| anonim_4396 a întrebat:

Care este diserenta dintre voi si persoabna iubita?
Mentionati ce varsta aveti voi si el/ea
si daca sunteti fata sau baiat!
Daca nu care diferenta vi se pare acceptabila?

Răspuns Câştigător
| l1t7leb0y19 a răspuns:

Cand esti intr-o relatie cu cineva, doar pentru ca diferentele ti se par "acceptabile" sau "nu asa de rele" sau "destul de putine", nu e vorba de nici un strop de iubire acolo.Mai degraba e vorba de atractie fizica.

Cand cineva iubeste cu adevarat pe cineva, nu mai conteaza ce si cum gandeste,ce,cum,cat are.

Inainte sa vina "hateri" si sa ma contrazica,si sa imi spuna celebra intrebare: "Dar ce mah? Doar nu te indragostesti de cineva daca e urat/a."
Le raspund de pe acum: Cu siguranta ati vazut si voi fete foarte frumoase care sa cu baieti care nu arata foarte bine, dar si invers happy Si daca cineva e chiar atat de "urat/a",nu ai cum sa te indragostesti de acea persoana,e clar happy

Iubirea neconditionata e singura iubire adevarata. Nu stau cu persoana iubita doar pentru ca ii place coca cola si ii plac fructele.

Atractia fizica rezulta gelozie,dorinta e obtinere. (Ca un copil ce vrea sa aiba acea jucarie numai pentru el)

Iar iubirea neconditionata rezulta sa OFERI. Nu ma refer sa oferi placere, sau orice alte lucruri materiale,ci sa ii acorzi intelegere,acceptare,exact asa cum este persoana respectiva.
Vrei sa fi iubit/a pentru ceea ce esti tu cu adevarat? Atunci fi tu insuti,cu adevarat, spune exact ce simti,exact ce crezi,exact ce vrei,exact ce iti place,pentru ca un om sa te cunoasca pe tine cu adevarat. Iar cand e vorba de ceva ce nu iti place, sau ceva ce te deranjeaza, spune-o in cel mai frumos mod posibil. Scopul nu e sa bagi spaima sau teama in persoana de langa tine, ca te va pierde sau ca ii pui conditi, si sa dispara orice strop de prietenie/iubire dintre voi.

IUBIREA NECONDTIONATA = Fara nici o conditie!

E o diferente intre IUBIRE si ATRACTIE.

11 răspunsuri:
| MaDeclarFan a răspuns:

Eu sunt fata, am 14 ani iar prietenul meu are 17. Acceptabil mi se pare o diferenta de pana la 5 ani maxim

| doarEu001 a răspuns:

Intre mine si iubitul meu e o diferenta de 10 ani.eu am 19 si el 29happy.dar nu simtim aceasta diferenta.consider ca din moment ce doua persoane sunt adulte, varsta deja nu mai conteaza atata timp cat exista dragoste, respect si increderehappy

| DeeaMarry a răspuns:

Iubitul meu este cu 3 ani mai mare decat mine. Eu am 17, iar el 20.
Sunt fata, evident.
Pana la 6 ani diferenta mi se pare acceptabil.

| eurynomus a răspuns:

Diferenta acceptabila daca persoanele sunt compatibile este de 15 ani. la tine cat e diferenta?

| anonim_4396 explică (pentru eurynomus):

15 anihappy
eu 15 el 30

| eurynomus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ti am si zis se afla in limitele admise de mine, si eu am avut relatii cu fiferente mai mari de varsta si au mers bine, nu am dc sa ma plang, sunt multe cehestii de spus pe marginea aceastui subiect, daca vrei sa aflii detalii poti sa ma cauti pe mess, am idul: eurynomus3free

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Diferenta ai vrut să zici, nu? Nu am iubită să stii, sînt singur.Nu mă vrea nimeni.

| TheUnForgiveN a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

O sa te mint si o sa-ti spun ca iti vei gasi tu o fata cand pe mine de asemenea nu prea ma vrea nimeni.In stil TPU asa sti, hai prefate ca ma crezi. Sperante false.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru TheUnForgiveN):

Esti fată sau băiat?

| Bubu4 a răspuns:

Eu am 18, el 22. iar diferenta nu conteaza, atat timp cat iubesti, nu exista diferenta acceptabila sau nu. Iubirea nu are varsta, nu degeaba se spune acest lucru.Si nu iubim doar exteriorul, cum zicea cineva mai sus si ii dau toata dreptatea. cand iubesti o persoana nu exista urat, pentru ca acea persoana devine cea mai frumoasa de pe pamant pentru tine, doar pentru ca o iubesti, pentru ca in spatele infatisarii are un suflet, o personalitate speciala si toata dragostea doar pentru tine. iti las si un citat ca sa intelegi, iar daca iti place lectura te sfatuiesc sa citesti cartea, este extrem de frumoasa.
"De va incearca o spaima uitandu-va in oglinda, spargeti-o, ca va minte. Chipul vostru cel
adevarat in oglinda din noi sa-l cautati.Acolo il privim si noi.In oglinzile din perete cred numai fetele proaste, care nu cunosc decat omul facut din muschi si din oase.Omul croit din spirit si minune divina, din geniu si talent, din sacrele focuri si din scapararea stelelor, posedat sau iluminat, profetic sau chiar nebun nu-l cunosc.Cand se-ntalnesc cu el nu-l vad."("Iubim", vol III -Octav Dessila)

| CrazyStuff a răspuns:

Eu am 15, iar prietenul meu are 16.
Evident, sunt fata.
Diferenta acceptabila mi se pare de maxim 5 ani.