| Anonim34545jkjk a întrebat:

Bunaaa! O intrebare mai ciudata,dar chiar vreau sa primesc niste raspunsuri sincere. Am decis ca sunt gata pentru primul meu act sexual doar ca nu stiu la ce sa ma astept,am auzit ca doare, dar ce tip de durere este sau cat dureaza? Aveti sfaturi pentru o prima experienta mai placuta?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu doare daca partnerul are grija sa-ti faca un PRELUDIU foarte bun, excitandu-te si umezindu-te foarte bine, chiar obtinandu-ti un orgasm clitoridian, ca penetrarea dupa aceea sa fie facuta cu usurinta si chiar placere.

Nu permite sub nici o forma sa sara pe tine, daca nu ai avut preludiul de care am vorbit mai sus, fiindca va fi o experienta urata care te poate marca pe viata in mod neplacut.

Si nu uita sa NU accepti sexul fara prezervativ, ca nu merita pentru nimic in lume sa risti sa ramai gravida sau sa iei vreo boala de la barbat.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Asa de rau doare si atat de naspa e, incat toata energia adolescentei e canalizata spre repetarea experienței, de cat mai multe ori.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cu parere de rau, prima experienta e awkward pentru toata lumea, iar filmele si serialele nu ajuta deloc cu asta, ci propaga o imagine cat se poate de falsa, opusa.Folositi protectie, cautati sa va relaxati, mentineti igiena si respectati recomandarile medicilor astfel incat sa nu va treziti cu infectii ( adica spalat inainte de sex, urinat atat tu cat si partenerul, tot inainte de actul sexual, iar la finalul acestuia urinat din nou, in special tu, ca femeie, si iarasi spalat), apoi de restul va prindeti ulterior, dupa ce mai capatati experienta.

Mai gasesti pe google diverse articole pe subiect :

https://www.medlife.ro/articole-medicale/pierderea-virginitatii

https://www.youtube.com/watch?v=rWuTjv4-VBY

https://www.planificaneprevazutul.ro/sfaturi-viata-sexuala/

https://www.vice.com/......a-data-sex

https://www.planificaneprevazutul.ro/......i-inainte/

| Anonim34545jkjk explică (pentru dullcat):

Multumesc mult! chiar m-a ajutat sa aflu ca de obicei prima data nu e o experienta perfecta!

| Hyperion7 a răspuns:

In primul rand, ce vârstă ai?*Contează*

| Anonim34545jkjk explică (pentru Hyperion7):

17 ani

| Hyperion7 a răspuns (pentru Anonim34545jkjk):

In acest caz, trebuie sa faci acest pas cu o persoana in care poți avea încredere maxima, pentru că dacă faci sex cu cineva care doar asta vrea...adică să te folosească...o să te simți cam prost după experiența asta și vei crede că sexul e nașpa in general.
Așa că daca ai cu cine discuta chestiile astea, va fi o experiență plăcută, zic eu.
Eeeenjoy!

| Cavaler001 a răspuns:

Nu e ciudata, ci normala întrebarea ta happy
Începeți in joaca, nu va grăbește nimeni.
Daca la inceput sunt ușoare dureri, depinzând și de el, încetul cu încetul va deveni ceva care.ti va placeawinking

| Ellamick28 a răspuns:

Bună, țin să te anunț că difera de la om la om, în principiu sunt anumite dureri, dar ia-o ca fiind o normalitate, orice e nou este diferit, o sa ți placa, trebuie doar să îți dorești asta, sa ai încredere în partenerul tău și îți sugerez lubrifiant, ajută, crede mă. Îți poți controla respirația numărând, și sa începeți printr-un joc dacă îți este frică, în special să-i spui dacă corpul tău nu e receptiv, sau dacă te doare.