| SefaTa97 a întrebat:

Când este bine să mergi la ginecolog pentru a depista un posibil chist? Înainte sau după menstră? Şi cum va fi depistat dacă fata este virgină?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU contează dacă este înainte sau după menstră!
La 3 zile după terminarea menstrei se poate merge la ginecolog!

Dacă fata este virgină, i se va face o ecografie ovariană/pelvină pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Nu are importanta daca inainte sau dupa menstra.Dar cred ca ar fi mai bine,sa mergi la cateva zile dupa terminarea menstrei,deoarece organele sexuale, nu mai sunt inflamate.
Chisturile se pot vedea, la ecograf(prin abdomen si prin vagin),dar si prin pipaire.Un chist ovarian,poate fi depistat de doctor,in timpul unui examen pelvian,in timp ce palpeaza ovarele.
Chisturile se dezvolta pe ovare,iar fibromul,pe uter.
Chisturile se pot dezvolta si pe alte organe,dar pe tine,cred ca te-au interesat chisturile ovariene si poate, fibromul(pe care unii il numesc tot chist).
Chisturile ovariene, apar mai des, la femeile tinere, active sexual.

| SefaTa97 explică (pentru pietrean):

Persoana pentru care întreb e virgină.

| pietrean a răspuns (pentru SefaTa97):

Am citit in postarea ta si am inteles, ca persoana este virgina!
Eu am explicat ce este, cum se face, iar medicul v-a decide cum o sa procedeze, daca fata este virgina.

| Florenta16 a răspuns:

Nu conteaza daca esti inainte sau dupa menstra, deodata ce il ai acolo. Iti va face o ecografie, va vedea ce ai, si na, iti va da un tratament. Nu te ingrijora pentru ca nu iti va introduce nimic acolo atata timp cat esti virgina. Bafta!

| 1DeadMemories a răspuns:

Sa nu fie la menstra. Ecografie.