sperma de exemplu, sau lichid preejeculator si te-ai atins prin zonele intime, e posibil sa ai surprize, chiar daca contactul a fost protejat.

| ionelutaa explică (pentru Alcyon):

Primul test a fost de 2 leistraight face poate nu a fost un test bun. celalalte doua am mai facut de la firma aia acum cateva luni si mi-au dat raspunsul corect adica negativstraight face poate primul test nu a fost bun.

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca contactul sexual a fost protejat si ejacularea a fost in afara vaginului, nu cred ca este vorba despre o sarcina.
Mai de graba cred ca este vorba de o dereglare hormonala sau vreo infectie.
Te sfatuiesc sa te duci cat mai repede la un medic ginecolog, astfel de probleme nu pot fi trecute cu vederea, mai ales ca ai o viata sexuala activa un control ar fi indicat.

| ionelutaa explică (pentru Hαppiηеss):

Se poate face avort daca nu merg insotita de mama/tata si sunt minora? dar prietenul meu este major.

| Hαppiηеss a răspuns (pentru ionelutaa):

Tinand cont ca este vorba de un avort nu cred ca te primeste vreun medic fara sa fi insotita de catre un parinte, daca era vorba de un simplu control da dar asa...
Cred ca mai conteaza si de cabinet si de medic, intereseaza-te.
Eu totusi cred ca nu esti insarcinata.

| ionelutaa explică (pentru Hαppiηеss):

Bun,multumeschappy am mai citit ca poate sa fie chist ca, au mai patit fete acest lucru dar si ca aceste sangerari maroni sunt de la sarcinastraight face sunt stresata foarte tare

| Hαppiηеss a răspuns (pentru ionelutaa):

Nu te mai stresa si intereseaza-te de un medic care te poate primii este necesar sa iti faci un control.

| Wolfy45 a răspuns:

Poti fi insarcinata si daca nu a ejaculat in tine! Se poate sa se fi rupt..si daca nu ai avut menstruatia identica ca textura si durata poate fi sarcina. Este posibil ca in timpul sarcinii sa apara scurgeri, se intampla frecvent, dar timpul va decide