| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt sansele sa raman insarcinata daca folosesc un prezervativ? Voi (cei cu experienta ) pe ce va bazati?

Răspuns Câştigător
| libratop a răspuns:

Buna! Sansele ca sa ramai insarcinata daca partenerul tau foloseste un prezervativ sunt foarte mici. Problemele apar atunci cand, Doamne fereste, se rupe prezervativul, desi foarte rar se intampla. Daca vrei sa fii sigura ca nu o sa ramai insarcinata, folosestete de "calendar"( presupun ca stii la ce ma refer) si asigura-te ca partenerul tau foloseste corespunzator un prezervativ de calitate(fereste-te de cele ieftine). Sper ca iti este de ajutor raspunsul meu ^_^.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Prezervativul e una din cele mai sigure metode contraceptive.
Ca sa nu ai indoieli si sa stai cu teama, poti folosi variante contraceptive combinate, metoda coitului intrerupt si prezervativ, metoda calendarului si prezervativ, anticonceptionale si prezervativ.
Ma bucur sa vad ca te interesezi in mod responsabil despre metodele contraceptive, faci foarte bine!
Pentru ca sexul nu e numai placere ci si responsabilitate!

| Aasdfghj a răspuns:

Doar daca se rupe prezervativul poti ramane sau daca faceti fara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic e una dintre cele mai sigure metode de contraceptie si nu functioneaza doar in cazuri speciale (se rupe, nu este folosit corespunzator).

Cateva sfaturi:aveti grija cand il desfaceti - nu cu unghiile, dintii -, nu folositi lubrefiante pe baza de uleiuri, cititi instructiunile de folosire de pe ambalaj, nu va zgarcici sa luati cat mai ieftine ca o sa va coste dupa aia.

| condru a răspuns:

Sanse sunt foarte mici doar daca se rupe...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-am zis ca si aici sint riscuri:rupere sau iesire accidentala, mai rar alunecare din cauza cantitatii de sperma.

| SkyLine127 a răspuns:

Teoretic sansele sunt de 6%, doar in diferite cazuri, ( sa se rupa, sa alunece, etc. )
in rest el garanteaza o sigurata destul de sporita...