| Intrebaridubioase12 a întrebat:

Bunaaa. Acum aproximativ o saptamana am luat pastila de a doua zi. Ulterior mi-a venit menstruatia cu 8 zile inainte de termen exact cu mi-a spus si doctorul care mi-a prescris o. Acum intrebarea mea este daca voi face sex dupa ce mi trece menstruatia, ovulatia va functiona la fel, pot ramane insarcinata?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, pastila de a doua zi are foarte multe efecte secundare printre care si imposibilitatea sa mai poti calcula sau aproxima urmatoare menstruatie sau ovulatie, fiind in deriva pentru urmatoarele 6-12 luni.
Asta este unul din efectele negative ale acesti bombe hormonale pe care ti-ai bagat-o in corp si care nu era indicata decat 1 data in viata, din cauza dereglarilor majore pe care le produce.
de acum inainte, foloseti numai PREZERVATIVUL, fiindca o alta pastila nu mai poti lua si nici nu mai poti estima perioda ovulatiei.

| corbulalbrosu a răspuns:

In ce masura va fi afectat ciclul tau menstrual este imposibil de anticipat, fiindca de regula in majoritatea cazurilor cilul devine in mare masura DEREGLAT pe o perioada de minim 3-4 luni de zile. Din acest motiv va fi practic imposibil sa stabilesti cand se vor produce ovulatiile si bineinteles cand vei fi in perioadele fertile in lunile urmatoare. Atat posibilitatea cat si probabilitatea sa se produca o sarcina va fi la fel de mare, insa nu vei sti cand vei fi in zilele fertila si cele infertile. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Citeste prospectul ce insoteste pastila sau consulta un medic ginecolog.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Folosiți prezervativul data viitoare, corect, și de fiecare data!